Buna!

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de pasca alina cu 13 ani in urma

Am 22 ani si sunt la a 6-a zi de stat numai in pat,mi-am dat cu Baneocin si pasta mentolata(pe rand)...,mi s-au uscat bubele dar inca nu s-au desprins la toate coaja aceea...pot face dus??? Chiar si pe cap??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

iulia (acum 13 ani)

da poti face dush chiar e reconamdat pentru ca distrugi microbii din corp... chestia cu "sa nu faci dush knd ai varicela" este un mit. asa ca va puteti spala. pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 13 ani)

Eu am 35 de ani si varicela a debutat cu eruptii acum patru zile....groaznic ce sa va spun febra intre 38-40 am mai calmat-o cu paracetamol si atunci cand n-am mai rezistat cu o fiola de algocalmin. Sunt plin pe fata gat torace si cap,mai putin pe picioare dar exista si acolo ( nu ma intrebati unde nu am) :).
Cat despre dus, eu am consultat doi medici un dermatolog si un generalist ambi mi-ai spus ca nu se poate face dus decat dupa ce a cazut si ultima crusta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raoul (acum 13 ani)

eu am varicela, chestia care am inteleso e sa nu iesi pt ca imbolnavesi pop**ati! Grav daca se transmite la o femeie gravida! Nu ma mananca dar nu prea am chef de stat in casa! Am un prieen a stat in casa doar ultimele 3 zile cand avea deja cojite, in rest nimic asa ca nu stiu ce sa zic! Ce i se poate intampla asa grav celui ce are?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 13 ani)

ii grav..cel putin la 23 de ani...ma simnt rau in general..sa nu mai spun ca nu exista bucata bin corp unde sa nu am bube..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

seby (acum 13 ani)

eu am 33 de ani.e groaznica boala asta,sunt deabia in a 3-a zi..cand ma gandesc cat mai am de tras imi vine sa ma trag de par,dar nu pot ca si acolo am bube:)
apropos..tin sa mentionez k la mine e prima boala a copilariei,probabil va mai urma si pojarul,oreonul si eu mai stiu care sunt..asta e..o viata avem si boli sunt cu gramada.
va pup si fiti tari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: