Vaccin antirujeolic la 7 ani raspuns medic

Vaccinuri si vaccinari
Intrebare postata de floren cu 13 ani in urma

Buna seara,
Fetita mea are 7 ani si 9 luni si din toamna trece in clasa a II-a. Pe parcursul clasei I nu i s-a factut nici un vaccin la scoala, asistenta medicala a scolii spunandu-mi ca in anul scolar 2009-2010 nu au primit nici un vaccin, nici pentru clasa I nici pentru clasa a VIII-a), intucat ministerul sanatatii nu a cumparat aceste vaccinuri. Asistenta scolii mi-a spus ca la cls.I se face vaccinul ROR. Atat.
In aceasta situatie, am cateva intrebari:
1. In carnetul de vaccinari al fetei mele, la varsta de 7 ani figureaza vaccin antirujeoli + vaccin DT (ea a prin vechea schema de vaccinare). In prezent care sunt vaccinurile care se fac la varsta de 7 ani?
2. Daca fata mea a facut, la varsta de 13 luni, doar vaccinul antirujeolic, iar la varsta de 9 luni a facut boala rubeola, ce vaccin trebuie sa vaca acum, la 7 ani, ROR sau antirujeolic?
3. Se gaseste in farmacii vaccin antirujeolic si vaccin DT? Cum se numesc?
4. Stiu ca nu tine strict de domeniul medical, dar stiti cumva daca Ministerul Sanatatii are de gand sa achizitioneze in acceasta toamna (2010) aceste vaccinuri obligatorii pentru copii din scoli?

Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

dana (acum 13 ani)

''''Cea de-a doua vaccinare se realizeaza la varsta de 7 ani (clasa I), concomitent cu bivaccinul DT.''''. Trebuia deci vaccinata la 7 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

SCHEMA NATIONALA PENTRU VACCINARI OBLIGATORII

In maternitate:

# vaccinarea antihepatita B (AHB)
# vaccinarea antituberculoasa (BCG)

La 2 luni:

# vaccinare antihepatita B (AHB)
# vaccinare antipoliomielitica (VPOT)
# vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertusis (DTP)

La 4 luni:

# vaccinare antipoliomielitica (VPOT)
# vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertusis (DTP)

La 6 luni:

# vaccinarea antihepatita B (AHB)
# vaccinare antipoliomielitica (VPOT)
# vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertusis (DTP)

La 12 luni:

# vaccinare antipoliomielitica (VPOT)
# vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertusis (DTP)

La 12-15 luni:

# vaccinarea antirujeoloasa (AR)

La 30-35 luni:

# vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertusis (DTP)

La 7 ani:

# vaccinarea antirujeoloasa (AR)
# vaccinare antidifterica, antitetanica (DT)

La 9 ani:

# vaccinare antipoliomielitica (VPOT)

La 13 ani:

# vaccinare antituberculoasa (BCG)

La 14 ani:

# vaccinare antidifterica, antitetanica (DT).

Medicul de familie/pediatrul va poate recomanda eventual alte vaccinari optionale cum ar fi vaccinarea antigripala care se face de obicei la inceputul sezonului rece, in octombrie-noiembrie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Chicin Gratiana MDr. Chicin Gratiana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

In clasa I trebuie sa faca vaccinul rujeolic, rubeolic, oreion RRO(denumire comerciala Priorix sau Trimovax), probabil ca va veni in curand in teritoriu. Nu va faceti probleme pentru DT, daca a facut complet vaccinarea conform varstei(5 doze), copilul este protejat (nu se gaseste in farmacii).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Vaccinuri si vaccinari.

floren (acum 13 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri. Singura nelamurire, in acest caz, a ramas aceea de a face vaccinul RRO, sau doar cel antirujeolic, ac***a in vedere ca la varsta de 9 luni fata mea a facut boala rubeola.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Chicin Gratiana MDr. Chicin Gratiana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

poate sa faca RRO, chiar daca a avut rubeola, va fi protejat si pentru oreion

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

daca a facut priorixul la 5 ani trebuie sa il faca din nou la 8 ani?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 13 ani)

am o fetita de 7 ani cu dg. Epilepsie,fiind in tratament cu OXCARBAZEPINA. Poate face vaccinul indicat la aceasta varsta sau exista contraindicatii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 12 ani)

daca copilu ia antibiotic poate sa faca vaccinul din clasa I

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 12 ani)

am o fetita de 7 ani si 6 luni
stie cieva daca au ajuns vaccinuul in scoli

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simina (acum 12 ani)

buna ziua,de curand am facut vaccinul ptr 7 ani,dar cu toate ca,copilul prezenta febra i s-a adm. acum are si o laringita pot sa-i adm cefalexin,va rog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flori (acum 12 ani)

daca este alergic la antibiotice poate face vaccinul?ptr.7 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MONICA (acum 11 ani)

EU CRED CA TREBUIE DISCUTAT CU MEDICUL DE FAMILIE.SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 10 ani)

Mamici, nu va grabiti sa duceti copiii la vaccinat inainte sa va documentati bine si sa va faceti o parere obiectiva. Nici un vaccin nu este obligatoriu, schema este recomandata, nu OBLIGATORIE!!! Sunt multe situatii in care chiar si pe prospectul vaccinului scrie ca nu trebuie sa se vaccineze ori trebuie amanata vaccinarea. Dar medicii nu spun asta.... Deci, documentati-va, inainte sa permiteti sa se intample ceva iremediabil...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina (acum 8 ani)

Am un baietel d 7 ani si 3 luni si nu stiu daca sa i fac sau nu vaccinul RoR,c sfat imi dati?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: