Vaccinul act-hib raspuns medic

Vaccinuri si vaccinari
Intrebare postata de crissa_dn cu 13 ani in urma

Fetita mea are 3 luni. Am facut Tetraxim (si Hepavax) la 2 luni.
De la 4 luni as vrea sa trecem pe Pentaxim pentru a beneficia si de protectie contra hemophilus influenzae b. In prospectul de act-hib scrie ca daca vaccinarea incepe inainte de 6 luni, trebuie facute 3 doze. Va rog sa-mi spuneti cand pot sa-i fac doza "pierduta" la 2 luni (celelalte 2 doze intrand automat in Pentaxim la 4 si 6 luni), fara a-i afecta perioadele obligatorii de timp care trebuie sa treaca intre vaccinuri.
Precizez ca singurul vaccin optional pe care vrem sa-l facem este Prevenar la 7, 8 si 15 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Stimată Doamnă , Bună ziua
Medicul de familie al copilului are la dispensar " Schema Naţională de vaccinări " emisă de către Ministerul Sănătăţii pentru întreg teritoriul ţării ( însoţită de programări
pe grupe de vârstă , pe intervale de inoculare , indicaţii şi decalări în funcţie de starea de sănătate a copilului .Vaccinurile, indiferent de institutul care le -a preparat şi denumirea lor (gratuite sau procurate de părinţi ). trebuiesc inoculate de medicul de familie , care le înscrie în registrul de vaccinări. Acest registru va costitui evidenţa din care se vor elibera adeverinţele de vaccinări pentru copil , pentru grădiniţă , pentru şcoală etc.
Deci cu medicul de familie puteţi să rezolvaţi problema care vă interesează .
Cu sănătate Dr. Emil Oteşteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: