RRO la 7-8 ani raspuns medic

Vaccinuri si vaccinari
Intrebare postata de radu14108753 cu 13 ani in urma

Ma numesc Radu, doresc sa pun cateva intrebari legate de vaccinarea RRO la scoala la 7- 8 ani.... este obligatoriu?
Daca nu il fac ce consecinte ar urma?
Durata activa a vaccinului este de 8 ani?si daca da , nu l fac mai bine la 10 ani?
Exista un tratament naturist?
Pentru ca eu administrez baiatului meu BaraKa (ptr.imunizare)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Radu , Bună seara , Preparatul " Baraka " folosit de fiul d-voastră pentru cresterea imunităţii organismului, este bun . Acesta are componente antioxidante , calmante şi nutritive din uleiul de chimen negru , suport optim pentru cresterea imunităţii în general.
Vaccinul RRO are alte componente şi asigură imunitate pentru bolile contagioase :rujeola , rubeola şi oreion .
Acest vaccin se face conform graficului stabilit şi transmis tuturor unităţilor sanitare din ţară , pentru toate grupele de vârstă. Amânarea se poate face numai de către medicul pediatru (sau medicul scolar ) În raport de starea de sănătate a copilului la data respectivă.
Cu sănătate Dr. Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Vaccinuri si vaccinari.

Iuli (acum 13 ani)

Cum a spus si dl. Doctor, suplimentele sunt bune, dar nu vad ce legatura au cu vaccinul. Bolile RRO sunt boli infectioase, asa numitele boli ale copilariei. Nu sunt grave, dar sunt neplacute si daca il puteti imuniza impotriva lor, de ce sa nu o faceti? Tineti cont de exemplu ca oreionul poate avea ca si consecinta la baieti sterilitatea permanenta in urma orhitei (inflamatia testiculelor). Nu cred ca doriti acest lucru pentru baiatul dvs. Iar naturist nu aveti ce sa faceti pentru a-l ajuta in cazul in care contracteaza aceste boli de la alti copii.
Ganditi-va bine si nu va speriati de aceste vaccinuri. Eu am facut vaccinul antirujeolic (nu exista anti oreion atunci) si nu am avut absolut nici o problema, ba chiar nu am luat boala atunci cand cineva apropiat a avut-o.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dediu gabriela (acum 13 ani)

baiatul meu a facut vaccinul antirujeolic si antiurlian la 8 ani dar a fost programat la operatie amigdaliana la o saptamana dupa acesta (p***ancidenta facusem programarea inainte).Mai poate fi operat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună ziua ,
Extirparea focarului cronic de infecţie amigdalian nu constitue o contraindicaţie, în împrejurările menţionate .
Cusănătate Dr. Emil otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Vaccinul acesta,ca multe alte, nu ofera decat o protectie iluzorie.
Numai 2% din cei nevaccinati fac una din bolile RRO pt. a doua oara in timp ce peste 50% din cei vaccinati o fac pt. a doua oara.In plus foarte multi copii din cei vaccinati fac una din bolile RRO in ciuda vaccinului. Deci imunizare adevarata nu exista decat pe hartie.

Cu cat se face mai tarziu una din cele trei boli RRO cu atat, sunt mai periculoase sunt aceste boli.
Un lucru bine cunoscut si totusi ignorat: orice vaccin poate duce la dezlantuirea imediata a bolilor pt. care se vaccineaza si deci pe langa faptul ca protectia nu este sigura, mai exista si riscul de a face imediat una din bolile RRO.

Rujeola si rubeola nu sunt boli in sine, ci reprezinta eliminarea unor toxine din interiorul corpului prin piele.
Suprimarea acestor simptome - pe care le-a avut toata omenirea - duce de abia la boli adevarate, cronice si grave: astm, neuordermita, alergii, cancer, ms.
Daca va uitati la rata crescuta a acestor boli in pop**atie, si mai ales la copii, veti remarca ca aceasta a crescut odata cu marirea numarului de vaccinuri administrate.
Cu catmai multe vaccinuri, cu atat mai multe boli ciudate si cu atat mai slab sistemul imunitar.
Acum 20 de ani alergiile, astmul si neurodermita la copii erau extrem de rare.

Cei care au facut vaccinul RRO au o imunitate mult mai sp***a decat cei care au trecut prin aceste boli si riscul de a face din nou boala creste foarte mult la cei vaccinati.

Femeile care au fost bolnave de rubeola sau rujeola fac mult mai rar cancer la ovare:
(Newhouse M: A case control study of carcinoma of the ovary. Br. J. Prevention Soc. Med. 1977, 31).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: