Complicatii post zona-zoster

Varicela si zona zoster Durere zona zoster Postherpetic
Intrebare postata de adymarian cu 13 ani in urma

De un an jumate soacra mea a facut zona-zoster la 76 ani si a ramas cu o complicatie post zosteriana mai precis cu o nevralgie post herpetica costala stanga si mamala si cu o durere care nu cedeaza la nici un tratament (antiinflamatoare, antialgice, antidepresive, bioenergie, acupunctura, electroterapie etc.) durerile intensificandu-se in timp. Daca cineva s-a confruntat cu asemenea boala si s-a vindecat de aceste dureri cumplite, va rog sa ne ajutati. Multumesc anticipat. Petru din Oradea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

elena (acum 13 ani)

Am scris pe Google '''' complicatii zona zoster si am gasit ca aceste urmari pot sa dispara prin acupunctura. Iata articolul, dar mai sunt si altele;
''''.Bolnavi, inclusiv cei cu sechele, vindecaţi prin acupuncturăDe multe ori, zona zoster poate lăsa sechele. Acestea constă în dureri, numite şi algii postzosteriene, adesea foarte neplăcute, care pot persista timp de ani de zile, mai ales la persoanele în vîrstă sau după o zona zoster oftalmică. Adesea, este greu ca aceste dureri să fie eliminate, iar analgezicele obişnuite se dovedesc puţin eficace. Eficacitatea tratamentelor propuse este cu atît mai mare cu cît ele sînt prescrise mai precoce; administrarea de corticosteroizi pe cale orală, timp de 3-4 săptămîni, acupunctură şi mezoterapie. În ultimul timp, de cînd terapiile complementare la medicina clasică şi-au găsit locul lor acceptat în medicina umană, foarte multe cazuri de zona zoster, inclusiv bolnavi care au rămas cu sechele, s-au vindecat prin acupunctură şi fitoterapie. Totul este să fie găsit specialistul real în astfel de terapii''''.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICOLETA (acum 11 ani)

Buna,
ma numesc Nicoleta - 40ani si de 10 luni am acelasi diagnostic cu cel al dnei de 75 ani ,nevralgie post herpetica intercostala stanga si mamara si cu o durere,mancarime si usturime in acelasi timp care nu cedeaza la nici un tratamen, ba chiar durerile s-au intensificat.Nu mai pot rezista, am ajuns la capatul puterilor, de 10 luni aceasta teroare nu a incetat macar un minut, ma scarpin si suport amalgamul de usturime cu durere ca un animal .
VA ROG AJUTATI-MA !!!!!!!!!!!!!!! -daca cineva stie vreun remediu sau s-a confruntat cu asemenea boala si s-a vindecat sa-mi spuna.
Nu mi se pare corect ca in 2012 sa nu te poti trata, ba chiar mai rau am patit mi s-a recomandat un analgezic TRAMADOR echivalent MORFINA. devenisem dependenta, cu greu am scapat.
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11529260352 (acum 5 ani)

Va rog sa imi răspundeți , cum ati rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella nela (acum 11 ani)

buna,mama mea s a confruntat cu aceeasi problema,a suferit aceste dureri cuplite 2 ani!am umblat cu ea peste tot si pana la urma Dumnezeu ne a indreptat pasii catre doamna doctor MIHAELA STAN.de la spitalul orasenesc Salonta.judetul Bihor.doamna doctor a tratat o pe mama si in doua saptamani a scapat de acele dureri.acum se simte fff bine si nici urma de dureri,mancarimi ,arsuri.mama ajunsese sa ia trei tramadoale pe zi plus multe alte medicamente .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Zah Monica (acum 8 ani)

Buna,am citit postarea dvs si a o am si eu pe mama mea cu zona zoster si se confrunta cu niste dureri groaznice.Va rog frumos sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum pot sa ajung la dna doctor Mihaela Stan, adica nu are si un cabinet privat, un nr.de telefon?Unde sa o caut la spitalul orasenesc Salonta?Eu sunt din Oradea,dar mama mea este intr-un sat din judetul Cluj.
Va multumesc anticipat!
Monica Zah ,Tel 0756794998

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11529260352 (acum 5 ani)

Ce tratament a luat mama? Sunt disperata, am aceeasi durere si numai stiu încotro sa merg .... Ajutați ma va rog !! Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 11 ani)

Doamna Ella Nela, nu puteti sa ne spuneti cu ce anume a tratat-o d-na doctor pe mama d-voastra ??? Mama mea de 77 ani, sufera de 4 ani - in urma unei infectii zosteriene ce i-a provocat demielinizarea nervului intercostal. Am incercat tot felul de analgezice, antiinflamatorii, neuroleptice, bioenergie, creme bioinformationale etc, fara rezultat.Mi se rupe sufletul cand o vad ca se tine cu mana de coasta. Ajutati-o va rog sa-si traiasca ultimi ani din viata fara dureri.
Multumesc din suflet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICOLETA (acum 11 ani)

Buna, eu am un an jumatate si nici o ameliorare, am fost la medic neurolog care mi-a prescris carbamazepina,gabaram, amitriptilina, liryca de 75 mg care o iau in prezent de doua ori pe zi si f multe vitamine 2 saptamani pe luna (neuromultivit,vitalin, alanerv etc) din cauza tratamentelor m-am ingrasat 15 kg si nici o ameliorare, dar acestea sunt tratamentele ptr aceasta boala, care poate dura intre 1-5 ani sau si mai mult.Un medic mi-a recomandat acupunctura la Brasov -clinica MEDO acupunctura ZENDAO sunt prof dr chinezi, 200 ron sedinta .Dr prof. LI HONG sau DEHUA vin si in Bucuresti la o clinica sambata - duminica iar toata saptamana la Brasov.Am sunat la clinica din Bucuresti si mi s-a spus ca medicii chinezi sunt plecati din tara dar revin dupa data de 23 febr, fara programare cu bon , sedinta 250 ron.Cunosc pe cineva care a fost la Brasov si a dat randament dar alt diagnostic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vali (acum 11 ani)

Mama mea in varsta de 73 de ani sufera de peste un an de nevralgie postherpetica in zona scalpului si zona oftalmica pe partea stanga. De atunci am incercat tot felul de medicamente de la Tramadol la Gabaran si Lirica. Nimic. Apoi i-am comandat din Canada o solutie homeopata numita Neuragen care a imbunatatit situatia, dar nu prea mult. A urmat bioenergie. Cateva saptamani a functionat, apoi durerile au revenit. De vreo saptamana i-am luat o lampa cu infrarosii de la Lidl cu 50 lei si am inceput tratamentul. Acesta a inceput sa functioneze. Durerile s-au diminuat semnificativ. Se incepe cu o sedinta de 5 minute de 2 ori pe zi, pana se ajunge la 30 de min pe zi cumulat. Alte alternative pe care nu le-am incercat si care am auzit ca dau rezultate: acupunctura si plasturii cu capsaicina. Plasturii insa costa mult, se aplica de catre un dermatolog cu anestezie. Medicamentele nu au, in cazul nostru, nici un efect. Sanatate si inspiratie in cautarea tratamentului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 11 ani)

si eu am sechele dupa zona zoster dar durerile intercostale apar temporar atunci trebuie musai sa iau milgama pt a se ridica imunitatea
sper sa va fie de folos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

onac rozalia (acum 10 ani)

T.e rog sa- trimiti prin mail tratamentul urmat de mama ta ,deoarece si mama se confrunta cu usturimimi post zona zoster. Multumesc mult. [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelina (acum 10 ani)

Te rog da-mi niste detalii despre tratament. Socrul meu este in aceeasi situatie si este disperat siel si noi cei din jurul lui. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionel (acum 9 ani)

Mama mea in varsta de 80 ani,a facut in vara zona zoster,a urmat tratament cu aciclovir crema si tablete,dar durerile au persistat destul de violent pana cand cineva mi a indicat o crema,chiar daca este de uz veterinar,folosita pt caini si cai.O gasiti in orice farmacie veterinara sub numele de EQVAGEL in tub,la pretul de aprox 15 lei.Aplicati de doua ori pe zi,masati usor pana intra in piele,nu mai mult.NU aplicati cand zona are vezicule cu lichid sau rana,pana cand pielea este curata si zona vindecata.Asteptati vindecarea.NU aplicati pe ochi si mucoase.Mentionez ca mama mea a facut zona zoster pe coasta stanga si a urmat acest tratament cu EQVAGEL pt tratarea durerilor post zosteriene care au incetat definitiv la cateva zile dupa aplicarea acestei creme.Ma bucur si sper sa ajute pe multi,pt ca stiu prin ce chinuri a trecut mama mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IRINA BORZA (acum 9 ani)

Buna ziua.
D-le Ionel , am cautat disperata remedii naturale pentru durerile post zone zoster . Am citit articolul dvs. si as vrea sa va intreb daca dupa folosirea EQVAGEL ati spus doctorului de familie ce ati folosit si ce reactie a avut daca l-ati informat.
Multumesc si astept raspuns daca se poate pe adresa de e-mail [email protected].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: