Abfen, granule efervescente

Publicat la data de: 10 Octombrie 2016 | Actualizat la data de: 25 Februarie 2019

Informatii prospect Abfen, granule efervescente

Ce este Abfen si pentru ce se utilizeaza

Abfen apartine unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene sau AINS. Fiecare plic contine ibuprofen 200 mg.

Acest medicament este utilizat:

Acest medicament poate fi utilizat la adulti si copii cu greutatea peste 30 kg (varsta peste 8 ani).
adresati unui medic.

Mod de administrare

Acest medicament este destinat numai pentru utilizare pe termen scurt. Trebuie sa luati cea mai mica doza pentru cel mai scurt interval de timp necesar pentru a va ameliora simptomele.

Doza recomandata
Adulti si tineri cu greutate corporala peste 40 kg (varsta peste 12 ani):
Luati unul sau doua plicuri (200 400 mg ibuprofen) la interval de 4-6 ore, dupa cum este necesar.

Nu luati in total mai mult de 6 plicuri intr-un interval de 24 de ore.
Copiii cu greutate peste 30 kg (cu varste cuprinse intre 8 si 12 ani):
Daca administrati acest medicament unui copil, trebuie sa respectati urmatoarele instructiuni cu privire la doze:

Copii cu greutatea intre 30 si 39 kg (8-12 ani)
1 plic (200 mg ibuprofen)
Dozele trebuie administrate la interval de 6-8 ore, daca este necesar.
Nu utilizati mai mult de 3 plicuri (pana la 600 mg de ibuprofen) intr-un interval de 24 de ore.
Doza de ibuprofen recomandata pe zi este de 20 mg pe kg de greutate corporala.
Aceasta doza se administreaza in 3 doze divizate pe parcursul zilei.
Va rugam sa consultati tabelul de mai sus.
Nu luati in total mai mult de 600 mg (3 plicuri) intr-un interval de 24 de ore.

Copiii cu greutate corporala sub 30 kg (varsta mai mica de 8 ani):
Acest medicament nu trebuie administrat la copiii cu o greutate corporala mai mica de 30 kg (varsta sub 8 ani).

Pasi de administrare
Daca aveti un stomac sensibil, luati acest medicament impreuna cu alimente sau imediat dupa ce mancati. Turnati granulele dintr-un plic intr-un pahar mic cu apa (aproximativ 125 ml). Asigurati-va ca utilizati toate granulele din plic. Amestecati medicamentul pana cand efervescenta a incetat si granulele s-au dizolvat va rezulta o bautura acidulata cu aroma de portocala. Daca utilizati mai mult de un plic odata, trebuie sa utilizati mai multa apa. Utilizati aproximativ 125 ml apa pentru fiecare plic de medicament.

Durata tratamentului
Daca este necesar sa luati Abfen pentru mai mult de 3 zile sau daca simptomele dumneavoastra se inrautatesc, adresati-va medicului dumneavoastra.

Daca luati mai mult Abfen decat trebuie: adresati-va unui medic sau mergeti imediat la cel mai apropiat spital. Luati ambalajul medicamentului cu dumneavoastra.

Semnele de supradozaj pot include senzatie de rau, dureri de stomac, varsaturi (pot fi cu sange), dureri de cap, zgomote in urechi, confuzie si miscari oscilatorii ale ochilor. La doze mari, pot aparea pierdere a constientei, convulsii (in special la copii), senzatie de slabiciune sau ameteala, sange in urina, senzatie de frig si probleme de respiratie.

Daca uitati sa luati Abfen: luati doza uitata, imediat ce va amintiti. Cu toate acestea, in cazul in care este aproape timpul pentru urmatoarea doza, renuntati la doza uitata. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

Atentionari si precautii

Nu luati Abfen daca:

  • sunteti alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).
  • o reactie alergica la ibuprofen, acid acet) sau alte AINSsemnele includ inrosire ii trecatoare pe piele, umflare a fetei sau a buzelor sau dificultati de respiratie.
  • ati avut hemoragie sau perforatin trecut
  • avetiiuni grave de ficat sau de rinichi
  • aveti insuficienta cardiaca severa sau boala coronariana
  • aveti o boala care va poate face sa fiti mai predispus la sangerare
  • stiti ca aveti turi, diaree sau aport insuficient de lichide
  • in ultimele trei luni de sarcina. Vezi mai jos „Sarcina, alaptarea si fertilitatea” pentru informatii suplimentare.

Nu luati Abfen daca oricare dintre cele mentionate mai sus se aplica in cazul dumneavoastra. Daca nu sunteti sigur, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:

  • ati avut vreodata probleme cu stomacul sau intestinul (cum este colita ulcerativa sau boala Crohn)
  • aveti afectiuni de rinichi sau de ficat
  • ati efectuat recent o interventie chirurgicala majora
  • ati avut reactii alergice la alte medicamente administrate anterior pentru alte afectiuni
  • aveti febra fanului, polipi nazali (pierdere a mirosului, nas care curge sau nas infundat) sau dificultati de respiratie
  • sunteti varstnic (varsta peste 65 ani) deoarece sunteti mai predispus sa aveti reactii adverse grave
  • aveti varicela
  • sunteti deshidratat

Adresati-va medicului sau farmacistului inainte de a lua Abfen, daca oricare dintre cele mentionate mai sus se aplica in cazul dumneavoastra.

Infarct miocardic si accident vascular cerebral
Adresati-va unui medic sau farmacist inainte de a lua acest medicament in cazul in care aveti probleme cu inima, ati avut un accident vascular cerebral sau in cazul in care consideratiuni (de exemplu, daca aveti tensiune arteriala mare, diabet zaharat, valori mari ale colesterolului in sange sau daca sunteti fumator).

Acest medicament poate duce la o mica crestere a riscului de infarct miocardic sau accident vascular cerebral. Acest risc crescut este mai probabil la doze mari si in cazul tratamentului pe termen lung.

Exista risc de afectare renala la copiii si adolescentii deshidratati.

Nu luati doze mai mari decat cea recomandata. De asemenea, nu luati acest medicament pentru un interval de timp mai mare decat cel recomandat in acest prospect (3 zile).

In general, utilizarea obisnuita de (mai multe tipuri de) medicamente ce calmeaza durerea poate duce la probleme grave ale rinichilor pe termen lung. Acest risc poate fi crescut in conditii de solicitare fizica asociata cu pierderea de saruri si deshidratare. Prin urmare, trebuie evitata.

In cazul utilizarii prelungite de medicamente ce calmeaza durerea, pot sa apara dureri de cap care nu trebuie tratate cu doze crescute de medicament.

Adresati-va unui medic inainte de a lua Abfen, daca oricare dintre cele mentionate mai sus se aplica in cazul dumneavoastra.

Copii
Acest medicament nu trebuie administrat la copiii cu o greutate corporala mai mica de 30 kg (varsta sub 8 ani).

Interactiuni medicamentoase
Spuneti medicului dumneavoastra daca luati:

  • acid acetilsalicilic (aspirina) nu utilizati Abfen daca luati mai mult de 75 mg de acid acetilsalicilic (aspirina) pe zi, poate creste riscul de ulcer sau sangerare gastrointestinala
  • alte AINS (antiinflamatoare si analgezice) inclusiv inhibitori de Cox-2 (cum este celecoxib), poate creste riscul de ulcer sau sangerare gastrointestinala
  • alte medicamente care contin ibuprofen, cum sunt cele pe care le puteti cumpara fara prescriptie medicala
  • poate creste riscul de ulcer sau sangerare gastrointestinala
  • acid acetilsalicilic (aspirina), doza mica daca luati doze mici de acid acetilsalicilic (pana la 75 mg pe zi), adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte de a lua Abfen.
  • poate influenta efectul de subtiere a sangelui
  • medicamente pentru probleme de inima cum este digoxina, poate creste efectul digoxinei
  • corticosteroizi utilizati pentru afectiuni inflamatorii, poate creste riscul de ulcer sau sangerare gastrointestinala
  • medicamente care impiedica formarea cheagurilor de sange cum este acidul acetilsalicilic (aspirina) sau ticlopidina, poate creste riscul de sangerare
  • medicamente pentru subtierea sangelui (cum este warfarina)
  • ibuprofenul poate intensifica efectele acestor medicamente
  • fenitoina (pentru epilepsie)
  • efectul fenitoinei poate fi crescut
  • inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei (ISRS) cum este fluoxetina, utilizata pentru depresie pot creste riscul de sangerare gastrointestinala
  • litiu utilizat pentru anumite forme de depresie
  • efectul litiului poate fi crescut
  • probenecid si sulfinpirazona (medicamente pentru guta)
  • excretia de ibuprofen poate fi intarziata
  • medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale mari inclusiv inhibitori ai enzimei de conversie a angiotensinei (cum este captopril), beta-blocante (cum este atenolol) sau antagonisti ai receptorilor de angiotensina-II (cum este losartan) si diuretice (pentru eliminarea apei)
  • ibuprofenul poate diminua efectele acestor medicamente si poate aparea un risc crescut pentru rinichi
  • diuretice care economisesc potasiul, pot duce la valori mici ale potasiului in sange
  • metotrexat folosit pentru unele tipuri de cancer sau reumatism; efectul metotrexatului poate fi crescut
  • medicamente cu efect de supresie a sistemului imunitar cum este ciclosporina sau tacrolimus, poate aparea afectare a rinichilor
  • zidovudina utilizata pentru tratamentul infectiei cu HIV sau SIDA
  • Abfen poate duce la un risc crescut de sangerare intr-o articulatie sau hematom la persoanele cu hemofilie si cu infectie cu HIV
  • medicamente pentru tratamentul diabetului zaharat cum este glibenclamida, pot fi posibile interactiuni medicamentoase
  • antibiotice chinolone pentru tratamentul infectiilor (cum este ciprofloxacina), poate creste riscul de convulsii
  • unele antibiotice pentru tratamentul infectiilor, cum sunt aminoglicozide (de exemplu gentamicina)
  • colestiramina utilizata pentru scaderea valorilor colesterolului din sange
  • mifepristona folosit pentru intreruperea pe cale medicala a sarcinii, poate aparea o reducere a efectului mifepristonei
  • Ginkgo biloba un medicament pe baza de plante utilizat adesea in dementa
  • voriconazol sau fluconazol folosite in infectiile fungice creste riscul obtinerii unor concentratii mai mari de ibuprofen in sange

Daca oricare dintre cele de mai sus se aplica in cazul dumneavoastra (sau nu sunteti sigur), adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte de a lua Abfen.

Abfen impreuna cu alcool etilic
In cazul in care consumati alcool in timpul tratamentului cu acest medicament creste riscul sa aveti reactii adverse.

Sarcina si alaptarea

Nu utilizati acest medicament daca sunteti in ultimele 3 luni de sarcina.
Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul inainte sa utilizati acest medicament daca sunteti in primele 6 luni de sarcina sau daca alaptati. Acest medicament trebuie utilizat numai la recomandarea medicului dumneavoastra.

Abfen apartine unui grup de medicamente care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil dupa oprirea administrarii medicamentului. Este putin probabil ca Abfen, utilizat ocazional, sa va afecteze sansele de a ramane gravida. Cu toate acestea, inainte de a lua acest medicament, spuneti medicului dumneavoastra daca aveti probleme in a ramane gravida.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Acest medicament va poate face sa va simtiti ametit sau somnolent. in cazul in care se intampla acest lucru, nu conduceti vehicule si nu folositi utilaje. De asemenea, nu efectuati activitati in care este necesara atentia.

Abfen contine zahar si sodiu
Zaharul este un glucid. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a utiliza acest medicament

Abfen contine sodiu 50 mg per plic. Trebuie sa tineti seama de acest lucru daca urmati o dieta cu restrictie la sodiu. Este posibil sa aveti nevoie de mai putin sodiu in dieta din cauza sodiului continut de acest medicament.

Reactii adverse posibile

Reactii adverse grave

Intrerupeti administrarea acestui medicament si adresati-va imediat medicului dumneavoastra daca observati oricare dintre urmatoarele reactii adverse grave este posibil sa aveti nevoie de asistenta medicala de urgenta:

  • sange in materiile fecale (scaune)
  • scaune colorate in negru
  • varsaturi cu sange sau cu particule inchise la culoare care au aspectul zatului de cafea
  • umflare a fetei, limbii sau gatului
  • dificultati la inghitire sau in respiratie
  • urticarie

Nu mai luati acest medicament si adresati-va imediat medicului dumneavoastra daca observati oricare dintre reactiile adverse de mai sus.

Intrerupeti administrarea acestui medicament si adresati-va medicului dumneavoastra daca observati oricare dintre urmatoarele:

  • indigestie sau arsuri la stomac
  • dureri abdominale (de stomac) sau alte simptome neobisnuite asociate cu stomacul

Intrerupeti administrarea acestui medicament si adresati-va medicului dumneavoastra daca observati oricare dintre reactiile adverse de mai sus.

Alte reactii adverse
Frecvente (pot afecta pana la 1 persoana din 10):
senzatie de ameteala sau de oboseala
pierdere a poftei de mancare, diaree, greata, varsaturi, flatulenta (vanturi), constipatie.

Mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 persoana din 100):

Rare (pot afecta pana la 1 persoana din 1.000)

Foarte rare (pot afecta pana la 1 persoana din 10.000)

  • insuficienta hepatica
  • reducere a functiei rinichilor
  • inflamatia pancreasului
  • infectie a creierului numita „meningita non-bacteriana”
  • modificari ale numarului de celule din sange primele semne sunt: temperatura corporala mare, dureri in gat, ulceratii in gura, simptome asemanatoare gripei, senzatie de oboseala accentuata, sangerare din nas si piele
  • probleme ale pielii (care pot afecta, de asemenea gura, nasul sau urechile), cum este „sindromul Stevens-Johnson”, „necroliza epidermica toxica” sau „eritem poliform”.

Cu frecventa necunoscuta (nu se cunoaste cat de des pot aparea):

  • timp de sangerare prelungit
  • colita ulcerativa sau boala Crohn
  • senzatie de arsura in gat sau gura - acest lucru se poate intampla pentru scurt timp dupa luarea acestui medicament.

Urmatoarele reactii adverse au fost raportate, de asemenea, la utilizarea altor AINS:

  • tensiune arteriala mare sau insuficienta cardiaca
  • agravare a ulcerelor in afectiunile intestinului gros si in boala Crohn (afectiune intestinala)

Medicamentele cum este Abfen pot fi asociate cu un risc usor crescut de atac de cord („infarct miocardic”) sau accident vascular cerebral.

Cum se pastreaza Abfen

Nu lasati acest medicament la indemana copiilor.
A se pastra la temperaturi sub 25 grade C. A se pastra in ambalajul original pentru a fi protejat de lumina si umiditate.

Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe plic si pe cutie.

Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informatii suplimentare

Compozitie
Substanta activa: ibuprofen. Fiecare plic de medicament contine ibuprofen 200 mg.
Celelalte componente: acid malic, zaharina sodica, zahar, povidona (K 29-30), aroma de portocale, lauril sulfat de sodiu, bicarbonat de sodiu si carbonat de sodiu anhidru.

Ambalaj
Abfen 200 mg granule efervescente se prezinta ca o pulbere de culoare alba, cu aroma de portocale. Medicamentul este ambalat intr-un plic. Fiecare cutie contine 12, 20 sau 30 plicuri granule efervescente.

Producator
AbbVie S.R.L.
S.R. 148 Pontina km 52 snc, 04011 Campoverde di Aprilia (LT)
Italia

Atentie

Nu se recomanda administrarea de medicamente fara consult medical.

Cititi online prospectele medicamentelor, pentru a va informa asupra indicatiilor, modului de utilizare sau reactiilor adverse.

Citeste si

Arhiva
  • Trahomul – conjunctivita granuloasa Trahomul – conjunctivita granuloasa

    Generalitati Trachomul reprezinta o infectie bacteriana cu localizare oculara determinata de Chlamydia trachomatis. Trachomul este o keratoconjunctivita cronica si una din cele mai importante cauze de morbiditate oculara. Boala se transmite in principal intre copii si...citeste mai mult

  • Delirium Delirium

    Definitie Cuvantul 'delirium' se refera in general la o stare de efervescenta bogata in valente artistice si creatoare, o stare de reviriment spiritual. In realitate insa termenul medical se refera la o stare bine definita, o conditie medicala cat se poate de...citeste mai mult

  • Homeopatia, un aliat eficient al tuturor Homeopatia, un aliat eficient al tuturor

    Cum sa iau medicamentul meu homeopatic ? In general, priza medicamentului homeopatic este recomandata in afara meselor, avand gura curata. Pentru tubul de granule, o priza se compune in mod obisnuit din 5 granule. Continutul unei doze va fi luat in intregime,...citeste mai mult

  • Cele mai toxice spatii din interiorul casei Cele mai toxice spatii din interiorul...

    Generalitati Ne place sa credem ca locul in care locuim este curat, dar putem avea surpriza sa aflam ca in casa noastra exista si locuri considerate a fi toxice. Majoritatea persoanelor folosesc dezinfectante, inalbitoare si alte tipuri diferite de produse...citeste mai mult

  •  

    Cere sfatul medicului

    afla raspunsurile la problemele tale

    Afla acum

Clasificarea ATC

Urmareste Sfatul Medicului

Aboneaza-te la Newsletter