Cand pot iesi din casa ,fara a imbolnavi pe cineva??? raspuns medic

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de O persoana cu 13 ani in urma

Buna ziua! Sunt casiera , am 21 de ani si am avut ceva contact non-fizic cu oamenii , fix acum 10 zile au inceput primele simptome de varicelaI( pe data de 3 Aprilie) , stare de moleseala , febra, lipsa poftei de mancare, pe data de 5 a inceput eruptia ,la doua zile dupa simptome, o eruptie usoara (fata de ceea ce am mai vazut eu pe internet) a constat in cateva pete rosii cu lichid (pe fata, pe scalp, pe spate si atat) pe data de 6 au mai aparut cateva (nu multe , dar s-au intins pana pe picioare), am mers la doctor mi-a recomandat izolare de 10 zile la domiciliu, pana pe data de 15 a lunii Aprilie, vreau sa precizez ca eruptia a aparut mai evidenta pe partea stanga a corpului, NU am avut mancarimi mari , nu am avut pe limba sau pe organul genital, am avut un ganglion umflat pe partea stanga , pana pe data de 10 Aprilie mi-au cazut si cojile , acum am numai niste pete slab rosiatice putine, unele nici nu se mai vad , e ok daca ies din casa fara sa afecteze pe nimeni ??? Am un interviu la facultate la care trebuie sa ajung ! Vreau sa stiu daca e posibil sa fi fost diagnosticul gresit...a fost prea usoara aceasta forma de varicela sau doar sa ma consider norocoasa . Mai am o intrebare in legatura cu prietena mea ...a stat in preajma mea de pe data de 3 Aprilie pana cand a inceput eruptia , acum a ragusit extrem de tare , e posibil sa fie un simptom al varicelei? precizez ca ea nu a avut pana acum , deci nu are imunitate . Astept raspunsuri , va multumesc anticipat!

PS: E frustrant sa fuga toata lumea de tine si sa stai izolata singura atata timp , chiar trebuie sa ai un psihic puternic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

1 .Sunt si forme usoare de varicela , ndiferent de varsta .i
2 .Cand si ultimile cruste au cazut,fara a fi rupte de pe piele,pacientu nu mai este contagios deci nu mai este nevoie de izolare. Oricum puteti merge la interviu fara probleme .
3 .Prietena d-voastra,dupa contactul cu d-ta poate face boala , dupa 2 saptamani de la contact .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Varicela si zona zoster.

O persoana (acum 13 ani)

Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

PS

copiii mei au avut varicela fix de craciun si revelion. inteleg ce ai simtit fiind izolata. zambeste. bine ca nu s-a intamplat de Paste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: