Ma puteti ajuta ? raspuns medic

Accidentul vascular cerebral
Intrebare postata de a.florica cu 12 ani in urma

Buna . Am suferit un accident vascular cerebral ischemic in stare de veghe si nu stiu de ce imi pierd pt cateva momente constiinta si adorm. Va rog frumos daca ma puteti ajuta . Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

ana loredana134119 (acum 12 ani)

si eu am suferit la fel siti dau un sfat bun linistestete si dormi daca ati este somn e normal pt. sa rupt un vas de sange si pana se sudeaza la loc trebuie timp poate dura ani eu am un an si tot la fel sunt trebuie multa liniste si rabdare si nu te inerva trebuie multa rabdare ati doresc multa sanatate si vindecare rapida si un an bun ana din italia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a.florica (acum 12 ani)

Iti multumesc pentru sfat . Sunt divortata cu un copil de 18 ani si mi-am deschis o microferma in cresterea pasarilor, pun f mult suflet si sunt foarte suparata ca nu mai pot face fata din cauza bolii . Am scazut f mult in greutate si am de multe ori pierdere de echilibru dar nu imi pot lasa pasarile si animalele pt ca eu sunt bolnava. A fost visul meu, nu e o afacere. Acum mi s-a spart un vas de sange la ochi si m-am saturat sa tot merg la medici . Sunt mai linistita ca am cu cine comenta boala mea. Iti doresc multa sanatate si tie si un an mai bun. Sa mai tinem leg daca se poate, in leg cu simptomele care si tu le ai iar eu ti le voi spune pe ale mele. Inca odata, multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana loredana134119 (acum 12 ani)

ciau am citit ce ai scris din partea mea ati doresc multa sanatate si fii optimista ca asa invingi in viata eu dupa accidentul vascular n mai aud cu urechea stanga dar am fost nevoita sa plec din tara sa ma tratez dar degeaba si eu am un filio ce face anul asta 18 ani acum sunt cu sotul in italia dar am ramas tot cu urechea netratata asta e viata ce pot sa-ti mai spun ca o sa mai vb si o sa mai colaboram multa sanatate ana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a.florica (acum 12 ani)

Nici eu nu mai aud cu urechea dreapta . Sper ca fiul meu care face si sport de performanta ( fotbal ) sa ma ajute in activitatea pe care o desfasor. Imi este foarte greu cu un adolescent care nu are experienta, dar doreste sa se implice in aceasta munca si sa ma ajute, pentru ca eu acum nu dau randamentul suficient. Multumesc pentru incurajare !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

AVC (accident vascular cerebral) ischemic este cauzat de un cheag de sange care blocheaza circulatia sangvina a creierului.Se poate apela la un plan de recuperare intr-un serviciu de recuperare( in primele 36 luni), in colaborare cu un fiziochinetoterapeut (problemele legate de miscare, echilibru si coordonare), logoped(citire, scriere,invata noi metode de comunicare verbala sau non verbala).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Accidentul vascular cerebral.

a.florica (acum 12 ani)

Va multumesc foarte mult ! Mi-am deschis o microferma in mediul rural si nu imi permit sa renunt la visul meu pentru ca e o pasiune si necesita munca . Sunt foarte suparata si nelinistita ca nu mai pot face fata din cauza bolii. Ce as putea face sa pot ramane in activitate ? Sunt o persoana foarte activa si nu pot renunta cu usurinta la munca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana loredana134119 (acum 12 ani)

stai linistita ca-ti faci mai rau daca te enervezi si se poate agrava adica sa nu mai poti vb sau te misca trateaza totul cu indiferenta si cu calm ai un filio care trebuie crescut insurat si sa-ti vezi nepotii ceea ce e normal numai ca eu nu urmez acest sfat ma enervezi foarte mult si nu fac bine ana munca facetio impreuna si colaborati mai mult unul cu altul ati doresc multa sanatate ana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a.florica (acum 12 ani)

Ma simt bine cand imi deschid sufletul cuiva desi nu va cunosc. Imi dati putere sa merg mai departe si credeti`ma ca sunt foarte speriata. Fiul meu depinde de mine ca si ceea ce am inteprins. Ma trezesc noaptea sa imi vad pasarile(curcanii, puii), capra care nu au nici o vina ca m-am imbolnavit. Sper ca D-zeu ma va ajuta sa imi realizez visul iar fiul meu sa aiba tot ce ii trebuie. Multa sanatate si tie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana loredana134119 (acum 12 ani)

buna florica scuze ca-ti zic pe nume eu am 39 ani eu dupa accident m-am schimbat mult nu mai pot rade cum am ras nu mai pot plange nu mai pot sta la soare si nu am voie sa ma enervez desi sunt cu nervii la pamant ai multumesc lui dumnezeu ca mai traiesc pt. eu prima data mi-am scapat limba pe gat daca nu venea copilul meu acum eram moarta dar gratie lui ca ma salvat eu mai am noroc ca ma sustine sotul moral dar degeaba eu sufar si ma enervez ca asa e aici e greu copilul e in romania eu cu sotul aici in italia si durerea e mare bine ca ma vad pe leptop nimeni nu e de vina pt. ce am patit noi asa a vrut cel de sus de el depindem tu multumeste lui dumnezeu ca ai un copil care te iubeste si are grija de tine si sunteti binedaca tu esti sanatoasa si el va fi bine iubitiva mult si aveti grija de voi ana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a.florica (acum 12 ani)

buna ana. ma bucur de fiecare data cand vad ca imi raspunzi. ai noroc ca ai pe sotul tau, eu nu am si copilul meu sufera alaturi de mine de fiecare data cand am probleme, nu mi se pare normal dar asta e viata. imi doresc sa am aceeasi putere de munca si din aceasta cauza ma enervez. va doresc putere voua sa treceti peste evenimente suferite si d-zeu sa va ajute ca banuiesc pentru copilul vostru ati ajuns in alta tara (italia) unde am fost si eu la 29 de ani, unde am lucrat in arezzo si am venit cu niste banuti ca sa ma pot descurca in tara. stiu ce inseamna strainatatea si dorul de tara si de cei dragi. te pup ! florica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kinetoterapeut Delia Petre MKinetoterapeut Delia Petre este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Diagnosticul de accident vascular cerebral ischemic trebuie pus de un specialist, nu doar presupus... Foarte importante sunt cauzele ( colesterol mare, hipertensiune arteriala, tulburari de coagulare, etc. ), dumneavoastra se pare ca aveti probleme si cu tensiunea, deoarece vorbiti despre vase de sange sparte la ochi, daca nu va tratati exista riscul sa se repete oricand accidentul vascular si poate fi mult mai rau. Urgent la medicul de familie pentru bilet de trimitere la cardiologie si unul la neurologie. Munca nu este contraindicata dar sunt excluse total eforurile mari( ex ridicare de greutati), staul in soare sau temperaturi f mici si mare grija trebuie sa aveti la anumite pozitii de lucru, spre exemplu neurologul va poate invata cum trebuie sa va aplecati la munca ( niciodata cu capul in jos, doar prin ghemuirea genunchilor la piept....)
astept mai multe detalii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a.florica (acum 12 ani)

Diagnosticul a fost pus in urma unui RMN si neurolog. Tratament: tanakan si microser. Nu pot sta aplecata, numai in genunchi. Simt o presiune atunci cand ma aplec si dureri in ochi, atunci coboara presiunea care nu stiu cum sa o numesc..spre buza de sus. Imediat stiu ca intru in criza si trebuie sa stau linistita. Nu pot fara munca, va multumesc pentru incurajare. Pasarile si animalele nu sunt de vina ca eu m-am imbolnavit si nu doresc sa le abandonez. A fost visul meu si daca as putea sa il duc mai departe ajutati`ma. Eu o pasiune, nu o afacere. Recomandarea medicului de familie a fost sa merg la cardiolog, oftamolog, neurolog si am omis sa va spun ca sufar de circulatie periferica la piciorul drept cu care nu mai pot sa il mai controlez in totalitate. Este mostenita din familie, piciorul meu este pana la genunchi aproape vanat si in timp ce lucrez devine dublu decat cel stang. Nu stiu daca de aici ar porni boala mea dar am si tensiune. Mi-a scazut pofta de mancare si am scazut in greutate, imi amortesc mainile, picioarele in urma durerilor care le simt in piept cu precadere spre partea stanga. Va multumesc din suflet !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana loredana134119 (acum 12 ani)

e corect ce ziceti dar se pot face 2 accidente vasculare la un termen mic eu lucrez dar si acum am probleme cu partea cu accidentul nu pot dormi pe partea stanga si de la o vreme ma simt foarte obosita si nu prea am pofta de mancare aici e cald mai tot timpul pe timp de vara sunt si 40 de grade mai ales ca-mi curge sange din nas ce trebuie sa fac astept raspuns acum am dureri de cap dupa 1 an ce sa fac astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana loredana134119 (acum 12 ani)

ce pot sti spun fii curajoasa in continuarie stai calma si lucreaza cat poti ca timp este destul si pe primul loc e sanatatea si ai mare nevoie de ea dar acum ai nevoie de repaus si forte noi asa zic eu tu fa cum vrei dar daca tu nu ai grija de tine cine are grija de baiat gandestete bine si uitate la el si zi gratie doamne pt. aceasta zi si fii fericita inpreuna cu el ai grija ca el are cea mai mare nevoie de tine acum si mai tarziu nul dezamagi fii tare cu drag ana multa sanatate si iubitiva mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a.florica (acum 12 ani)

ceau ana. scuza`ma ca nu am intrat mai devreme dar atunci cand sunt obosita trebuie sa dorm. in leg cu durerile de cap, exista acea presiune in creier si cu siguranta asta este problema daca nu cumva de la spondiloza cervicala sau daca suferi cu fierea . nu mi-ai spus ce tratament urmezi ?! in fiecare luna cand ajung in urgenta mi se recomanda un sedativ. nu stiu daca si tu ai primit ceva pentru antistres pe langa tanakan. si pentru inima cand mi se face rau imi pun un prosop ud pe cap si imi trece. incearca si tu sa faci acelasi lucru cu apa statuta si putin de alcool sanitar. stiu ca in italia nu se administreaza dupa cate imi aduc aminte antidepresive, mie mi-au dat valeriana ceea ce nu m-a ajutat. si noi avem medici buni . am uitat sa iti recomand cerebrolizin, care mi s-a recomandat odata la 3 luni injectabil, ajuta la disparitia singerarilor indiferent de ce natura. te pup. florica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana loredana134119 (acum 12 ani)

buna florica eu am facut tratament strain am dat 100 de euro pe el dar inafara de astea am facut tratament in spital sectia pshiatrie dar nu-mi aduc aminte cu ce ca dormeam si nu puteam sa ma enervez deloc si perfuzii multe dupa un timp nu l-am mai facut ca am venit aici si ma simteam bine dar de cand am ramas fara servici ma afectat foarte tare si mam inervat foarte mult sunt acasa de pe 15 decembrie anul trecut acum durerea se manifesta cu calduri si cu durere si cu oboseala parca am 80 de ani tu ce zici sa fac ana ce sa iau sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a.florica (acum 12 ani)

Buna Ana. Cu siguranta caldurile care le ai sunt hormonale, oboseala o am si eu probabil din cauza bolii. Din cate am inteles o parte din creier nu functioneaza si e normal sa avem aceste probleme. In ceea ce priveste faptul ca te simti de 80 de ani , stresul, nervii.. imbatraneste inima . La mine se considera ca as fi ca la 90 de ani.. sunt multe cazuri mai grave si ar fi bine ca noi se ne incurajam una pe alta. ma uit incontinu pe net daca imi raspunzi pentru ca ma simt mai bine cand vorbesc cu tine. iti multumesc din suflet. tanakanu si cu cerebrolizinu ar fi indicate , daca nu ti s-au dat. te rog frumos sa imi trimiti diagnosticul si tratamentul. o sa am grija sa ti le trimit din romania. te pup . florica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana loredana134119 (acum 12 ani)

scumpete le cumpar de aici daca le gasesc si esirile din spital le am acasa in romania nu sunt cu mine ca sotul nu ma lasa sa le mai iau erau f puternice si unblam parca eram drogata de la un timp eram dependenta de ele acum am durere si se lasa pe mana stanga aseare nu o mai simteam si credeam sa nu fac vreo pareza de la un timp nu mai simt mana ma doare si-mi amorteste mana eu aici am facutnevralgia intercostale asta inseamna ca am fortat nervul prea tare si asta nu-mi da voie sa respir am facut injectii dar nu a trecut si e pe partea stanga unde am avut pareza si accidentul vascular eu nu mai pot lucra o vreme de asta am perdut serviciul pt. trebuie sa ma recupardar eu nu am rabdare si ma enervez ma supar mai plang cand nu e al meu acasa nu mai mananc asa cum mancam dorm mult si cel mai tare e ca ma doare coloana tare si spondelaza asta e aici vremea e umeda daca vin in romania ma infunda spitalul de aceea nu vin mai stau aici nu am ce face stiu ca nu am voie sa ridic sau sa ma fortez dar asta e viata aici e greu pt. astea ati trebuie reteta sau la liber scuze tanakanu de cat si cerobrolizinude cat trebuie sa fie fiecare astept raspuns ana si ai grija de tine si de copil poate cand vin in romania ati fac o vizita nu stiu exact cand dar tinem legatura te pup dulce ana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a.florica (acum 12 ani)

Buna, va rog frumos sa imi raspunde`ti daca se poate. Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
a.florica (acum 12 ani)

buna ana! simptomele pe care le ai tu sunt asemanatoare cu ale mele. nu cred ca este bine ca ai intrerupt tratamentul. era necesar sa fie continuat. promit ca pe numele meu voi obtine o reteta cu medicamentele necesare tratamentului acestei boli. dar daca se poate, fiul tau sa imi transmita prin fax actele medicale si diagnosticul stabilit de catre medic. tu esti mai tanara si trebuie sa lupti pentru viata, asa cum m-ai incurajat si tu pe mine. poate ca departarea de familie si poate chiar si o nemultumire pe care o ai continua sa iti alimenteze starea psihica si morala, iti spun acest lucru pt ca si eu sunt in aceeasi situatie. poate ca ar fi mai bine sa te intorci in romania si sa iti cauti drepturile necesare in vederea primirii sumei cuvenite pentru tratament, egal, daca iti trebuie sau nu, dar va fi folositoare pt fiul tau. eu am fost astazi la comisie pt a obtine drepturile ce mi se cuvin si iti spun ca fiul tau poate sa iti fie insotitor, primind un salariu minim pe economie echivalent cu 530 ron, iar tu pt accidentul vascular cerebral vei primi o suma mai mare. vreau sa iti spun ca poti obtine si alte facilitati. fara sa te superi vreau sa te intreb si sa cunosc din ce loc esti din romania, comunicandu`ti ca eu sunt din timisoara. te pup! florica p.s.: daca doresti sa comunicam telefonic : tel fix : 0256 414 841. mobil: 0742 966 126.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2