Expunerea la lumina

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de Dumitru44109833 cu 13 ani in urma

Am 19 ani si de vreo doua zile am eruptii pe piele si febra.Pot sa ma expun la lumina sau este recomandat sa stau mai mult la intuneric?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

mirona74 (acum 13 ani)

What??? Ce are febra si eruptiile cu expunerea la lumina? Esti cumva fotosensibil si nu ai mentionat? Pai daca esti, trebuia sa mentionezi, ca intrebarea ta suna cam aiurea.
Daca nu ai fotosensibilitate, simptomele tale seamana taaare mult cu o toxiinfectie alimentara. Nu ai fost la medic? Du-te si solicita un consult la medicul de familie (sau te poti duce la orice spital de urgenta la sectia UPU in caz ca ai temperatura mare), iar daca te stii cu probleme de piele, la dermatologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Poate ai varsat de vant(varicela) si atunci trebuie sa stai in casa, dar nu neaparatt la intuneric ci in conditii normale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dumitru44109833 (acum 13 ani)

Sigur am varsat de vant fiindca am fost la spital si acolo am fost diagnosticat.Mai mult ma intereseaza daca lumina afecteaza in vreun mod intensitatea febrei sau aparitia din ce in ce mai des a acesteia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Lumina NU afecteaza intensitatea si aparitia febrei, si nici intensitatea eruptiilor. SOARELE insa da. Cand am facut varsat de vant, mie mi-a spus medicul ca nu am voie sa ies din casa cel putin 2 saptamani. Stii, de-aia ii si zice "varsat de vant": se transmite prin aer putandu-i molipsi si pe altii, iar tie ti se agraveaza eruptiile si va dura mult mai mult pana cand vor trece total.
Deci... nu iesi din casa pana cand nu esti total vindecat, iar cu lumina propriu-zisa... ea nu afecteaza cu nimic evolutia bolii.
Insanatosire grabnica!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nagy1432 (acum 13 ani)

Lumina nu are nici o legatura cu intensitatea febrei sau cat de des apare aceasta insa este recomandat sa nu iesi in aer liber deoarece risti sa transmiti boala altora.
Dar am si eu o intrebare....in cazul unor vezicule infectate,antibioticul administrat trebuie luat pe cale orala sau sub forma de unguent/lotiune?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

In mod normal, stiu eu, se ia si pe cale orala, si se aplica si unguent cu antibiotic.
Antibioticul din unguent fiind in concentratie mica, nu se poate produce supradozarea. Acesta doar va grabi insanatosirea si cicatrizarea ranilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentina (acum 13 ani)

Buna! Am 24 ani si de aprox 3 zile mi-a aparut pe gat o iritatie, seamana cu herpesul, si ma mananca. Pe langa asta am ceva asemanator otitei, numai ca urechea nu curge si nu am febra, ma doare zona pe langa ureche si o parte a gatului. Mi s-au umflat si cativa ganglioni la gat. I-au Zinnat pt otita, crezand ca iritatia e de la parfum sau de la caldura, dar azi am descoperit ca mi-o mai iesit una pe maxilar.
Stie cineva ce poate fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Trebuie sa mergi la medic, la dermatologie, pentru ca simptomatologia descrisa de tine e atipica. Si nu mai lua antibiotice "dupa ureche", nu de alta dar organismul tau nu va mai reactiona cand vei mai lua antibiotice, de data aceasta "pe bune", si atunci vei vedea ca nu isi vor mai face efectul! Practic, tu ai luat Zinnat complet aiurea, caci cred ca ai dreptate, nu prea pare a fi otita.
Deci... fuga la medic, sa nu ai cine stie ce si sa se agraveze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentina (acum 13 ani)

Multumesc mult mirona74! am fugit la medicul de familie si din pacate este ce am banuit eu azi, zona zoster, si am ajuns destul de tarziu ca este ca extinsa iritatia. Sper sa treaca cu aciclovir.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: