Vaccinare raspuns medic

Vaccinuri si vaccinari
Intrebare postata de adriana ileana cu 13 ani in urma

Buna numele meu este Adriana si sunt insarcinata in 6 luni.Am o mare indoiala in ceea ce priveste vaccinarea de anul acesta cu vaccinul de gripa stationala care contine si vaccinul pt. gripa A.Ma pot vaccina fara probleme sau...mai bine nu?¿

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Ionescu (acum 13 ani)

Nici o femeie din occident nu se vaccineaza in timpul sarcinii si va fi foarte foarte greu sa gasiti un medic in occident care sa recomande un vaccin la gravide. La noi in tara s-a ajuns din pacate asa de rau incat se recomanda la gravide in mod standard multe vaccinuri ca de ex. vaccinul antitetanos, de parca gravidele ar umbla pe campuri pline de cuie in picioarele goale. Vaccinul nu va pazeste de gripa in mod sigur - ca doar nu se stie dinainte in mod sigur ce virus o sa fie sezonul acesta - iar gripa nu este o boala letala. Asa ca pt. ce va trebuie vaccin ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Adriana, Bună ziua ,
1 . Vaccinările sunt făcute pentru creşterea imunităţii organismului , în general şi mai ales celor care lucrează sau frecventează în mediu cu risc crescut de a contacta o boală ( în cazul d-tale gripa ) .
2 . Vaccinare antigripală, în sezonul de gripă , la gravide se poate face numai la cele aflate în perioada de peste a 16 a - 20 a săptămână de sarcină .
3 . Dacă doriţi să vă protejaţi împotriva gripei , fără vaccinare antigripală , puteţi folosi un preparat denumit " Oscillococcinum " cu rol activ profilactic cât ţi cu rol curativ antigripal , fără a dăuna cu nimic fătului .
Felicitări pentru gestul nobil de a deveni mamă . Natalitatea fiind garantul continuităţii fiinţei umane pe pământ . Cu sănătate Dr. Emil Oteşteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Vaccinuri si vaccinari.

Ionescu (acum 13 ani)

O idee buna cu remediul homeopat "Oscillococcinum". Felicitari !
Insa acest remediu nu se ia preventiv, desi stiu, ca multi il iau si in acest scop caci nu stiu cum functioneaza homeopatia.

Remediul acesta se poate lua - dupa principiile homeopatiei - de abia la debutul gripei, adica din momentul cand apar simptomele unei gripe. Pana atunci el nu are nici un efect sau unul nesimnificativ. Daca se ia la inceputul gripei si sunt prezente intradevar simptome de gripa cu frisoane, febra, etc, atunci remediul este in stare sa inabuse aparitia gripe (insa numai daca se si potriveste simptomelor!)

Daca gripa a izbucnit deja si are mai mult de 2-3 zile vechime, acest remediu nu prea mai este indicat si nici eficient.

Pentru a salva din pastilele foarte de scumpe ale acestui remediu homeopat (fata de alte remedii homeopate) cu numele stiintifc de "Anas Barbariae Hepatis et Cordis Extractum" - care este facuta dintr-un extract din ficat si inima de rata lesie - se poate proceda in felul urmator (mai ales ca pastilele acestui remediu sunt uriase fata de cele normale folosite in homeopatie) :

- se diluazea jumatate de pastila in 100-150 de ml de apa.
- dupa ce s-a diluat se loveste paharul cu apa de ceva elastic (carte, carpa pusa pe masa) ca sa se zguduie bine apa (se astupa cu ceva paharul ca sa nu sara apa)
- o gura din apa aceasta reprezinta o doza si are acelasi efect (chiar mai bun!) ca si sugerea unei pastile.
- se beau 4-6 guri pe zi, la un interval regulat, in functie de intensitatea simptomelor
- remediul nu se mai ia daca simptomele au disparut

Un alt remediu homeopat cu un spectru de actiune similar este Influenzinum C200, insa se pare Oscillococcinum este mai efectiv si mai des potrivit gripelor.
Remediile homeopate nu contin nimic toxic in doze materiale si chiar nici nimic material, caci
actioneaza pe alt principiu si ca urmare nu pot intoxica organismul .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 13 ani)

Atentie maxima, doamna, individul de mai sus nu este doctor! Raspunsul medicilor forumului apare in chenar rosu, precum cel al domnului doctor Otesteanu. Individul de mai sus se cearta cu toata lumea pe forum si ameninta pacienti si doctori ai caror raspuns nu ii convin. Cititi si alte rubrici . Sarcina usoara!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorena (acum 13 ani)

individul dr ionescu da sfaturi si pe kudika si nici peacolo nu prea e acceptat, e un intrus nu e medic,se vede de la o posta dupa rasp ce le da

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: