Varicela la 31 ani raspuns medic

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de miha 1980 cu 12 ani in urma

Am 31 de ani si am luat varicela de la fetita mea de 4 ani. Fetita a avut o forma mult mai usoara de cat o am eu. Acum imi este mai bine,dar a seara sotul mi-a spus ca unele bubite parca au copt ( sunt galbene). Doctorul de familie mi-a spus sa nu fac baie pana nu incep sa treaca, ca sa nu apara complicatii. Unele bube sunt mai mari,altele mai mici. Unele bube inca ma dor si totusi este a 5 zi de la prima aparitie a lor. Ce ma sfatuiti sa fac? in legatura cu faptul ca unele au copt?
Pot sa ma spal sau nu?
Cam cate zile o sa am aceste bube?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

La adult varicela se poate manifesta atipic , insa poate fi indicat un tratament antiviral (aciclovir sau celelalte generatii ), simptomatic (antihistaminic pentru mancarimi, aplicarea de alcool mentolat , nu de pudra de talc, creme sau antibiotice). In prima saptamana va trebui sa evitati contactul cu persoanele din afara locuintei, pentru a nu transmite virusul varicela-zoster unor persoane susceptibile (batrani, copii ). Se poate efectua o toaleta locala, dar dusul corpului este indicat dupa formarea crustelor. Leziunile sunt contagioase doar pe durata persistentei veziculelor (prin secretia lor se transmite varicela).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Varicela si zona zoster.

Lory (acum 8 ani)

Daca sunt galbene incep sa se treaca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: