Remedii homeopate in zona zoster raspuns medic

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de Gabriela251 cu 12 ani in urma

Tatal meu, in varsta de 59 ani, a facut zona zoster. As dori sa stiu ce fel de remediu homeopat as putea sa-i aplic. In momentul acesta ia numai Aciclovir, unguent si comprimante, un complex de B-uri si cam atat. Fetita mea cand a facut varicela a luat si ceva pt. imunitate, insa medicul de familie i-a recomandat tatalui meu doar o dieta echilibrata si multe legume si fructe, de parca nu ar trebui sa o avem oricum si sanatosi fiind.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua. Nu a-ti precizat in ce regiune a aparut si de cite zile. Tratamentul standard se incepe cit mai repede si include Aciclovir 4 grame/zi, 7-10 zile, multivitamine sau complex de vit. B, eventual un antiinflamator sau antialgic, in caz de durere( algocalmin/ paracetamol/ nurofen etc). Local se poate da aciclovir sau o mixtura cu antibiotic ptr a usca si a evita suprainfectia leziunilor. Optional se poate da Isoprinosine 3 grame/zi( cite 2cp de 3ori/zi) 7-10 zile; este un antiviral si stimulent imunitar nespecific.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Varicela si zona zoster.

Gabriela251 (acum 12 ani)

Multumesc foarte mult, Dna. doctor pentru raspunsul atat de prompt.
Tata are deja o saptamana de boala. Boala a aparut in zona abdominala stanga, in dreptul splinei, extinsa pe talie si spre spate, in dreptul rinichiului stang. Am uitat sa mentionez, de asemenea, mixtura recomandata de medic (nu stiu daca are si antibiotic in compozitie, dar probabil ca da) si medicamentele in caz de durere: paracetamol, aspirina, algocalmin, piafen, nurofen.
Isoprinosine i-a fost recomandat si fetitei mele in timpul varicelei. Deci e util si tatalui meu?!
Multumesc frumos. inca o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: