Accidentul vascular cerebral (AVC)

Accidentul vascular cerebral Accident vascular cerebral Reactii blocaj neuromuscular
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Am suferit un accident vascular cerebral in regiunea pontina.simtome am avut dar nu le-am dat importanta.cert e ca acum 10 luni m-am prezentat intr-o noapte cu partea dreapta paralizata,la spital. sotul meu a cumparat <cerebrolisil>si in decursul noptii am inceput sa misc piciorul drept,iar pana dimineata starea mea era destul de buna.acum intervine un fapt care m-a nedumerit,si m-a facut sa nu fiu bine o lunga perioada.in dimineata urmatoare internarii mele,doctorul a dispus sa ma plimb prin salon.ajutata am facut 2 ture,m-am pus in pat,si in 30 de minute am paralizat total,si dupa cateva injectii am ramas cu partea dreapta paralizata.m-a costat nenumarate tratamente si o angioplastie caratidiana stanga cu implant de stent,ca sa spun ca sunt pe calea cea buna.v-as intreba,daca medicul acela a gresit ridicandu-ma din pat?n-am de gand sa-l trag la raspundere,a trecut mult timp si eu ma bucur ca sunt bine.doar asa pt cultura mea generala.cu stima si respect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (108)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

tata a avut un avc,(acum 2 zile), este la spital , prezinta simptomele avc-ului. are 50 de ani , fuma, obez, sedentarism, diabet zaharat. Doctoru mi-a zis ca mai are 1% sanse . ....ce pot face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

bunicul are avc ;fuma,mai bea cate odata.Cand a venit la mine s-a discutat ceva care l-a inervat,si dimineata,parca nu stia sa vorbeasca ,asa ca tata l-a dus la spital. ce ar trebui sa facem ?????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

un pacient cu 2-3 accidente vasculare-de ce are tendinta uneori sa arunce hainele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Dupa un Avc hemoragic este indicat sa calatoresti cu avionul? Daca da. Dupa cat timp ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela139 (acum 15 ani)

o boala necrutatoare.mi-a rapit de langa mine un suflet cald si bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Aceasta boala mi se pare cea mai parsiva. Nu sti cand apare si nici un tratament exact nu exista. In aceasta cauza o am si eu pe mama mea. Sunt din Constanta si doresc pe cineva de increde care sa aiba grija de mama mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Mama a murit de curand si medicii au stabilit cauza a mortii ei comotia cerebrala.Avea 56 de ani si nu a avut decat dureri rare de cap. Cum se pot depista din timp cauzele acesteia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria50108779 (acum 15 ani)

Multumestei lui D-zeu ca esti bine. eu spre ex am avut un avc hemoragic si desi am ajuns la spital in 20 min m-au operat dupa 3 zile, eram in coma cand am ajuns acolo. de atunci ma chinui cu recuperea nu pot sa zic ca nu se cunoaste(m-au trimis acasa intr-un carut si acum merg slava domnului), dar dupa 2 ani inca nu pot misca mana in special degetele, inca nu vb corect...inca nu mi-am pierdut speranta dar mi-e teama ca intr-o zi nu o sa mai am chef de exercitii si sunt vitale pt un om care are un avc. in concluzie tu ai fost foarte norocoasa:) multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 9 ani)

Draga Maria, vreau sa te intreb dupa cat timp ai reusit sa mergi? Mama mea a patit exact la fel ca tine... Iti urez multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela139 (acum 15 ani)

cum se simte tatal tau?
mie mi-a murit tatal dupa 9 zile de coma in urma unui AVC.SANATATE MULTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

daca lupti cu toate fortele si ai familia aproape reusesti sa-ti revi .Totul depinde de vointa ta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Trebuie sa lupti sa castigi, si gandestete k nu ai numai familia langa tine k sunt multi care iti sunt alaturi.
Trebuie sa fi tare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Salut acum 2 zile unchiul meu in varsta de 46 de ani a suferit un avc hemoragic , 2 vase sparte.El mai sufera de obezitate diabet zaharat si diabet renal doctorii au zis k au slabe sanse de supravietuire fiindca are inima marita.As vrea sa stiu dak se poate reface macar partial si daca da ce consecinte vor urma va multumesc mult .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

mama mea a facut un avc in luna mai.a stat destul crezand ca are altceva era aproape sa ntre in coma.Acum e mai bine insa imi doresc sa fac mai mult pt.ea.A fost o leguma am ingrijit o ca pe un copil dar am satisfactia ca acum e mai bine,inca nu si-a recapatat echilibrul in totalitate.i sa schimbat total modul de gandire,acum e mai rea,pretentioasa si cu deprimarea uneori e f. dificil pt cei din jurul ei.O iubesc si mi doresc sa fie cat de cat independenta sa poata merge sing la toaleta.Mana stanga nu o mai poate folosi piciorul e mai bine.As vrea sa aflu mai multe despre recup.un centru sau tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valerian Calin (acum 9 ani)

Centrul pentru RECUPERARE a persoanelor care au suferit un AVC IASI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua! Mama mea are 64 de ani si a suferit un atac cerebral ischemic care a atacat doar centri gandirii practic ca ,vb.dar nu la subiect! Sunt aprope doua luni! Am facut tratamente si tot timpul ne mai schimba cate un medicament dar ea tot nu se simte bine! cat poate dura aceasta situatie ?Inbunatatirea cand se poate vedea? Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mike ion (acum 7 ani)

Mama a avut acu 3 ani un avc cu urmari pe parte dreapta ,dupa
recuperari si ambitie din partea ei partial a revenit putea sa faca nevoile fiziologice singura noi suntem multumiti.Recuperarea sa facut la Borsa ,Maramures dar difera de la pacient la pacient adica
in functie de organism si bineinteles dorinta ,ambitie de vindecare si
rabdare din partea celor din jur.
Doresc tuturor insanatosire grabnica,cu efect scontat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am avc.pot sa incep serviciul?ma smt in regula urmez tratamentul.este legal daca vreau si pot munci sa incep serviciul? cu multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cecilia (acum 14 ani)

Sigur ca puteti sa mergeti la serviciu, acum depinde si ce activitate prestati. Oricum nu face rau.Eu am suferit un avc in 2007,m-am intors la serviciu dupa 5 luni.Problema este ca nici azi nu m-am recuperat, mana nu o pot folosi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Mama mea are 55 de ani si pana acum a avut 2 avc-uri minore.Ce imi puteti spune despre AVC?As dori sa stiu cat mai multe detalii. In afara de tratamentul de urgenta, este necesara si o tomografie?Daca da....pt ce, la ce ajuta.Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 6