Secul piciorului

Varsta a treia
Intrebare postata de gigi18 cu 13 ani in urma

Am dureri mari in :secul piciorului: stang mai ales cand ma ridic si fac ativa pasi. incet ince ma lasa durerea si pe urma merg normal. va rog indruma-ti-ma ce sa fac. cine ma poatr trata de asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Filipa (acum 13 ani)

Mergi la med de familie. Te consulta si ori iti da tratament antiinflamatoriu ori te trimite la reumatologie sau ortopedie.... Poate ti-ai schimbat incaltamintea si tabanul acesteia nu se potriveste talpii piciorului tau. Pana mergi la dr poti folosi unguente gen: diclofenac, diclsal, fenilbutazona, dr Boici,..pt frectie si/sau masaj..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gigi18 (acum 13 ani)

multumesc de raspuns. vreau sa adaug ca nu am schimbat nimic in modul meu de viata legat de picioare adica: merg mult pe jos ca totdeauna am aceeasi incaltaminte sau aproape la fel. gandul ma duce in alta parte: stiu ca talpa este o harta a starii generale o organismuli. nu cumva este legata durerea de suferinta altui organ care nu da semne vizibile de boala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Numai medicul ar putea sa-ti spuna in urma consultatiei si analizelor. Nu-ti mai pune atatea intrebari si-ti mai fa ganduri, pana nu mergi la dr. Poti da in ipohondrie si poate nu ai nimic serios/grav. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Ipohondria, în termeni medicali hipocondria, reprezintă preocuparea excesivă sau teama de a suferi de o boală gravă. De cele mai multe ori starea de anxitate persistă chiar şi după un consult medical după care bolnavul este asigurat că temerile legate de simptomele sale nu au o bază medicală solidă, sau dacă există o boală la baza simptomelor, temerile sale sunt mult exagerate. Majoritatea celor ce suferă de această boală tind să îşi focalizeze teama asupra unui anumit simptom, cum ar fi problemele gastro-intestinale, palpitaţiile sau oboseala musculară. Conform DSM-IV-TR, ipohondria afectează între 1% şi 5% din pop**aţie.

De cele mai multe ori ipohondria este definită ca teama ca mici simptome să reprezinte un indicator al unei boli grave, constantă autoanaliză şi autodiagnosticare, precum şi o excesivă preocupare faţă de propriul organism. Multe persoane suferind de acestă boală exprimă neîncredere în diagnosticul medicilor precum şi faptul că asigurările medicilor faţă de absenţa unei boli serioase sunt neconvingătoare sau de scurtă durată. Mulţi ipohondri necesită constante reasigurări, fie de la doctori, fie de la familie sau prieteni, boala putând deveni un adevarat calvar atât pentru bolnav cât şi pentru familia şi prietenii acestuia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gigi18 (acum 13 ani)

multumesc. as prefera un raspuns de la cineva care s-a confruntat cu asa ceva.
nici pe departe ipohondrie. sunt sanatoasa tun din punct de vedere al analizelor medicale desi am 61 de ani. cand toti din jurul meu fac viroze sau gripe etc eu raman in picioare nu ma molipsesc si oricum sunt adepta tratamentelor naturiste. asta este insa ceva iesit din comun aparut pe neasteptate fara o motivatie. asta e motivul pentru care am scris aici. nu ma dor oase sau muschi ci partea moale a secului piciorului. daca aveti un raspuns la obiect multumesc daca vreti sa faceti disertatii asupra unor subiecte in care stiti cate ceva dar departe de ceea ce eu intreb va rog sa va abtineti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura (acum 13 ani)

se poate rezolva problema cu o bila eu amo bila de metal se poate si o minge mica conteaza sa fie tare. procedura este simpla :se pune talpa piciorului pe bila si se invarte usor piciorul o sa simtiti toate punctele sensibile din talpa nu se forteaza tare mai bine repetati de mai multe ori pe zi si o sa va simtiti mai bine in tot corpul pentru ca in talpa sunt toate punctele care definesc organele .va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gigi18 (acum 13 ani)

nu solutia ma intereseaza ci sursa durerii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marina (acum 13 ani)

Daca vrei raspuns personalizat, ar trebui sa stii ca numai un medic, in urma consultatiei, a analizelor, a unei radiografii, ti-l poate da. Nici macar domnii dr care raspund pe forum uneori, nu cred ca-ti pot da decat, eventual, un diagnostic prezumtiv. Mergi la doctor si poate vei descoperi ''''sursa durerii''''. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana vartosu (acum 12 ani)

ASA ESTE.AVETI MARE DREPTATE.TREBUIE CONSULTAT MEDICUL.TRATAMENTUL DUPA URECHE POATE STRICA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: