Tumoare la cervicala

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de Silvia-Anca cu 14 ani in urma

Buna Seara,
Ma numesc Boja Silvia Anca si am 34 de ani si acum 7 zile am facut un Rmn la cap si cervicala in urma Rmn-ului s-a constat ca la nivelul cervicale as avea o tumora de aproximativ 5 cm. Am fost la Spitalul nr.9 pentru diagnosticare dar spre dezamagirea mea am fost plimbata de colo pana colo. Unii medici mi-au spus ca sub nici o forma sa nu ma operez ca prin radio terapie se poate rezolva astazi sau intors ca trebuie sa ma operez. tin sa mentionez ca in afara de Rmn altceva nu mi s-a facut. Nu am alte simtome decat furnicaturi la maini .As dori daca se poate sa-mi spuneti ce alte analize se pot face pentru un diagnostic mai precis si unde anume si la ce doctor. Pentru ca Rmn nu corespunde cu simptologia. Nu se bat cap in cap.Mi s-a spus ca la cum este tumoarea ar fi trebuit sa fiu leguma, dar eu nu am nimic.Va rog sa ma ajutati.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

celia (acum 14 ani)

Eu cred ca trebuie sa ai incredere in medici si sa incepi tratamentul.RMN-ul este cea mai sigura metoda de diagnostic deci ce altceva ai mai putea face?In cazul unei tumori nu te simti leguma decat in momentul in care evolueaza foarte tare.Daca ai inceput sa ai furnicaturi in maini nu e un semn bun.Ti-au recomandat operatia pt ca mai mult ca sigur vor face si o biopsie a acestei tumori..O sa fie bine...important e ca ai descoperit-o la timp...important e ca o sa te faci bine..iti doresc din suflet multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

evi (acum 14 ani)

nu stiu ce sa-ti spun ,dar ar trebui sa consulti si alti medici \

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Boja Silvia Anca (acum 14 ani)

Am consultat o gramada de medici inclusiv Dl. doctor Exercian cel mai amre neurochirurg din Romania, tot la operatie se ajunge numai ca nu-ti garanteaza nimeni ca te mai ridici viu de pe masa. Tumoarea este intramedular, nu am gasit pe nimeni care sa se opreze de asa ceva unde am gasit ceva paralizase. Acum cautam si in strainatate. Sper sa reusim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

evtoma (acum 14 ani)

scaneaza rezultatul RMN la un office (daca nu il ai in format electronic) si pune-l pe picassa (preferabil, pt ca poti pune rezolutii mari). Asa ai sanse mai mari sa iei contact cu alti doctori de specialitate.
Intrebare de baraj: RMN-ul esti sigura ca ti l-au facut cu substanta de contrast?! (nu e de ras, sunt spitale unde te trimit sa o cumperi, deci nu ar fi chiar departe si un caz de neglijenta involuntara sau lipsa de comunicare asistenta-doctor).
Dupa ce ii dai shared posteaza link-ul aici.
Sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Boja Silvia Anca (acum 14 ani)

Rmn a fost facut cu substanta de contrast si foarte bine nu mai ca in Romania medici vor bani si altceva nimic. De oprat se gaseste cineva sa ma opreze numai ca nu-ti garanteaza nimic si o singura persoana am gasit care s-a oprat la cervicala si este paralizata. Deci concluziile sunt sumbre. Atitudinea medicilor lasa de dorit. Pur si simplu m-au tratat cu sictir. Asta este sper sa primim rezultate din strainatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

evtoma (acum 14 ani)

pt intererventie afara, cauta si posteaza si la http://rombel.com/forums/viewforum.php?f=31
contine inf utile despre medici priceputi la cancere si clinici bune.
aici inca o info http://rombel.com/forums/viewtopic.php?f=31&t=7558 insa va tb sa intrebi daca sunt si pt tumori cervicale. Cazul descris pe topic este destul de sugestiv pt folosirea radioterapiei, e important insa sa rezolvi si cu formularul e112 http://rombel.com/forums/viewtopic.php?f=31&t=4931 ca sa nu ai cheltuieli mari. Si asta repede, tu stii cel mai bine! :(
Din cauza faptului ca se intarzie sau refuza aprobarea eliberarii e112, multi copii din Ro isi pierd viata. Un ex (vizibil, cine stie cate or mai fi..): http://rombel.com/forums/viewtopic.php?f=31&t=7290
cel mai bine e sa deschizi tu un topic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Boja Silvia Anca (acum 14 ani)

Multumesc pentru informatii, este adevarat ceea ce spui tu birocratia asta ne omoara cu toti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

evtoma (acum 14 ani)

ceva vesti? cum mai merge?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ovidiu (acum 13 ani)

hello am ajuns intamplator si eu pe aici am citit si am anumite chestii de adaugat: eu am fost operat de 7 ori la cervicala si mi s-au scos 2 vertebre C3 si C4 si mi s-au pus implanturi din titan, suruburi, tije etc si din acest punct de vedere e totul okay joc fotbal viata normal DECI nu cred eu ca sunt chiar asa sumbre concluziile.
In legatuyra cu operatiile in strainatate , experienta mea nu e una f buna: am fost si in Budapesta (1 data) si in Munchen (2 ori) si ce sa zic...tot in Rom am ajuns.
Ar mai fi poate multe de spus. Daca vezi postul si mai ai nevoie de info contact me: [email protected] si daca te pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petronela (acum 10 ani)

Spitalul Bagdasar are specialisti deosebiti si nu te jegmanesc de bani.Poate ca eu am avut noroc,si sigur am avut.Dupa o operatie de tumora in bisac cervicala C1-C2 de dimensiune 3*4*5cm,astazi dupa 8 ani sunt OK,muncesc si traiesc normal.Aveti incredere in doctorii nostri si mai ales in Dumnezeu.Va urez sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11583352116 (acum 4 ani)

Dna Petronela ce medic va operat. Am si eu pe sora mea cu tumoara intramedulara C2 C7. Am fost la Bagdasar Arsenie la Dr. Lipan dar nu i a dat nici o sansa ca ar scapa vie de pe masa de operatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: