Umflaturi

Deficiente minerale si vitamine
Intrebare postata de stan andreea cu 13 ani in urma

Ce boala se poate manifesta prin umflaturi pe corp( in special pe picioare-talpa,genunchi)?Acestea sunt de max.5 cm diametru, de culoare rosiatica, incep sa-si faca aparitia prin mancarime puternica,si au o temperatura mai ridicata decat zona ce le inconjoara. Imi mai apar si pe burta, spate, uneori maini si daca sunt in numar mai mare imi induc o stare de oboseala crunta. Mentionez ca in perioada in care iau vitamine si minerale umflaturile nu isi fac aparitia decat dupa intreruperea administrarii acestora. Analizele mi-au iesit bune. Va rog dati-mi un sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Victor Richard (acum 13 ani)

Mie mi se pare a fi debut de boala reumatica. Poate ar trebui sa faci niste investigatii (analize de sange) de genul: proteina c reactiva, factor reumatoid, anticorpi-ccp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eugen (acum 13 ani)

s-ar putea sa fie neurodermita. incearca sa stropesti locul cu apa rece, ar trebui sa treaca mancarimea si sa dispara umflatura destul de repede

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 13 ani)

Buna Deea ,
sa nu fie o reactie alergica la anumite alimente ( sau altceva ) .In anumite cazuri se poate manifesta in acest mod .
Poti lua in calcul si varianta asta .
numai bine.
Alex

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 13 ani)

Eu am avut exact aceeasi problema cu ani in urma. Analizele mi-au iesit perfect de fiecare data. Luam vitamine ma simteam excelent, terminam tratamentul umflaturile apareau la loc. A fost o alergie care m-a tinut cam un an. A trecut cu Claritine intr-un final. Du-te la un medic dermato sigur o sa ai mai multe sanse. Si incearca la o sectie speciala de dermatologie, alergologie.
Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lee (acum 13 ani)

Eritem nodos
''''Inflamatie acuta a hipodermului (stratul profund al pielii). Eritemul nodos atinge mai ales adultii tineri, cel mai des la membrele inferioare. El poate fi cauzat de o infectie, de o boala generala (sarp***adoza, aftoza), de o colita inflamatorie sau de luarea de medicamente (aspirina, pilule contraceptive, sulfamide). El se manifesta prin noduli subcutanati profunzi, durerosi, calzi, acoperiti cu o piele rozalie sau roscata, amplasati cel mai des pe fata anterointerna a gambelor. Tratamentul lui este cel al cauzei daca ea este identificata. Daca nu, tratamentul vizeaza doar simptomele: repaus la pat, uneori administrarea de medicamente antiinflamatoare. ''''
mie mi-au iesit ca repercursiuni a bolii crohn!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eugen (acum 13 ani)

revin cu cateva informatii in plus :
Neurodermita este o afectiune cutanata de cauze ce nu sunt pe deplin cunoscute.

In dezvoltarea bolii se considera ca ar fi implicati factori genetici, imunologici, si de mediu (ex. alergeni, precum polen, par de animale, nicotina, parfum, conservanti, noxe, sau stres).

Semne si simptome

Boala este caracterizata prin eruptii cutanate, care provoaca o mancarime intensa, persistenta, cu episoade paroxistice.

Necesitatea scarpinatului este resimtita puternic, fiind uneori de nestapanit.

Eruptia cutanata consta, la inceput, din unul sau mai multe placarde eritematoase (zone rosietice de piele), de forma rotund-ovulara, cu margini imprecis conturate. In timp, roseata dispare fiind inlocuita de ocoloratie bruna, iar placardele se ingroasa si devin scuamoase.

Localizarile mai frecvente sunt la nivelul cefei, radacinii coapselor (fata interna), zonelor genitale, antebratelor.

Neurodermita cefei, mai frecventa la femei, se extinde uneori la nivelul pielii paroase a capului, luand un aspect de psoriazis, cu scuame suprapuse, tegument ingrosat cu aspect nodular si cu modificarea firelor de par care sunt rasucite sau rupte.

Evolutie

Evolutia bolii este de obicei lunga, de luni sau ani de zile.

Tratament

Tratamentul consta in evitarea stresului emotional, care se stie ca are un rol important in declansarea si intretinerea bolii.

Sistemic se administreaza antihistaminice si sedative.

Local se aplica pomezi cortizonice (de preferat sub pansament ocluziv) la care se adauga, in cazul leziunilor vechi si keratolitice, reductoare (Acid salicilic 1-3%, Ichtiol 1-2%, Gudroane 2-3%, Cignolin 0,1-0,5%, Diprosalic, Locacorten Tar).

Se mai pot efectua crioterapie, infiltratii locale cu cortip***azi (hidrocortizon acetat si xilina 1%) sau radioterapie superficiala.
dar totusi incearca cu apa rece stropita pe zona

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gica (acum 13 ani)

ce fel de umflaturi==retii apa = edeme pe suprafete mari cand pui degetul si apesi ramane gol ==1gram sare = 200ml apa retinuta in tesuturi
sau umflaturi =tari = boala de colagen
dute la un dermatolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 13 ani)

Stan, fara intentia de a te jigni, cat alcool consumi? Poate fi o afectiune a ficatului. Si chiar daca nu consumi alcool, trebuie sa iti faci o serie de analize mai complexe: stabilirea nivelului plasmatic al unor enzime si proteine, nivelul unor toxine cum este alcoolul sau paracetamolul sau chiar markeri-i genetici ai unor boli cum ar fi fierul sau alfa-1 anti-tripsina etc.
Si inainte de toate: NU LASA TIMPUL SA TREACA fara sa mergi la medic!
Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stan andreea (acum 13 ani)

Buna ziua! multumesc pentru comentariu, dar precizez ca sunt o fata in varsta de 22 ani si nu consum absolut deloc alcool. Va mai pot spune ca am luat o luna de zile CENTRUM( asta fiind acum 1,1-1/2 luna)si de atunci nu mi-a mai aparut nici o asemenea umflatura. Astept sa vad dupa trecerea timpului daca acestea vor reveni, si atunci voi reincepe analizele. Va multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stan andreea (acum 13 ani)

revin cu precizarea, pentru a nu induce in eroare pe nimeni. La momentul in care am postat intrebarea imi mai apareau acele umflaturi, desi luam vitamine.Cert e ca de la momentul in care am terminat administrarea CENTRUM-ului acestea nu au mai aparut. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rusen nicoleta (acum 11 ani)

am o umflatura sub piele in partea cefei si ma doare cand apas si este umflata am fost la medic si mia spus ca nu este ceva grav s mia dat antibiotice amoxil era tare la atingere acum este mai moale dar tot dureroasa si mi se pare ca sa intins va rog sami raspundeti va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian (acum 10 ani)

Buna ziua! Am si eu o problema daca ma poate cineva ajuta cu un sfat. In perioda rece a anului in general lunile decembrie ianuarie imi apara cateva duluri pe picioare de culoarea rosie . imi trec abea prin lunile aprilie, mai.. oare de la ce sa fie, am fost si la medic am primit un tratament dar degeaba . inca nu am constatat ce am .Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian (acum 10 ani)

Buna ziua! Am si eu o problema daca ma poate cineva ajuta cu un sfat. In perioda rece a anului in general lunile decembrie ianuarie imi apara cateva duluri pe picioare de culoarea rosie . imi trec abea prin lunile aprilie, mai.. oare de la ce sa fie, am fost si la medic am primit un tratament dar degeaba . inca nu am constatat ce am .Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian (acum 10 ani)

Buna ziua! Am si eu o problema daca ma poate cineva ajuta cu un sfat. In perioda rece a anului in general lunile decembrie ianuarie imi apara cateva duluri pe picioare de culoarea rosie . imi trec abea prin lunile aprilie, mai.. oare de la ce sa fie, am fost si la medic am primit un tratament dar degeaba . inca nu am constatat ce am .Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: