Despre varicela

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de chinezy cu 13 ani in urma

Buna ziua baiatul meu are 7 ani si a facut varicela (26.05 - 08.06) as vrea sa stiu daca putem merge la mare anul acesta, parerile sunt impartite si as dori sa mi se dea un raspuns dauneaza soarele aceste pete sau nu? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

mikmok (acum 13 ani)

Daca respectati orele de stat la plaja - dimineata pana la ora 10:30, dupa-amiaza incepand de la 16:30-17:00, nu cred ca va pati nimic. Poti suna medicul de familie sa-i ceri sfatul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

De obicei este indicat ca in primul an, pana veziculele si crustele lor se vindeca total, sa se evite, macar o perioada expunerea la soare. Dar, cum ati spus, parerile sunt impartite..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chinezy (acum 13 ani)

Va multumesc tuturor ptr sfaturi si vreau sa precizez ca am contactat un alt doctor si mi-a spus ca dupa o luna de cand a terminat varicela poate merge la mare dar sa respecatm orele de plaja.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

peter laura (acum 13 ani)

vreau sa stiu dupa cat timp il pot scoate in curte pe fiul meu fara sa aiba contact cu alte persoane.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chinezy (acum 13 ani)

il puteti scoate afara dupa 14 zile normal boala este contagioasa din momentul cand ii erupre (adika de cand ii ies bubuitele) si pana ii prind cojite. Periada de incubatie este pana la 21 zile. Ideea este sa nu faca o alta complicatie de aceea sta izolat in casa. Ideea este sa respectai sfatul medicului si sa-i dati tot timpul cu mixtura sau alcool mentolat sub nici o forma sanu i se administreze aciclovir ptr ca ii stopeaza eruptia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

Intrucat fiul meu a facut varicela ( a fost vaccinat in prealabil) in timp ce ne aflam in tratament la Salina Praid, am intrebat 3 medici si ei au spus ca putem continua sa facem aerosolii din salina. Citema pe net ca in timpul varicelei este obligatoriu sa stam acasa, doar ca noi mergem sa salina in continuare, pana ce terminam tratamentul. Varicela nu e f dezvoltata, doar pe anumite zona si deja sunt 5 zile de cand a inceput sa erupa.
Cat de periculos este ca nu l-am tinut in repaus la domiciliu ?

multumesc anticipat,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chinezy (acum 13 ani)

De regula orice boala contagioasa se trateaza la domiciliu sau spital undeva unde sa stea izolat. Nu stiu ce v-au spus acesti doctori dar sa aveti grija pentru ca de la varicela se pot face si complicatii gen pneumonii sau encefalie.Se sta izolat in casa pentru ca este o boala contagioasa si se treansmite si la altii, plus ca poate interveni vreo complicatie ma refer la vreo raceala mai puternica care sa i se administreze antibiotic si asta nu e bine.Eu zic sa mai stati de vorba si cu alti doctori si sa ma cereti si alte sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sorin (acum 13 ani)

Buna...` am si eu varicela :|...e a 7a zii:(( nu mai pot suporta fratilor :(( e foarte nasoala boala asta :|...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

am avut varicela, de fapt acum e a treia sapatamana in care stau acasa, am 30 de ani, e super rau, mai ales ca mi-au ramas semne si o mare gaura pe frunte. ma intrebam daca stie cineva cand am voie sa stau la soare. daca ma poate ajuta cineva, arat rau cu petele astea pe mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chinezy (acum 13 ani)

Buna maria in legatura cu mersul la mare de obicei se spune ca anul in care ai avut varicela sa nu mergi la mare insa eu am contactat si alt medic si mi-a spus ca dupa o luna de cand ai terminat varicela iti calculezi din ce data a inceput varicela si pana ai terminat de ex: 1.08 - 14.08 asta este perioada care trebuie sa stai izolata de pe data de 14 calculezi o luna adika poti merge pe 14.09 la mare.
Eu am fost cu baiatul meu la mare si el a avut si am respectat orele de plaja nu s-a intamplat nimic. Vezi ca exista la plafar o crema cicatrizanta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 12 ani)

buna ziua,baietelul meu de 6 ani a facut varicela,in a 13-a zi mi-a aparut si mie,eu ac***a 24 ani. as vrea sa stiu ce se ntampla daca nu stau izolata in casa? pentru ca eu am iesit din casa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra ivan (acum 12 ani)

buna ziua,baietelul meu are 6 ani si a facut varicela,in a 13 zi mi-a aparut si mie eu ac***a 24
As vrea sa stiu ce se intampla daca nu stau izolata in casa,deoarece eu am iesit din casa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: