Mi-au ramas gauri pe fata

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de swper cu 13 ani in urma

Buna ! Am 13 ani si am avut acum 3 luni varicela . Nu m-am scarpinat dar mi-am rupt din greseala cateva cruste si mi-au ramas gauri... toti mi-au spus ca nu o sa se mai vindece si as vrea sa stiu daca e adevarat...Va rog ajutati-ma,multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

Iuli (acum 13 ani)

O sa se mai estompeze cu timpul dar de vindecat de tot nu. Si eu am 2 sau 3 urme, gaurele de la varicela insa m-am obisnuit cu ele, nu sunt mari sau foarte vizibile (s-au mai umplut cu timpul) dar consider ca fac parte din sarmul meu :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 13 ani)

si eu am o mica cicatrice ramasa in urma varicelei, are deja 15 ani si tot acolo e. Incearca cu un unguient pt cicatrici, nu stiu daca da rezultate, poti incerca ceva mai eftin gen epitilin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 13 ani)

draga mea trebuie sa te inveti cu ele.si eu am .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bianca (acum 13 ani)

pe mine m-au tinut cateva luni si apoi mi-au trecut :-??
depinde probabil de fiecare, oricum ar trebui sa consulti un medic dermatolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andre (acum 12 ani)

buna! am 17 ani si de la 14 ani am probleme cu acnea, momentan nu imi mai apar cosuri ca acum 1 an sau 2 , dar am ramas cu "gauri"in piele si sunt destul de multe pe ambii obraji, nu prea am incercat creme, deoarece am auzit ca o sa raman cu ele definitiv, dar pielea se regenereaza si odata cu asta ar trebui sa mai dispara din ele macar putin. Acum mi-am cumparat ulei de argan pentru ca ajuta la regenerarea pielii, il folosesc de 2 saptamani dar nu se vede nici un efect, cu siguranta este prea repede sa se vada efectul. Va rog ajutati-ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 12 ani)

din pacate asa am si eu..gauri mai mari la tample ..sa nu te dai cu nici o crema,toate sunt p***ai eu am incercat toate cremele din lume..nimic nu merge...deci le vei purta toata viata.sa nu speri in dermatologi ptr ca vei ramane si fara bani si cu gaurile...ptr ca doctorii sunt cei mai nenorociti oameni de fapt animale...SA FI SANATOASA ASTA CONTEAZA MAI MULT..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 12 ani)

asa am si eu gauri in obraji..si tample.Din pacate arata foarte urat am gauri mari si mici si cum inaintez in varsta sunt tot mai mari...este cel mai urat lucru din lume sa ai fata distrusa .sincer pe mine ma distrus acneea ,m.ia distrus viata NAIBA SO IA DE ACNEE !!!..MIE RUSINE ce fata am ..e un cosmar care nu se termina si culmea ca .am luat toate tratamentele din lume si degeaba sunt distrus ptr ca trebuie sa port fata asta ....imi vine sa ma sinucID

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rose (acum 10 ani)

lol ce o incurajezi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan (acum un an)

Ești bine vere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva (acum 12 ani)

si eu gaurele pe fata de la saracia asta de acnee. uleiurile, ce sa zic, eu m-am repezit sa-mi iau de la o farmacie, insa nu stiu ce efect ar avea, cam pe toate scrie ca sunt regenerante. sa-ti spun ceva, o asistenta mi-a spus sa ma dau pe fata cu vitamina A ulei, pentru ca regenereaza si chiar se vede. cum sunt eu pesimista, n-am crezut-o, dar ea a zis ca a mai sfatut pe cineva sa faca asa, cu gauri mult mai adanci si mai vizibile si cica, in 3 luni s-a intalnit cu acea pers intamplator si avea fata mult mai neteda. mi-e nu mi-a venit sa cred, dar mi-am luat, ma dau de vreo 2, 3 sapt si astept sa treaca lunile sa vad daca e adevarat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 12 ani)

si eu am o gaura imensa pe nas si i obraji sunt mai mici,le am tot din cauza acneei.ce sa fac sa se estompeze?e foarte urata sise vede nasooooool:((((((((((((((((((((((((((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 12 ani)

Se poate scapa de cicatricile lasate de acnee prin tratament cu laser...in functie de gravitatea lor medicul iti spune de cate sedinte ai nevoie...partea mai nasoala e ca e cam scump....dar e singura modalitate de a scapa de cicatrici...nu mai aruncati banii pe creme ca nu ajuta cu nimik

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

URATUL (acum 11 ani)

ACESTE SEMNE NU MAI TRREC.DIN PACATE TREBUIE SA LE PORTI TOATA VIATA.trebuie sa ai un psihic foarte tare.Au fost persoane care au ales sinuciderea ptr ca desii specialistii ignora problemele acneei ,este o problema grava care te distruge psihic si poate chiar si viata.Eu am 36 ani am avut acnee de la 13 ani si nici la varsta de 36 ani nu am scapat de ele,mai apar inca,deci va imaginati ce ten distrus am .Am facut tratamente clasice cu peelinguri ,metode cu laser fraxel in germania .dermabraziuni ,si multe tampenii promise de (specialisti) dar la urma realizezi ca arunci banii aiurea .Este adevarat ca in timpul sedintelor se vad ceva estompari dar dupa cateva luni parca .gaurile acelea si mai mari.Deci eu am fost optimist chiar pana la varsta asta ca voi scapa cumva de aceste cicatrici ,,,dar este bine ca am realizat ca nu toata lumea poate fii frumoasa..in aceste cazuri cred ca MAI BINE TE AJUTA UN PSIHOLOG DECAT UN DERMATOLOG....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 11 ani)

da si eu am gauri pe obraji si nu stiu ce sa fac sa nu mai zic de puncte negre dar si cosuri.stiu cum va simtiti si voi ca si eu sunt la fel.si nu stiu ce as putea face.ma poate ajuta cineva cu un sfat?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

swper (acum 11 ani)

Poti sa mananci alimente cu multe vitamine si chiar un gel purificator pentru puncte negre si cosuri. Mai naspa e cu gaurile , dar eu inca cred ca o sa gasesc o crema care va cicatriza.Sunt multe articole pe internet care te pot ajuta cu sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ela (acum 11 ani)

Am facut 2 sedinte de profractional la dana harbuz , fiecare costand 2000 ron si gaurelele nu s-au diminuat si in plus am ramas cu o pata maro de toata frumusetea peun obraz pe care nu mai stiu cum sa o rezolv. Sunt disperata. Cu creme depigmentante nu iese trebuie sa caut un nou laser sa o scot. E foarte vizibila. Alti bani altadistractie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tot marius (acum 10 ani)

Eu am spus ceva mai sus dar vad ca nu prea intelegeti...nimic....aceste cicatrici nu mai trec niciodata...aruncati banii in vant...exact asa am patit si eu...dupa ce ca am ten distrus de gauri acum sunt si pigmentat....deci ...nimik nu ajuta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VesnicOrtodox (acum 10 ani)

Doctorii se bazeaza doar pe niste calcule epistemologice neadeverite de mintile umane ci descoperite doar de masinarii de tehnologii de calculatoare care pana la urma nu putem fi siguri ca spun adevarul, sunt doar niste roboti, iar atatea cazuri in lume au fost cand doctorii n''''au reusit sa faca nimic cu tot cu aparaturile lor ci doar prin minuni Dumnezeiesti s-au vindecat multi oameni! Daca vreti incercati totusi o crema cu extract de melc de la Herbagen caci este regeneratoare de derma, pentru caci cu aceasta solutie melcii isi regenereaza cochiliile lor, sau ati mai putea incerca cu un Bitter Suedez, sa tineti cu o compresa timp de 1 luna ( 10minute pe zi) pe semn, este cicatrizant. In orice caz doctorii sunt niste p***a majoritatea, pentru ca nu cer ajutorul Domnului! Se mandresc cu studiile lor dar sunt p***a cu diplome. Sfantul Vasile cel Mare care a infiinta primele spitale, era si doctor si filozof si un ucenic al Domnului, iar el nu ar fi reusit de vindece oamenii prin medicina fara ajutorul Lui Dumnezeu. La boli dupa parerea mea, incercati pe langa pastilele (drogurile) infiintate de francmasonerie sa va mai si rugati pentru sanatatea dvs. Doamne ajuta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

măria (acum 10 ani)

nu ii adevarat taganule

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tot marius (acum 10 ani)

cel mai bun sfat....preveniti acneea...luati ROACUTANE...distruge ficatul..dar te scapi de problemele adevarate...ten distrus...viata distrusa .....nefericit ptr toata viata.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2