Varicela

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de Silvia-Anca cu 14 ani in urma

Am 34 si am facut varicela, dar inainte cu trei zile sa-mi apara eruptiile ma durea maseaua si acum am acelasi dureri si cu dureri de gat.
Pot sa iau antibiotic sau ce se poate lua.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

bela27 (acum 14 ani)

buna,
Parerea mea este ca in primul rand ar trebui sa mergi la un medic. eu am facut varicela la 24 de ani. am stat 10 zile in casa, m-am dat cu alcool mentonal si am luat niste pastile de alergie - ciprinol daca nu ma insel.
Multa sanatate si sa auzim numai de bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anqa (acum 14 ani)

cred ca faci o confuzie bela27..ciprinol este un antibiotic destul de puternic,in nici-un caz antialergic..in legatura cu varicela ancuta draga suna medicul de familie si o sa te lamureasca daca este indicat sau nu sa iei antibiotic..multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Buna Silvia-Anca,

Aceasta boala este contagioasa si ar fi bine sa stai in casa. Pune pe cineva sa-ti cumpere de la farmacie alcool mentolat pentru diminuarea mancarimii. Antibioticele doar medicul ti le va recomanda, pentru durere poti lua un nurofen.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 14 ani)

Am 27 ani si am facut varicela. Tratamentul recomandat de medic specialist consta in:
- acyclovir 400 mg, 5 cp/ zi din 4 in 4 ore, numai ziua, timp de 5 zile. noaptea nu se administreaza;
- claritine 1 cp / zi, timp de 5 zile
- mixtura mentolata- pt uz extern;
- paracetamol - 3 cp / zi;
Intrebarea mea este daca a mai luat cineva claritine si acyclovir pt varicela.
SIMPOME: febra, dureri de cap si ameteli puternice, stare de oboseala, frison, usor disconfort in gat. Dupa 3 zile a aparut eruptia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavinia (acum 10 ani)

da am luat si eu aciclovir si am avut aceleasi simptome, dar eu am luat si noaptea nu stiam ca nu se poate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geoldes (acum 14 ani)

Buna Seara,
Marti dimineata am fost diagnosticat cu varicela, dupa ce m-am prezentat la medicul de familie, in urma aparitiei unor eruptii pe fata, pielea capului si spate. De atunci insa, nu mi-au mai aparut alte semne, si nici nu prezint alte simptome: febra, dureri de cap. E posibil, sa nu fie varicela, si d-na doctor de familie sa fi pus un diagnostic gresit?
Totodata, dumneai spunea sa nu fac baie in perioada asta, deoarece nu ar fi bine ca eruptia sa intre in contact cu apa. Chiar nu am voie sa fac un dus?
Precizez ca am 20 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

am 25 de ani si am aricela am niste dureri in git foarte mari ,nu stiu ce sa mai fac....,am voie sa iau ampicilina????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

un alt virusat (acum 10 ani)

eu am 30 si in momentul asta am sunat doctorul si a spus sa nu mananc dulciuri de nici un fel.
si daca am temperatura mai mare de 38 sa il sun si daca am dureri mari de gat si masele sa il deci doctore puteti veni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bibi39 (acum 10 ani)

bune indicatii virusatule

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

balance (acum 10 ani)

Pai sper ca v.a trecut de atunci. Noi am luat acyclovir si nurofen. Dar urata mai e boala asta cu bube peste tot. Sa nu mai zic ca lareceptie ni s.a spus ca nu se da nimic pentru asta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ady (acum 9 ani)

buna dimineata am 20 de ani si am facut varicela ma mananca extrem de rau si nu sunt in tara ci in italia ce leac asi putea sa fac pt calmarea mancarimi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 9 ani)

Si eu am varicela de 7 zile dar nu am facut febra deloc acum au coaja dar am foarte putine pe spate pe piept si 2-3 pe maini si picioare.Eu cred totusi ca am facut o alergie ptr ca inainte sa imi apara am mancat un ou fiert.Astept raspuns nu stiu ce sa fac sa ma duc la munca...multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ancamaria (acum 8 ani)

Anca says:

April 7, 2016 at 5:49 am

Buna ziua,fetita mea de 13 ani a facut varicela de 3 zile ,insa am fost la spitalul de boli infectioase, ne.au dat si un antibiotic(Cefaclor)insa am auzit ca nu este bine sa iei antibiotice cand ai varicela, a doua asa-zisa problema este ca are foarte putine bube…(una singura pe fata,maxim10 pe spate ,si cateva pe maini si picioare) Credeti ca i.au iesit in interior sau pe organe de la Antibiotic si Acivlovir??Nu stiu ce sa fac..sail mai dau?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: