Am varicela mai alaptez?

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de andra963 cu 13 ani in urma

Am 26 de ani am facut varicela, am un bebe de 15 luni am voie sa mai alaptez, copilul nu are cu cine sa stea , va lua si el boala? ce sa fac astept rsp urgent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Adrienne (acum 13 ani)

Cred ca bebe deja este infectat si urmeaza sa faca varicela.Perioada cea mai contagioasa este cu 2-3 zile inainte de aparitia eruptiei. Nu cred ca are rost sa intrerupi alaptatul. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Google (acum 13 ani)

Alaptarea si varicelaSus

1. Femeia care alapteaza si dezvolta varicela ar trebui sa opreasca alaptatul?
Nu. Virusul varicelei nu a fost gasit in laptele matern al femeilor care au facut varicela. Laptele matern poate contine anticorpi care protejeaaza copilul de infectia cu virusul varicelei. Intrucat varicela este foarte contagioasa, este bine ca mama sa vorbeasca despre acest lucru cu pediatru imediat ce a aflat ca are varicela. Mama trebui sa incerce sa previna ca micutul sa vina in contact cu eruptia sa, in acest fel scazandu-se riscul de infectare a copilului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

f (acum 13 ani)

In alta ordine de idei, e cam mare sa il mai alaptezi. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra963 (acum 13 ani)

multumesc intai pentru opinii si rsp-uri. sa va spun ce am facut la doctor ...au spus sa nu mai alaptez ca va lua si el sigurboala, mi au dat tratament si in plus am intzarcat copilul. copilul nu are nimic chiar daca sta cu mine si chiar am o forma urata de varsat de vant, cred ca situatiile depind de la caz la caz.....sanatate si voua!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Multa sanatate si sa fie precum spui.................dupa cum am spus,cu 2-3 zile inainte sa-ti apara tie simptomele ,a fost perioada cea mai contagioasa. Deci nu aveai de unde sti, sa protejezi copilul. Perioada de incubatie, din momentul contaminarii, este de 7-21 de zile. De obicei ,dupa expunere,reactia apare la 14-17 zile. Este normal ca, copilul sa nu aiba acum [ inca ] nimic. Nu era necesara intreruperea alaptarii, virusul nu este in lapte. Sa faca si copilul varicela ,la aceasta varsta, nu este nimic anormal.........tot trebuie s-o faca la un moment dat. Sunt curioasa, poate ne spui daca a facut , sau nu si bebica, varicela. Numai bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra963 (acum 13 ani)

hm.... m am facut bine....acum au aparut simptomele la bebitza meu ...iar stam in casa!!! iar tratament.... ai avut dreptate !!! sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lyl crys (acum 13 ani)

salut.... am fost in turcia in concediu si inainte sa plec cu cateva ore am vazut sub sanul stang o pata rosie cu bubite.... am fost dupa vreo 5 zile l-a doctor si mi-a zis ca am zona zoster....
cu 2 zile inainte sa ajung la doctor am fost la un bebelus de 2 luni.... acum eu am citit in ce consta zona zoster si vreau sa stiu daca acel copilas poate lua varicela de la mine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marynela (acum 12 ani)

chiar nu stiu ce sa fac dar oricum nu voi renunta la alaptat acum la risc odata ce am vb cu medicul de familie si mia spus sa alaptez in continuare nu are rost sa-i intrerup alaptarea de la varsta de 1 an si 2 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alesia (acum 10 ani)

am facut varicela este bn sa mai alaptez bebe are 2luni jumate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ancuta (acum 10 ani)

Buna am varicela foarte urata intrebarea mea este poate lua si bebelusul meu de 3 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: