Trebuie regim?

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de AldercyLore cu 13 ani in urma

La zona zoster,trebuie sa ti regim,sau ceva de genul? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Ella29 (acum 13 ani)

draga mea, tatal meu a avut zona zoster de curand si a urmat un regim alimentar normal, cu crutare hepatica, adica ceea ce ii facea placere sa manance, dar cat mai sarac in grasimi, sare redusa, nu neaparat eliminata, vitamine, fructe foarte multe, citrice daca le suporta pacientul.... Poate lua acid folic si B-uri, cel putin noua asa ne-a spus medicul. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena, Iasi (acum 13 ani)

"Zona Zoster este o boala acuta determinata de un virus si caracterizata prin aparitia unor vezicule sau basici apoase sau cu singe pe pielea inrosita. Se trateaza in timp si cu rabdare. Aceste vezicule sint dureroase, ustura si se localizeaza ca o banda pe anumite teritorii de piele, uneori si pe mucoase. Boala nu apare decit o singura data in viata. Vindecarea este in functie de rezistenta organismului. De aceea, in primul rind, va recomand sa consumati cit mai multe alimente ce contin vitamina C si saruri minerale de Cupru si Magneziu (maces, miere, sfecla, spanac, citrice, varza, salata, cereale, cartofi). Pentru o curatare perfecta, varza este de mare folosinta. Este indicat sucul de varza, aplicarea de comprese cu frunze de varza pe zona bolnava. Tot de folos va sint si compresele locale cu apa foarte rece sau suc de morcovi, cataplasmele cu faina de in, baile caldute cu decoct din flori de tei (50-100 g/2 l de apa), timp de 5-10 minute. Aceste remedii pot ajuta foarte mult tratamentul alopat, uneori inlocuindu-l in totalitate".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan (acum 12 ani)

infuzie cu ace de cusut!!!!! aiurea!!!!este o infectie blestemata si orice ai face scapi greu de ea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carolina (acum 11 ani)

Elena iasi ,imi pare rau sa-ti spun dar eu sunt la a 6e a eruptie ,am facut inclusiv tratament de imunizare si degeaba si se tine regim alimentar !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aurel (acum 10 ani)

Aceste anunturi sant eronate si duc bolnavii in eroare , oricum sant intr-o suferinta de nedescris . Dar un medic specialist nu se gaseste sa de-a niste sfaturi exacte si corecte sa le mai aline din durere .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari (acum 10 ani)

Se tine regim pt.zoza zoster!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 10 ani)

referitor la regim, mare atentie deoarece, in general regimurile alimentare scad rezistenta organismului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 10 ani)

Poate sa spuna cineva mai precis ce ai voie sa mananci la un astfel de regim? Nu am pofta de mancare din cauza durerilor dar imi este rau de la pastile daca nu mananc nimic si sincer nu stiu ce sa mananc. Se elimina carnea si lactatele? Am voie proteine? Fructe as manca dar nu pot sa mananc prea multe ca ma ustura stomacul. Doctorul meu a spus ca nu este nevoie de regim, dar nu stiu ce sa zic, parca nu se pupa Aciclovirul cu orice si in plus daca vreau sa consum lactate oare nu scade efectul la medicamente?As manca si pietre numai sa scap de durerile astea groaznice! Multumesc anticipat in eventualitatea unui raspuns edificator!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11531297334 (acum 5 ani)

Bună îmi puteți spune cât poate dura ,,zona zoster"? Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: