ovule contraceptive pret
Riscul cardiovascular asociat contraceptivelor hormonale
Autor: SfatulMedicului
Ce sunt contraceptivele hormonale Contraceptivele hormonale sunt metode eficiente de prevenire a sarcinii, adesea utilizate de femei la nivel global. Acestea includ pilulele contraceptive orale, plasturii si dispozitivele intrauterine care elibereaza hormoni. Contraceptivele si riscul cardiovascular Principalele componente ale anticonceptionalellor sunt estrogenul si progesteronul, care impiedica ovulatia si modifica mucoasa uterina. Totusi, utilizarea lor poate fi asociata cu schimbari in riscul cardiovascular. Mecanismul prin care contraceptivele hormonale ar putea influenta riscul cardiovascular se leaga de efectele hormonilor asupra sistemului circulator. Estrogenul poate avea efecte benefice asupra profilului lipidic, dar poate contribui si la riscuri de tromboza. Pe de alta parte, progesteronul poate influenta tensiunea arteriala si poate avea efecte variabile asupra lipidelor din sange. Simptome Simptomele asociate unui risc cardiovascular crescut... [continuare]
Contraceptie masculina cu efect temporar, in testare
Autor: SfatulMedicului
Despre contraceptia masculina Contraceptia masculina este un domeniu de interes in medicina moderna, avand ca scop dezvoltarea unor metode sigure si eficiente pentru prevenirea sarcinii. Metodele traditionale includ prezervativele si vasectomia, dar acestea au limitari semnificative. prezervativele ofera protectie temporara si necesita utilizare constanta si corecta pentru a fi eficiente, in timp ce vasectomia este o procedura invaziva si, de obicei, permanenta. Cum actioneaza? In contextul actual, exista o nevoie crescuta pentru metode contraceptive masculine care sunt atat reversibile, cat si cu efecte secundare minime. Printre optiunile explorate se numara pilulele contraceptive care ar putea opri temporar productia de sperma. Aceste pilule ar actiona prin inhibarea semnalelor hormonale necesare pentru spermatogeneza, fara a afecta libidoul sau productia altor hormoni esentiali pentru sanatatea generala. Simptome Simptomele asociate cu utilizarea... [continuare]
Pot începe pilulele contraceptive fără să am menstruație ?
Bună Am născut în urmă cu 2 luni , nu mai alăptez de 2 săptămâni Încă nu am ciclu menstrual, cum pot începe pilulele contraceptive? [continuare]
Bună! Am început de 10 zile să iau nu-l sun cu speranta să rămân însărcinată. Acum în mod normal ar trebui să fiu la ovulație. Am dureri ca și cum aș fi la ovulație dar testele nu mi arată ca sunt la ovulație. Se poate ca mio sun să mă fi dat peste cap și să nu mai am ovulație luna aceasta? [continuare]
BUNA ZIUA,AM 40 ANI,DE 5 ANI AM DIU,URMEAZA SA IL EXTRAG.MA SFATUITI,LA VARSTA MEA,SA MONTEZ UN ALTUL SAU SA INCERC UN UMPLANT CONTRACEPTIV PT 3 ANI.MA INTERESEAZA DIN PUNCT DE VEDERE HORMONAL SAU ALTE EVENTUALE RISCURI PENTRU SANATATEA MEA.VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS! [continuare]
Este normal sa ai sângerări vaginale după administrarea a 4 ovule cervugid? ?
Am fost acum o săptămână la ginecologie și doamna doctor mi a zis ca am un chist ovarian de 3 cm, mi a prescris ovule Cervugid dar dupa al 4 lea ovul administrat am inceput sa am sângerări vaginale ca la menstruație, este normal asa ceva? [continuare]
bună ziua, am ciclu menstruala de 31 de zile și 6 zile de menstruatie ultima dată mi a venit pe 11 august și s a terminat pe 16. Țin să menționez faptul ca mi a venit regulat in iulie și iunie tot pe 11. Care ar fi perioada de ovulație și ziua ovulației?pentru ca pe calendar îmi arată ca pe 27 august este ziua ovulației iar atunci și a dat drumu în mine ,pe la 23:40 spre 28 august ,e posibil să rămân ? [continuare]
Există șansa să rămân însărcinată în timpul tratamentului cu ovule vaginale.?
Buna seara. Luna trecută am avut un tratament cu ovule vaginale pentru candidoza. In perioada asta am avut contact intim de două ori, una dintre dăți fiind ziua ovualtiei. După am continuat cu ovulelele vaginale în serile urmatoare. Nu știu dacă ovulele vaginale afectează spermatozoizi și de accea nu știu dacă aș fi putut rămâne având în vedere că mi-a întârziat doua zile menstruația. Țin să menționez ca menstruația mea e regulată desi luna trecută mi-a venit mai târziu ca de obicei, și probabil acum e acceași situație. Ma gândeam să fac un test de sarcină dar cred ca e prea devreme. [continuare]
Buna ziua! De ceva timp ma confrunt cu o situatie neplacuta. Am avut un herpes vaginal pe care am incercat sa il tratez cu acicloviz crema, dar nu a trecut..s a ameliorat disconfortul pt 2-3 zile dar dupa a reaparut..am apelat la aciclovir pastile pe care le luam la 4 ore pe timp de zi. Nu stiam ca trebuie sa iau si probiotic pt aceste pastile aciclovir si am facut o candidoza..astfel nu am terminat tratamentul complet cu aciclovir si am inceput tratarea candidozei…spalaturi, creme, ovule etc.. A venit perioada menstruala, a si trecut si nu mai simteam niciun deranj ma gandeam ca poate s a curatat candidoza, am avut contact fara disconfort, iar doctorita mi a recomandat sa iau floral’aise pt refacerea florei vaginale, la 3 zile de tratament cu aceste pastilute iarasi incepuse o candidoza, mancarimi usoare, scurgeri putine.. am zis sa o iau din timp ca sa nu ma intoarca asa ca am folosit lomexin ovule 1000 mg. Dupa primul ovul, pe care l am administrat aseara am inceput sa am... [continuare]
Voma excesiva slabeste eficienta contraceptivelor?
Buna ziua, sufar de bulemie si deseori chem voma, pastila o iau seara pe la 21, deobicei vomit pe parcursul zilei dupa ce iau tableta nu fac aceasta, as vrea sa stiu daca eficienta contraceptivelor ramane, multumesc de raspuns [continuare]
Am fost la ginecolog pentru un control, am aflat de candidoză am primit un tratament cu ovule cervugid 7 zile, dar ne dorim și un copil, mai pot lua ovulele? [continuare]
Buna ziua! In urma unor analize am aflat ca am candida si mi a fost prescris econazole ovule 3 zile si Canesbalance gel odata pe zi. Problema este ca nu mi a zis exact cum trebuie folosit. ..gelu încep sa îl aplic după ce termin cu folosirea ovulelor sau se pot folosii împreuna. ? In zona intimă mi au mai apărut si niște mici tăieturi care ustura, oare din ce cauza ? Ce as putea folosii? [continuare]
Buna seara am si eu o întrebare .acum o săptămânăam racit la ovare si am luat niste ovule zifex?
Bună seara am și eu o întrebare. Acum o săptămână am racit la ovare.si am luat niște ovule zifex .si vineri mia curs un sange roz și a doua zi puțin maroniu si asa am de 4 zile .Dar normal trebuia sa îmi vina menstruația ieri. Si mie îmi curge foarte puțin. Si ma dor sâni foarte tare.am făcut și un test de sarcina și este negativ. Mulțumesc [continuare]
Pot ramane insarcinata daca iau contraceptive expirate de 4 zile?
Am mers la farmacie si am luat o cutie de contraceptive Logest cu termenul 03/2025. Am luat in luna martie si farmacista mi a spus ca expira pe 31 martie iar restul de 4 pastile ramase pot sa le iau in siguranta pt ca pastilele sunt valabile mai mult decat scrie pe cutie. Exista riscul sa raman insarcinata, dat fiind faptul ca sunt expirate [continuare]
Este eficienta pastila de a doua zi in timpul ovulatiei?
Am facut contact sexual neprotejat cu partenerul meu in data de 25 mai si am uitat ca eram in timpul ovulatiei, in 26 mai am luat pastila de a doua zi Escapelle, iar acum 2 iunie a inceput sa curga din zona intima sange, se poate sa fiu insarcinata? [continuare]
Pot avea contact sexual dacă am tratament cu viciilor ovule??
Bună ziua. După 10 zile de tratament cu tergynan medicul mi-a prescris încă 6 zile de tratament cu viviflor ovule. Întrebarea mea este, pot sa am contact sexual în timpul tratamentului cu viviflor? [continuare]
A folosit cineva ginospt ovule pt tratatea ranii pe col?
Bună ziua ! A folosit cineva ovulele ginosept pt tratarea ranii pe col ,a dat rezultate ? Scrie pe ele ca sunt cicatrizante ..mulțumesc!! [continuare]
Vreau să știu dacă după menstruatie ar mai trebui să mai folosesc alte metode contraceptive sau va nu [continuare]
Ce recomandati pentru rana pe col uterin, chiuretraj sau tratament cu ovule?
Buna! As avea nevoie de nista sfaturi in legatura cu rana pe col uterin. Am fost depistata cu aceasta rana acum o luna, am facut testul papanicolau si a iest bine la fel si pentru virusul HPV unde a iesit negativ. Acum urmez un tratament cu ovule timp de 3 luni dar ma gandesc ca pierd timp cu acest tratament si solutia mai buna ar fi chiuretrajul. Ce parere aveti? Credeti ca ar fi eficient tratamentul sau ar trebui sa fac direct chiuretraj? [continuare]
As vrea sa iau pastile contraceptive, afecteaza cumva libidoul?sau, in genere, m-ar afecta cumva pastlilele contraceptive? [continuare]
buna!am un implant contraceptiv de aproape un an de zile.problema mea e ca nu mai am menstruatie.am fost la doctor dar nu am primit un raspuns sa ma satisfaca.ce parere aveti?as putea avea probleme mari de sanatate?am varsta de 30 de ani si am doi copii.va multumesc! [continuare]
Metodele contraceptive si problemele de sanatate
Buna, Ce metode contraceptive se pot recomanda pt persoanele cu mastoza fibrochistica? Medicul meu mi-a zis sa nu iau anticonceptionale, dar ce altceva as putea sa folosesc care sa fie la fel de comod ca pastilele si in acelais timp sa nu-mi afecteze starea de sanatate si mai cu seama mastoza? [continuare]
buna...am cam dat-o in bara...nu iau nici un fel de contraceptive si acu 3 zile am avut contact sexual neprotejat...a doua zii de dimineata am luat "pastila de a doua zi" dar urmatoarea care trebuia sa o iau in intervalul de 12 ore am uitat sa o iau si am luat-o decat dimineata ..isi face efectul?...ce as putea sa fac va rog daca se poate sa ma informati...multumesc [continuare]
Am nascut pe data de 25 aprilie 2009, iar la data de 12 octombrie mi-a revenit menstruatia!As vrea sa stiu care ar fi cea mai buna metoda contraceptiva, avand in vedere faptul ca alaptez?( mentionez ca as evita anticonceptionalele ! ) [continuare]
Buna ziua.De aseara am inceput sa iau marvelon 28 pentru intarzierea menstruatie, intrucat vreau sa plec la sotul meu in strainatate peste 2 luni si doresc sa nu imi vina menstruatia in saptamana respectiva, medicul mi-a recomandat sa iau aceste contraceptive. Intrebarea mea ar fi daca trebuie sa iau toate pastilele inclusiv cele mici de sus,sau intrerup alea de sus si continuu cu a 2 folie pana la a 3a folie ? Cum trebuie sa le folosesc ca am uitat ce mi-a zis medicul dupa ce termin prima folie ca sa imi intarzii menstruatia. Va multumesc. [continuare]
- as dori sa aflu un centru(bun) de planning din constanta. - ce contraceptive as putea sa folosesc avand in vedere ca am un nodul mamar beningn, la sanul drept; pastilele pot afecta in vreun anumit fel existenta noduluilui? [continuare]
Buna ziua, De cand am inceput sa iau anticonceptionale Yasmin, sangerez dupa fiecare contact sexual si ma dor sanii foarte tare. Zilele trecute m-am trezit dimineata cu o durere de sani puternica care s-a extins spre bratul stang. Eu iau anticonceptionale doar de 10 zile, pana acum nu am mai luat, iar in primele zile de administrare am avut stari de greata si voma. Pentru ca nu am mai avut astfel de simptome, m-am decid sa renunta la aceste pastile astazi, adica in a zecea zi de administrare pentru ca astazi am sangerat si in timpul actului sexual. Dar este posibil sa raman insarcinata?... dar nici nu pot continua din cauza reactiilor adverse. Am luat aceste anticonceptionale in urma unui control ginecologic si in urma unor analize efectuate. In urma analizelor a fost descoperita un mica rana pe col, care a inceput sa se cicatrizez, potrivit spuselor medicului. Tin sa mentionez ca acelasi medic mi-a recomandat administrarea de ovule timp de 10 zile. Va rog sa imi dati... [continuare]
Buna ziua! Am si eu o intrebare: MI-a venit menstruatia la ora 10.30 seara si am inceput folia de contraceptive a doua zi la ora 09.00, continuand cu aceeasi ora(09.00); as vrea sa stiu daca e bine si protectia nu e afectata. Va multumesc! [continuare]
Dupa avort am facut sex folosind contracept m
am facut un chiuretaj acum 3 sapt...la 2 sapt dupa chiuretaj am facut sex folosind contracept m iar a doua zi am liuat si pastila de a doua zi iar dupa cateva ore iar am facuto folosind contracept...........credeti ca as putea fi insarcinata? [continuare]
ce metoda de contraceptie recomandati,voi naste in aproximativ o luna si a si dori ce metoda de contraceptie sa folosesc dupa aia si la ce timp este indicat dupa nastere sa incep contraceptia [continuare]


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter