Urgent!!!!

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de Razaluzukaza cu 13 ani in urma

Buna ziua..ma numesc Raluca si am zona zoster..medicul de familie mi`a spus ca am varicela si am stat netreata 8 zile,dupa care am fost in urgenta..Acolo m`i sa spus ca am zona zoster..mi`au dat tratament Aciclovir si Milgamma..este priima zi de tratatment si am observat ca m`i sa luat o bucatica de piele de circa 2 cm de pe fata in zona afectata..este normal?Ce trebuie sa fac?Este corect traatamentul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Filipa (acum 13 ani)

Mama mea a avut zona zoster si a fost tratata cu aciclovir, unguent si pastile. Mai primea calmante pt dureri: antinevralgic, nurofen sau algocalmin.Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marilu (acum 13 ani)

zona zoster si varicela este acelasi lucru, depinde la ce varsta le faci, deci nu se trateaza, primesti calmante si unguent daca ai probleme, si eu am avut si a trecut de la sine. Sunt bolile copilariei si daca nu le faci la vrmea respectiva este mai greu, dar nu te ingrijora oricum nu are tratament, trebuie sa stai linistita in casa si sa ai rabdare sa treaca. SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Zona zoster si varicela nu reprezinta aceeasi boala. Virusul este acelasi. Varicela este o boala a copilariei care apare o singura data in viata si se capata imunitate la ea, iar zona zoster poate aparea si la persoane care au avut varicela. Este o boala mai grava si foarte dureroasa pt ca apar bubele pe traseul unui nerv.Zona zoster poate sa tina foarte mult timp si poate reaparea cand organismul este slabit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

neda emilia (acum 13 ani)

Este corect tratamentul.Si eu ma avut zona zoster in urma cu 2 luni si medicul dermatolog mi-a prescris :ACICLOVIR unguent si pastile ,BANEOCIN unguent dar sa ma dau cu el cand basicutele prind crusta adica cam dupa 5 zile in cazul meu .Mi-a mai dat sa iau NUROFEN pt durere.Nu stiu daca e bn ca ti sa luat o bucatica de piele ca normal ele ar trebui sa se usuce.Eu am avut zona zoster pe coloana adica pe spate dar nu a fost zona prea extinsa decat 3 basicute dar durerea a fost groaznica de o simteam pe tot spatele.M-am vindecat in vreo 5-7 zile dar si acum mi-au ramas semne si nu cred ca o sa scap de ele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rin Tin Tin (acum 13 ani)

Pentru zona zoster Aciclovit unguent, mixtura mentolata si vitamine in special B-urile.Pentru varicela faina de avaz pentru mancarime si comprese reci.Restul trece de la sine.Pentru uscarea eruptiei crestal violet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 13 ani)

Buna ziua.am varicela.exista vreun aliment pe care nu am voie sa-l consum in timpul acestei boli?este adevarat ca la adulti treb administrate antivirale pt a nu face mai tarziu zona zoster?multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: