Durere dupa donare sange raspuns medic

Vaccinuri si vaccinari
Intrebare postata de sstefip cu 8 ani in urma

Am donat sange acum 4 zile, iar asistenta a incercat prima data sa imi recolteze de la mana dreapta. In momentul in care a incercat sa bage acul in vena am simtit o durere in toata mana pana jos, mai ales pe partea stanga si la degetul mare. A schimbat mana, mi-a recoltat din stanga, dar de atunci simt mereu durere in mana cand o folosesc, in situatii precum ridicarea manetei de frana de mana la masina, sau cand ridic ceva, simt o intepatura si ceva de genul unei arsuri. Are cineva idee daca e grav sau imi va trece?Deja au trecut 4 zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Lavinia Ivanescu MDr. Lavinia Ivanescu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua , este posibil ca la introducerea acului sa fi atins un nerv (nervul median), de regula se poate manifesta cu durere si/sau parestezii (amorteala) la nivelul degetelor. Simptomatologia se remite dupa aproximativ o luna si descreste progresiv in intensitate ( aceasta este durata de refacere a nervului) cu refacerea integrala a filetelor nervoase. Daca dupa acest timp de asteptare simptomatologia nu dispare sau se agraveaza e recomandat sa consultati un neurolog pentru o patologie care nu este neaparat legata de punctia venoasa dar are legatura cu nervul median (sindrom de tunel carpian)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Vaccinuri si vaccinari.

sstefip (acum 8 ani)

Multumesc mult. Sper ca timpul sa rezolve durerea, e foarte inconfortabila. O zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Lavinia Ivanescu MDr. Lavinia Ivanescu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua , puteti lua un antiinflamator , ajuta considerabil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 7 ani)

Buna ziua,

Va scriu si eu pentru o problema oarecum asemanatoare: cu ocazia recoltarii de sange pentru analize, la momentul la care s-a extras acul am avut impresia ca acesta a fost ridicat perpendicular, ceea ce a condus la o durere ascutita puternica, iar apoi, cand s-a pus vata cu spirt, am simtit pe tot parcursul venei in jos, pana la incheietura mainii o usturime puternica.
Apoi sangerarea s-a oprit destul de greu (ma si agitasem un pic, de vreme ce nu am avut nicio data probleme de coagulare si nici in trecut, la recoltarile anterioare si nici cu ocazia donarii de sange in trecut) - asistenta mentionand ca eu nu am tinut bine apasat.
Ulterior, am inceput sa simt dureri foarte ascutite - se simt ca electrosocuri la baza incheieturii mainii: nu pot sa intind mana, sa o las in jos relaxat (gravitational) ori sa ma sprijin in ea, iar fparte putin vizibil se vede o usoara vanataie in apropierea incheieturii mainii (deci nu sus la punctie). Chiar si cand nu fac aceste miscari, este o stare incomoda permanenta. Imi puteti da o recomandare/opinie despre ce ar putea fi vorba? Mentionez ca sunt si insarcinata si incerc sa evit astfel de incidente total "gratis". Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1497643567 (acum 6 ani)

Buna dragilor! Am o mare curiozitate . V -a trecut durerea de la nerv. Am patit o si eu . Si la fel dupa o recolatare de analize din incheietura mainii am ramas cu niste furnicaturi . Miercuri am fost la analize. Sunt curioasa daca trece si in cat timp? Am citit pe net ca exista risc de paralizie. E adevarat? Bine, eu sunt si speriata acum ...:)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1497643567 (acum 6 ani)

Lavinia, am patit si eu exact ca tine. Aceleasi simptome , aceeasi descriere...esti bine acum?:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George (acum 11 luni)

Aceeași problema.Mi-am revenit după 30 zile aproximativ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: