Cum pot scapa de dependenta de tramadol

Abuz de stupefiante
Intrebare postata de Ilarian cu 11 ani in urma

Buna ziua. Ma numesc Ilarian, am 29 de ani si ma confrunt cu o problema de care mi-e cam jena si care aproape ca m-a distrus psihic si social. Sunt dependenta de clorhidrat de tramadol (ajungand la doze de 1050 mg intr-o singura zi). As dori si eu niste sfaturi...aproape ca nu ma mai pot bucura de ceva din viata asta, imi lipseste cheful de orice...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Alina Ionescu (acum 11 ani)

Buna, Ilarian. Nu este neobisnuita dependenta ta. Iti propun sa mergi la un medic psihiatru, te va ajuta sa scapi de tramadol. De asemenea, un psiholog te poate ajuta sa intelegi de ce ai devenit dependent si ce implicatii poate avea aceasta tendinta in viata ta. Daca esti din Bucuresti iti pot oferi o sedinta de informare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tamara bodini (acum 8 ani)

reduce doza in fiecare saptamana ia mai putin cu cate 100 si ai sa vezi ca n o sa simti, cand ajungi la 100 pe zi imparte pastila in 2 prima data si dupa un timp in 4 si asa usor usor le vei lasa fara dificultate. mult noroc, eu asa am facut si m am scapat dar in timp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Ionescu (acum 11 ani)

Buna, Ilarian. Nu este neobisnuita dependenta ta. Iti propun sa mergi la un medic psihiatru, te va ajuta sa scapi de tramadol. De asemenea, un psiholog te poate ajuta sa intelegi de ce ai devenit dependent si ce implicatii poate avea aceasta tendinta in viata ta. Daca esti din Bucuresti iti pot oferi o sedinta de informare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilarian (acum 11 ani)

pai nu e chiar asa de sinplu ca la mine nu e vorba de vointa sau alceva eu am avut un accident de munca si am avut mainile si cateva coaste rupte si sunt singur si am loat tramadol si din ce an ce mai mult si asa am ajuns la dozele astea zilnice si nu pot sa rezist fara sa iau o zi ca ami este foarte rau ma dor picioarele sunt foarte nervos fac frisoane sunt ametit nu pot sa mananc nu dorm si mult alte stari si daia sunt curios cum asi putea sa scap de dependenta ca de redus leam redus la 750 mg pe zi dar nu pot sa scap de ele si cu trecerea timpului cred ca o sa mi se agraveze starea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel. Braila (acum 10 ani)

salut ilarian.sunt cadru medical si eu am avut aceiasi problema k si tine dar nu sa ajung la 1050 mg pe zi. Max 200 mg. Dar te invat ceva care ti se poate parea ciudat. Si nu numai tie ci la mai multa lume.cand ajungi la starea de frisoane incearca si bea alcool( bere vodk vin ) orice vrei tu.pt k in organism e un hormon carese mai zice si hormonul starii de bine.iar opiu ceea ce contine tramadolul il excita aceiasi treaba o face si alcolul.ai vaz k toata lumea cand bea se simt bineplutesc de fericire.eu asa am scapat cu alcool numai k eu nu prea am baut alcool in viata am inceput cu bere.e si diuretic.si ai sa vezi k vei scapa.pt k de alcool nu poti deveni dependent cum devii de opiu.iti las nr meu de tel si te voi ajuta sa ti explic mai multe.k de fapt e mai mult de spus.0741529584. Ma poti suna cand vrei.numele meu nu e gabriel dar nu mi pot lasa numele aici.cand ma suni imi spui cine esti.sanatate si putere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilarian (acum 10 ani)

ok am sa te sun si mersi mult pentru informatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dietrich (acum 8 ani)

Ma indoiesc ca esti cadru medical cu atatea greseli gramaticale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 7 ani)

am aceiasi problema cam greu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: