VACCIN BEBE URGENT

Vaccinuri si vaccinari
Intrebare postata de folette cu 13 ani in urma

Am un bebelus de 5 luni si 16 zile. Vaccinul de 2 luni l-a facut pe 5 octombrie. din noiembrie incoace am facut varsat de vant eu, taticul bebelusului si cumnatul asa ca am fost in carantina. bebelusul nu a facut varsat de vant si a trecut si perioada in care ar fi putut face. am fost la pediatru si ne-a spus ca din cauza ca a trecut prea mult timp de la vaccinarea de 2 luni ar trebui sa incepem din nou cu ea, adica sa ii facem iar vaccinul facut la doua luni.

astept un raspuns de la persoane care au trecut prin asta si de la medici pediatrii daca citesc mesajul meu. vineri ma duc cu ea, asa ca va rog daca aveti timp sa imi spuneti cat mai repede.

cine nu a trecut prin asta si nu cunoaste subiectul va rog sa nu imi raspunda ca ma baga in ceata totala.

va multumesc pentru ajutor si intelegere

p.s. dupa capul meu...eu i l-as face pe cel de 4 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Carpe Diem (acum 13 ani)

Noi am decalat vaccinul de la 4 luni la 5 luni pt ca medicul pediatru nu dispunea de el, Ministerul Sanatatii neac***a fonduri anul trecut, din pacate si in luna urmatoare nu avea, deci l-am platit. Apoi pe cel care ar fi trebuit facut la 6 luni l-am facut la 7 luni, pe cel de la 9 luni l-am facut la 10 luni. Practic seria de vaccinari s-a decalat cu o luna, ca si in cazul tau. Medicul pediatru, care mi-a fost si mie medic pediatru, mi-a spus ca o luna se poate decala fara probleme.
Este posibil ca aici sa nu-ti raspunda repede un pediatru.
Ca sa nu fi bagata in ceata mai tare si nu esti sigura ce sa faci si nu ai deplina incredere in medicul pediatru al copilului, du-te la spitalul de copii din loc ta si intreaba acolo direct alti medici pediatri. Sau cauta in site medici pediatri carora sa le trimiti mail cu problema ta. Succes

Daca primesti in privat alte raspunsuri decat cel de la mine, te rog sa postezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

folette (acum 12 ani)

Am revenit pe forum ca sa va zic ca bebelusul meu nu a facut atunci varsat de vant. Asta ca informatie pentru alte mamici care cauta raspuns la asa ceva. Am facut tatal primul si a intrat in contact cu bebelusul chiar si cand avea bubele (nu stiam ca e varsat de vant) in prima si a doua zi. Dupa aceea am facut eu varsat de vant si bebe a stat cu mine pana in ziua in care mi-au aparut bubitele dupa care a stat cu altcineva. Deci...bebelusii mici au imunitate impotriva varsatului de vant chiar daca mama nu a facut varsat de vant in copilarie. sper sa va fie de ajutor informatia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: