Coldrex hotrem lemon, plicuri

Prospect Coldrex hotrem lemon, plicuri

Ce este Coldrex Hotrem Lemon si pentru ce se utilizeaza

Indicatii

Coldrex Hotrem Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului si durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum si durerii si catarului nazal acut, asociate acesteia.

Mod de administrare

Doza normala pentru adulti (inclusiv varstnici) si copii cu varsta peste 12 ani este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore la nevoie.
Nu luati mai mult de 4 plicuri in 24 de ore.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fara recomandarea medicului.
Nu administrati Coldrex Hotrem Lemon copiilor cu varsta mai mica de12 ani.
Coldrex Hotrem Lemon se inghite ca o bautura calda.
Goliti continutul unui plic intr-o cana, adaugati apa fierbinte si amestecati bine.
Adaugati apa rece daca este necesar.
Adaugati apa sau miere, dupa preferinta.

Atentionari si precautii

Contraindicatii

Nu utilizati Coldrex Hotrem Lemon daca:
- sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Hotrem Lemon;
- daca aveti insuficienta hepatica sau renala;
- daca avetihipertensiune arteriala;
- daca aveti hipertiroidism;
- daca suferiti de o boala cardiaca;
- daca sunteti in tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidaza-IMAO, beta-blocante);
- daca aveti intoleranta la unele categorii de glucide (contine zahar).

Nu administrati la copii cu varsta sub 12 ani.

Precautii

Nu se recomanda asocierea cu alte medicamente folosite pentru raceala sau ca decongestive precum si cu alte produse care contin paracetamol.
Este necesara prudenta la varstnici si la pacienti hipertensivi deoarece fenilefrina poate creste tensiunea arteriala.

Riscul hepatotoxicitatii paracetamolului este mai mare in caz de afectare hepatica preexistenta sau cand sunt asociate alte medicamente cu potential hepatotoxic.

Daca simptomele de raceala persista, adresati-va medicului.
Cereti sfatul medicului sau farmacistului daca nu sunteti sigur daca puteti lua acest medicament.

Sarcina si alaptarea

Daca sunteti insarcinata sau alaptati, solicitati sfatul medicului sau farmacistului inainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Hotrem Lemon.

Reactii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Coldrex Hotrem Lemon poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Reactiile adverse sunt rare si pot include:
- eruptii cutanate si alte alergii
- cresterea tensiunii arteriale
- cefalee
- insomnie
- palpitatii
- varsaturi
- diaree
Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmatistului.

Informatii suplimentare

Compozitie

Fiecare plic contine 750 mg paracetamol, 10 mg clorhidrat de fenilefrina, 60 mg acid ascorbic.

Ambalaj

Cutie cu 10 plicuri a cate 5 g pulbere pentru suspensie orala.

Detinatorul autorizatiei de punere pe piata

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export Ltd.

Brentford, Middlesex TW8 9GS, Marea Britanie

Fabricant

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd

Knockbrack, Dungarvan Country Waterford, Republica Irlanda

eficienta
102 voturi
efecte secundare
73 voturi
pret medicament
30 voturi

Atentie

Nu se recomanda administrarea de medicamente fara consult medical.

Cititi online prospectele medicamentelor, pentru a va informa asupra indicatiilor, modului de utilizare sau reactiilor adverse.

Citeste si

Arhiva
  • Ce trebuie sa contina trusa de prim ajutor pentru vacanta Ce trebuie sa contina trusa de prim...

    Generalitati O raceala, o toxiinfectie alimentara, ciupiturile de tantari sau o rana usoara pot sa-ti strice vacanta si la mare, si la munte. Afla cat te costa si ce ar trebui sa contina trusa de prim ajutor pentru vacanta. Orice problema de sanatate ai avea...citeste mai mult

  • Ce (nu) stiati despre probiotice Ce (nu) stiati despre probiotice

    Probioticele sunt microorganisme vii care, atunci cand sunt administrate in cantitati adecvate, au efect de imbunatatire a sanatatii organismului prin refacerea si echilibrarea florei intestinale. In interiorul colonului (intestinul gros) exista in mod normal un...citeste mai mult

  • Dieta de slabire pentru barbati Dieta de slabire pentru barbati

    Generalitati In ultima vreme se pune din ce in ce mai mult accentul pe scaderea ponderala a barbatilor, astfel, nu doar femeile tin cure de slabire, ci si din ce in ce mai multi barbati. Mai mult, politicienii adopta masuri pentru a incuraja alimentatia sanatoasa, in...citeste mai mult

  • Diareea calatorului Diareea calatorului

    Generalitati Diareea calatorului este o problema medicala comuna la persoanele care calatoresc din tarile dezvoltate, industrializate, spre tari in curs de dezvoltare. Aceasta afectiune are si denumiri mai "colorate", cum ar fi "razbunarea lui...citeste mai mult

Comunitate

  • Panadol-Coldrex --- Fac acelasi lucru?

    Buna ziua. Ma intrebam daca Panadolul si Coldrexul fac cam acelasi lucru, deci nu este recomandat sa fie luate impreuna. Dar Eurespal+ACC? Multumesc!

  •  

    Cere sfatul medicului

    afla raspunsurile la problemele tale

    Afla acum

Clasificarea ATC

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici OK