Tratament naturist pt tuse si flegma din gat raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de viorica1960 cu 13 ani in urma

Mama ,tata si eu tusim de multa vreme,nu foarte des,dar trece pentru o perioada scurta de timp si revine iar.Eu sant fumatoare ,dar parintii mei nu au fumat niciodata(nu fumez in incapere cu ei)si totusi si ei tusesc,si avem o tuse productiva ,mai ales eu care sant fumatoare,scz,sta ca o flegma in spatele nasului care e deranjanta.,Si parintii mei la felCE SA FAC?CU CE SA MA TRATEZ? MI-E FRICA SA NU AVEM TBC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

elena (acum 13 ani)

Cel mai bine ar fi sa mergeti la med de familie sa va dea trimitere la un laborator pt analiza secretiei, adica exudat faringian. Se face antibiograma si se obtine la ce medicament cedeaza microbul(sau ce-o fi) respectiv. Nu aveti TBC, ca ACEASTA BOALA ARE SI ALTE SIMPTOME. Mergeti la analize fara sa fi luat alt tratament cu o sapt-doua inainte. Se merge dimineata, pe nemancate, fara sa fi baut ceva si fara spalat pe dinti. Pt tuse este foarte eficient ceaiul antibronsitic(mai nou se cheama PLANTUSIN) luat de la mag naturiste tip plafar, produs de firma FARES. Este mai eficient decat medicamentele antitusive. Are in continut un amestec de 10 plante calitati in eliminarea disconfortului tractului respirator. Sanatate si mergeti la analiza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

de pe net (acum 13 ani)

TBC Semne si simptome

- tuse
- expectoratii de culoare neobisnuita sau sanguinolente
- febra usoara
- inapetenta si scadere in greutate
- transpiratii nocturne
- dureri in piept la respiratie sau in timpul tusei
- dureri ale coloanei vertebrale sau ale principalelor articulatii

Peste 50% din persoanele afectate nu prezinta niciun simptom o lunga perioada de timp.
Tusea este cel mai frecvent simptom al tuberculozei. Dar, intrucat debutul bolii este insidios, persoana infectata poate pune tusea pe seama fumatului sau a unui episod recent de gripa. Tusea poate produce o cantitate mica de sputa verde sau galbena dimineata. In cele din urma, sputa poate prezenta striatii sanguinolente, dar cantitatile mari de sange sunt rare.
Transpiratiile nocturne abundente constituie un alt semn al TBC, dar la fel ca si tusea, nu este specific tuberculozei.
Tuberculoza extrapulmonara (TBEP) afecteaza indeosebi ganglionii limfatici, dar si oasele, creierul, cavitatea abdominala, pericardul, articulatiile si organele genitale. Aceste localizari ale tuberculozei sunt dificil de diagnosticat.
Simptomele tuberculozei extrapulmonare sunt nespecifice si constau de obicei in astenie, inapetenta, febra intermitenta, transpiratii si uneori scadere in greutate. In unele cazuri, infectia poate cauza durere sau disconfort.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena593114434 Melena593114434 este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Va recomand sa mergeti sa faceti o radiografie pulmonara si sa dati sputa pentru BK (care va fi analizata in microscopie directa si cultura la 1 luna respectiv 2 luni). Este posibil sa fiti negativa in microscopie, dar pozitiva in cultura, iar pana nu veti avea un rezultat la cultura la 1 luna nu se poate exclude in totalitate diagnosticul. Trebuie sa stiti ca nu toate formele de tbc se manifesta ca la carte cu toate simptomele. pentru inceput faceti o radiografie pentru orientarea diagnosticului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Tratamentul naturist ar trebui sa fie adjuvant pe langa cel alopat, simptomele specificate de dvs. nu sunt de neglijat si cu siguranta nu se vor rezolva doar cu ajutorul plantelor. Eu am folosit salvigol cu succes, in simptome usoare de raceala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta matei (acum 13 ani)

asa a patit si sotu meu si a facut siradoigraffie si exudat din gat si toate au iesitbine..a mai zis cineva ca poate fi de la inima dar si-a facut EKG si a iesit bine.si nu a cedat tusea nici cu plante,nci cu ceaai,nici cu antibiotic si a zis un DR ca e posibil sa fie alergic la areul e la noi din oras..dar de flegma nu a zis nimic si nici el nu fumeaza,dar cred ca are dreptate ca de diecare data cand iesim din oras nu mai tuseste rau.acum nu stiu daca e autosugestia sau chiar asa e.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laurentiu (acum 13 ani)

Am sezatie de flegma in gat ce sa fac , simt ca nu pot scuipa flegma am senzatia ca nu pot respira din aceasta cauza ce ii de facut ce tratament trebuie sa iau
Multumesc Laurentiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rohan marinela mihaela (acum 13 ani)

de un 1 an de zile fac tratamet cu tot felul de medicamente si nu imi trce flegma din git este alba si dimineata in vine sa vomit de la ea am ajuns la capatul puteri va rog sa ma ajutatima [nu fumesz ,nu beau cafea nu consum alcol virsta mea este 37 ani adresa mea este mihamari33

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ion (acum 12 ani)

Eliminarea flegmei din gat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela (acum 12 ani)

am avut aceiasi chestie '''',eu am optat ptr naturiste''''"a dat rezultate:am baut 3cani cu ceai de''''trei frati patati pe zi ,1cana pe stomacul gol dimuneata,si 2 cani dupa mese,trebuie sa bei timp de 3luni fara oprire

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIUS (acum 12 ani)

CE FEL DE NATURISTE AI FOLOSIT??ZI UN NUME CEVA TE ROG MULT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ghitescu magdalena (acum 11 ani)

am o senzatie ca am o flecma tot inghit si nu trece. ce sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodiolin gruia (acum 11 ani)

EU am tusit 2 ani Nici un medic nu mi a zis ca poate am ciuperca in git dupa 2 ani cautind pe net mi am dat seama de aceasta posibilitate si am cumparat flucovim de 50 am urmat un tratament de 15 zile cite 1 pe zi si iata dupa 2 ani nu mai tusesc deloc medicii sunt plictisiti si fara vre un interes Altii nu prea au habar pe ce lume traiesc asa ca mi am pierdut orice urma de incredere in ei si atita timp cit exista internetul si mai putem plati abonamentul mai avem putina speranta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marioara (acum 10 ani)

In urma unei raceli mai puternice acum 3 ani ,am ramas cu o mare sensibilitate la variatii de temperatura. Acum 2 ani am facut o pneumonie,care a lasat urme neplacute-tuse productiva. Noaptea trebuie sa ma scol sa scuip, sa-mi degajez gitul de flegma tusind ,scuipind, clatindu-mi gura bine si abia dupa asta pot dormi. Ajutati-ma cu un sfat va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marcu loredana (acum 10 ani)

Buna ziua! Indraznesc sa va intreb ce ati mai facut cu aceasta tuse, daca aveti rezolvare pana la urma, pentru ca si sotul meu se afla in situatia de 3 ani si am facut toate investigatiile posibile si nimic!
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sfiriac laura (acum 10 ani)

care ar fi tratamentul nat ptr tuse uscata ,in urma unei raceli

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sfiriac laura (acum 10 ani)

care ar fi tratamentul nat ptr tuse uscata ,in urma unei raceli

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sfiriac laura (acum 10 ani)

care ar fi tratamentul nat ptr tuse uscata ,in urma unei raceli

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienn (acum 10 ani)

Buna ziua! Numele meu este Adriana si am nouasperzece ani. Am o flegma maronie foarte deranjanta si nasul cu mucus uscat. ce sa fac? acum vreo trei saptamani am fost la medic mi s-a spus ca nu e nimic grav ca probabil cum am schimbat clima (pentru ca sunt in Italia, o tara umeda, iar si locul unde locuiesc este destul de umed, dar folosim un umidificator) si mi-a prescris niste aerosol, am facut 7 zile , iar acum din nou dimineata cand ma trezesc scuip flegma aceasta maronie, foarte urata. Tin sa mentionez ca acum un an am fost diagnosticata cu Tb Pulmonar, am fost internata 3 luni , am iesit negativa, dar am mai urmat tratamentul cu sfintenie pana in 23 spetembrie ce am fost la control si mi s-a spus ca sunt bine, doar ca trebuie sa am grija de mine pentru ca am ramas cu niste urme pe viata la plamani. Dumneavoastra credeti ca as putea avea din nou ceva la plamani ? de aceea scuip flegma aceea maronie sau totusi din cauza climei de aici? Multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

buna de circa 4 luni am senzatia de unui mucus in gat din cand in cand elimin un sputa verzuie dar nu tusesc si dimineata la trezire transpir ce am?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maciuceanu (acum 9 ani)

As vrea sa ma informati,la ce cabinet sau laborator pentru a afla daca am cancer in gat!simt ca un nod pe esofag....am o tuse care ma supara de ceva timp si ma pune pe ganduri!astept un sfat de la d-stra incotro sa o iau sa aflu adevarul si sa ma tratez....multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2