Accident vascular cerebral hemoragic-coma profunda raspuns medic

Accidentul vascular cerebral Hiperlipoproteinemia
Intrebare postata de lacramioara_falcaru cu 12 ani in urma

Buna ziua,tatal meu a suferit un accident vascular hemoragit in urma cu 7 zile.de atunci se afla la spital in coma profunda.medicul ii da sanse de supravietuire de 5 -10 la suta,si spune ca nu este operabil din cauza hemoragiei,ptr ca nu pot localiza hemoragia.am vrut sa-l tranfer in capitala dar nu mi se permite deoarece se afla in coma profunda.la noi in spital nu exista aparatura specializata ptr un astfel de caz,doar tomograful.suntem disperati,tata are 57 de ani .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua. Imi pare rau pentru situatia in care se afla tatal dvs. Incercati sa vorbiti cu cei de la SMURD pentru ca ei au cea mai buna dotare din tara pentru transport pacienti in cazuri grave. Sper sa va poata ajuta.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Accidentul vascular cerebral.

Kinetoterapeut Delia Petre MKinetoterapeut Delia Petre este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

CTomograf a facut? Este singura investigatie care va poate da indicii ce sa faceti! Am 10 ani de experienta in neurologie ca si asistenta medicala, daca aveti o zona localozata de hemoragie si cu rezultatul CT un neurochirurg va sfatuieste daca va poate ajuta, atunci puteti incerca sa il deplasati, daca nu, o deplasare ii poate face mai mult rau decat tot tratamentul ulterior. Tratamentul este mai mult conservator, nu exista ceva anume, se administreaza manitol pentru a scatea presiune intracraniana, dar in cantitati mici si cu prudenta, pentru ca daca presiunea scade prea mult exista riscul sa se extinda revarsatul sanguin. Medicatie antihemostatica, se mai foloseste in practica, dar ultimile studii spun ca aceste nu reusesc sa treaca bariera cerebrala deci sunt inutile. Foarte importanta este acum echilibrarea tensiunii arteriale, ( probabil acesta este factorul provocator al agresiunii vasului, sau o tulburare de coagulare ), nu trebuie sa depaseasca valori de 150- 160, dar nici nu trebuie sa fie prea mica sub 130, pentru ca o tensiune mica inseamna un flux in circulatie mic, iar creierul are nevoie de o oxigen pentru a se reface. Echilibrarea hidroelectrolitica este foarte importanta, trebuie sa primeasca 2000 de ml iv sau prin sonda nazogastrica. Aici si Dumnezeu este f important si in cazurile astea nu stiu care sunt regulile lui pentru ca am vazut si cateva minuni cand toti dadeau din umeri. Multa sanatate si putere sa le duceti pe toate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kinetoterapeut Delia Petre MKinetoterapeut Delia Petre este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

scuze, medicatie HEMOSTATICA, ex etamsilat, fitomenadion

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacramioara_falcaru (acum 12 ani)

multumesc mult pentru sfaturi,tati se afla tot in coma.tensiunea arteriala este stabila.dumnezeu sa-l ajute,noi inca speram si credem inr-o minune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kinetoterapeut Delia Petre MKinetoterapeut Delia Petre este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

NU AM INTELES DACA A FACUT SAU NU CT?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacramioara_falcaru (acum 12 ani)

da,sa facut tomografie dar nu mi sa spus pe ce parte,doar ca hemoragia este intr-o zona sensibila a creierului.azi la spital dc a spus ca numai sunt sanse .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kinetoterapeut Delia Petre MKinetoterapeut Delia Petre este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

tot ce pot spune: Dumnezeu sa va ajute!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silviu (acum 12 ani)

Imi pare rau pentru tatal tau.Si eu sunt in aceiasi situatie cu tatal meu.Speram ca o sa fie bine si o sa ne ajute dumnezeu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacramioara_falcaru (acum 12 ani)

tatal meu a decedat dupa 9 zile,dumnezeu sa-l ierte.nu-ti pierde speranta,eu pina in ultima clipa am sperat,dumnezeu sa va ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mardare gabriela (acum 11 ani)

tatal meu este de 4 zile in coma profunda in urma unui atac cerebral medicii nui mai dau nici o sansa este o leguma va sta cuplat la aparate pina se opresc cind ma duc la el si ii vb devine agitat isi misca miinile picioarele ploapele ma strins si de mina medicii spun ca aparatele ii dau starea asta nu stim ce sa mai credem mai are sanse de viata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 11 ani)

imi pare rau pentru toti cei decedati, si totusi, speranta pentru ceilalti bolnavi domnu sai ajute sa se refaca .Mama mea a decedat tot din cauza unui accidet vascular cerebral , intrind in coma profunda in data de 5 februarie 2013 de atunci nu mia mai vorbit nu sa mai miscat era precum o leguma, Chinuita doar de aparate si de intepaturile de ace pentru a putea fi readusa , dar din pacate in data de 13 februarie 2013 a decedat . Am avut speranta pina in ultima clipa ,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicolae dinca (acum 9 ani)

tatal meu este in coma de gradul 4 de 5 zile primele 2 zile era inert caum este agitat medici tot nu dau nici o sansa de supravietuire.nu stiu ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stoican valentin (acum 9 ani)

tatal meu are 4 zile de coma in urma unui accident vascular doamna doctor nea dat 15 la suta sanse de miscat misca mainile ma stringe de mana sint distrus are problema si cu inima e hipertensiv are si diabet tip 2 de 17 ani si are virsta de 62 de ani credeti ca dumnezeu poate face vreo minune eu totusi am speranta ca va traiii asa imi spune inima astept raspunsurile voastre

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 8 ani)

Bunica mea a intrat în comă profundă în urma unui atac cerebral și după 3 zile a murit, Dumnezeu sa va ajute și sa se facă bine părinții voștri care au probleme, este tare greu vă înțeleg durerea!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geta (acum 8 ani)

Buna ziua.Am o cunostinta al carui baietel de 7 ani se afla in coma profunda in urma innecului.Ce sperante ar avea si daca se poate transporta in afara granitei pentru ca stim cu totii ca spitalele noastre duc lipsa de aparatura performanta.Rog medici sa ma ajute cu un sfat.Mulrumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alin (acum 5 ani)

Imi pare rau pentru toti cei decedati. Dumnezeu sa-i ierte!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ValerM (acum un an)

Bună ziua.Și eu am suferit un AVC în 2016,am fost imobilizat la pat 3,5 luni,în spital.Atunci m-am gândit dacă există ceva după moarte și răspunsul meu a fost:DA.Ce a făcut Dumnezeu pentru omenire-inclusiv pentru mine?Totul;L-a dat pe Isus Hristos, a plătit tot.Ce am de făcut eu?Să-mi recunosc păcatele, să le mărturisesc,să mă las de ele,să aleg să iert din toată inima și să-mi cer iertare lui Dumnezeu. Am făcut așa;de atunci Domnul este pentru mine Mântuitor,Domn și Împărat(pentru că El nu vine în viața noastră doar ca Mântuitor).Satan atacă în astfel de cazuri?Da.Mai avem necazuri în viață?Da,dar nu suntem singuri.Este El o autosugestie, o închipuire?Nu,este o realitate....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11710104437 (acum o luna)

Bună ziua, tatăl meu a suferit un AVC foarte grav în data de 10.02, ca urmare a intrat în comă până în data de 2.03 când a decedat. A fost respirat artificial, iar creierul a fost afectat aproape în totalitate, până și șansele de a respira singur în cazul îmbunătățirilor erau aproape zero. Vârsta 54 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: