Coronavirus Update

Atac de panica raspuns medic

Abuz de stupefiante Hipervitaminoza A
Intrebare postata de florin_luciano cu 11 ani in urma

Dupa o luna de tratament cu zoloft si anxiar am renuntat la ele pt k,ma simt mai rau k inainte .se poate agrava starea mea de sanatate?

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (10)

Iuli (acum 11 ani)

Se poate agrava starea psihica. Aceste medicamente NU SE INTRERUP FARA ACORDUL MEDICULUI!!! Trebuia sa discutati cu medicul ca sa vi le inlocuiasca. Intreruperea mai ales brusca poate face foarte rau. Consultati-va medicul cat mai curand.

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
florin_luciano (acum 11 ani)

dupa ce am renuntat la ele ma simt mullt mai bn psihic ,doar fizic este putin mai rau .cred k nu sunt bune aceste pastile mau tinut doar in casa ,ma simteam groaznic de la ele

Inteleg ca motivul pentru care ati facut tratamentul este atacul de panica. Va recomand sa apelati la psihoterapie. Este modalitatea de a elimina atat efectul cat si cauza care il produce. In ceea ce priveste tratamentul medicamentos, intreruperea lui se face progresiv, sub supraveghere medicala. Starea de rau fizic pe care ati resimtit-o este obisnuita in cazul intreruperii acestui tip de medicatie.

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul Abuz de stupefiante.

Inscrie-te aici!
florin_luciano (acum 10 ani)

doamna doctor eu am renuntat la pastile dintr o data si ma simt bn fara ele,numai k , ma doare capul de cand am renuntat la ele da numai in zona creierului atat parca ma apasa ceva,imi recomandati un control tomograf sau este ceva normal dupa acest tratament cu pastile,am inteles k ,hipnoza este buna in atacurile de panica este adevarat? de 3 luni am atacuri de panica este un adevarat cosmar dar am invatat s ma autocontrolez,sa fiu calm s sa inteleg k sunt doar in mintea mea,acum iau multe vitamine ,ceaiuri,fructe si mult sport.

Da, durerea de cap poate fi unul dintre simptomele resimtite dupa intreruperea tratamentului. Da, hipnoza este buna in atacurile de panica. Foarte bine ca ai ales sportul, ceaiurile, fructe, legume. In cazul vitaminelor, iti recomand moderatie. Prea multe pot produce hipervitaminoza cu consecintele de rigoare. In general o alimentatie echilibrata asigura organismului sanatos necesarul de vitamine.

florin_luciano (acum 10 ani)

o sa merg la un psihioterapeut pt hipnoza,am cumparat vitamax iau o pastila la 2 zile si calaciu cu vitamina d3 2-3 pastile pe zi nu cred k,folosesc o doza prea mare? am inteles k pt hipnoza nu trebuie sa fiu bolnav de multe boli epilespie etc este adevarat ? va multumesc pt toate raspunsurile doamna doctor ,va doresc tot binele din lume

Vitamax contine si calciu si vit. D3. Administrat in acelasi timp cu alt compus cu calciu si vit. D3 e cam mult. Pastrati doar Vitamax, parerea mea, una pe zi. Nu stiu ce costitutie fizica aveti si ce varsta, ce ocupatie (daca presupune munca fizica sau nu). Cele 23 din cele mai importante vitamine, minerale şi oligoelemente sunt incluse pentru asigurarea necesarului zilnic.
Hipnoza nu se induce persoanelor ce sufera de boli psihice majore: schizofrenie, paranoia, psihoza maniaco-depresiva, epilepsie - si aceasta deoarece exista riscul declansarii unei crize psihotice (nu obligatoriu!).
Multumesc pentru urare.

florin_luciano (acum 10 ani)

varsta mea este de 26 de ani ,am 1.70 cm si 62 kg numai lucrez de 1 an de zile ,sunt zile in care ma simt rau dar este mult mai bn decat cu anxiar si zoloft dormeam de la pastile aproape zi si noapte iar cand ma trezeam aveam atac de panica ,imi recomandati un doctor psihioterapeut din tg-jiu? dupa cate sedinte de hipnoza o sa imi treaca simtomele atacului de panica? id meu de messenger florin_luciano

Psih. Anisia Popa (acum 10 ani)

In terapia atacului de panica se pot folosi mai multe tehnici pe langa hipnoza. Numarul de sedinte variaza de la persoana la persoana.
Pentru a gasi un psihoterapeut in Tg. Jiu, puteti cauta pe internet.
Sanatate!

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Colonelu Morteni (acum 5 ani)

Serios progresiv? Eu am intrerupt brusc si nu s-a intamplat nimic. e ca la orice medicam,ent nu are legatura nu te simti rau, e ca la pastila de masea no mai iei.Nu mai pacaliti pacienti ca sa ei vor fi speriati si de asta faci atac de panica deorece citesti prospectul si apleci urechea la balivernele pe care le spui tu si colegii tai. Arata-mi mie unu care a intrat in sevraj de la anxiar si ai nota 20.sau unu care i-a fost rau ca a intrerupt brusc? DOVEZI NU VORBE!

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.