Cat dureaza eruptiile raspuns medic

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de Tataru adrian cu 11 ani in urma

Sunt Adrian am 23 de ani si am varicela.Dupa 5 zile de la primele eruptii au inceput iar sa imi apara acele "bubite" pe corp si pe cap,in timp ce celelalte vechi au inceput sa se usuce.Sunt normale aceste valuri de eruptii?Concediul meu medical a fost eliberat de medicul de familie pe 10 zile din care mai am 5.Ma pot intoarce la munca peste 5 zile daca mie inca imi mai apar elemente noi?va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Leziunile erup in valuri succesive, in timp ce unele capata cruste, altele pot aparea.
Aceasta faza a bolii dureaza , de obicei, intre 4 si 7 zile. Noi leziuni, de regula, inceteaza sa mai apara dupa cea de-a 5-a zi, majoritatea capata crusta in ziua 6 iar crustele vor disparea pana in 3 saptamani de la eruptie. Dupa ce ultima vezicula capata crusta dispare si perioada de infectiozitate ( timp in care se recomanda izolarea).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Varicela si zona zoster.

Sigada (acum 11 ani)

Medicul de familie nu poate acorda decat 10 zile de concediu medical, insa perioada de izolare recomandata pentru varicela este intre in general intre 14 si 21 de zile. Pentru prelungirea concediului medical este nevoie de scrisoare medicala / concediu medical de la un medic specialist pe boli infectioase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miruna (acum 2 luni)

și dacă ești contagios nu poți ieși afara cum ajungi la specialist după scrisoare medicala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tataru adrian (acum 11 ani)

mare parte din eruptii au inceput sa se ingalbeneasca.Insa restul sunt in acelasi stadiu de "picatura de roua".Sper sa se usuce toate in urmatoarele 5 zile si sa nu merg la serviciu contagios.In cazul in care nu s-au uscat toate leziunile exista posibilitatea prelungirii concediului medical?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

Pentru prelungirea concediului medical este nevoie de scrisoare medicala / concediu medical de la un medic specialist pe boli infectioase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

Baietelului meu i-a fost interzisa intrarea in colectivitate pana in momentul in care au "cazut" toate crustele si pielea a fost curata, ceea ce pentru noi au insemnat 21 de zile de izolare.
Este foarte important sa treaca aceasta perioada in care sunteti contagios pentru a nu pune in pericol persoanele din jur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tataru adrian (acum 11 ani)

eu am fost informat ca dupa ce sa-u format crustele si nici o leziune nu mai este purulenta carantina poate fi oprita.Sincer nu ma asteptam sa se usuce asa de repede insa mai am o singura leziune purulenta...restul au format coaja si au inceput sa cada:).Mai reprezint un pericol pentru cei din jur odata ce toate leziunile au format crusta?va multumesc pentru raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

Nu stiu ce sa va spun sincer...parerile sunt impartite, unii medici spun ca o data ce s-a format crusta persoana nu mai este contagioasa, altii, precum medicul pediatru al fiului meu, considera ca pana ce nu cad toate crustele, persoana inca este contagioasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulian Visan (acum 8 ani)

Am 21 de ani si de 2 zile am varicela. Este normal ca sa am capul si trunchiul aproape pline de bubite?sunt foarte stresane.. nu stiu ce sa fac sa evit mancarimile.. noaptea nu prea pot dormi.. as dori sa stiu daca este posibil.. cam cat timp trebuie pentru vindecare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ale Ali Filfan (acum 7 ani)

Ieri 2 Iunie am avut o bubita, azi am mai multe. Eu am 10 fac 11. O colega si toata clasa are. Am si cateva in cap. Si ce sa fac daca ma manânca tare. Am si in ureche.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: