Rana pe col!

Afectiuni uterine
Intrebare postata de gratiela. cu 10 ani in urma

Buna ziua, am 20 de ani si am o ''''mica'''' rana pe col, asa cum s-a exprimat d na doctor. Dupa controlul visual de rutina mi-a descoperit aceasta rana si mi-a spus ca e normal sa mai sangerez putin dupa control. Dar deja am 2 zile de cand sangerez, CONTROLUL A PUTUT AFECTA MAI TARE RANA?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

ramona (acum 10 ani)

rana este numele pop**ar al displaziei de col uterin. displazia inseamna modificari la nivel celular, adica celule se modifica, in timp( ani) daca nu sunt tratate putand ajunge la cancer de col uterin ( cam in 10% din cazuri). in cazul tau a fost descoperita la timp si ai sa te tratezi, deci vei rezolva aceasta problema fara nici un fel de urmari.
controlul nu afecteaza "rana" ci doar ia niste celule pentru a le analiza la microscop si a vedea daca sunt modificate, pentru a vedea stadiul ranii si conduita pe care trebuie sa o adopte medicul ( tratamentul).
nu este o rana propriu zisa, nu sangereaza, nu trebuie sa te gandesti ca la o rana asa cum o stii tu. este o modificare celulara, in majorutatea cazurilor data de virusul hpv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gratiela. (acum 10 ani)

Multumesc mult pentru raspuns. Sangerarea este foarte putin abundenta, dar exista si m-a ingrijorat crezand ca mi-a ''''zgandarit'''' rana la control..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rosimo (acum 9 ani)

Am o recomandare ref la rana pe col. Am avut aceasta problema de mult timp (cred ca la 18-19 ani mi-a spus un doctor ca am o rana pe col). Doi doctori mi-au spus ca pot sa stau cu ea asa fara probleme. La ultimul control doctorul mi-a spus ca o sa o tratam dupa ce o sa am un copil. Atunci am facut si un examen papanicolau care a iesit bine dar din pacate la un an si 5 luni dupa acest control am fost diagnosticata cu cancer de col uterin, stadiu 1 si a trebuit sa fac o histerectomie totala.

Recomandarea mea ar fi sa rezolvi rana sau oricum sa vezi daca ai virusul HPV care odata prezent si activ poate sa dezvolte rana in ceva mult mai nasol.

Acum stiu ca ar fi trebuit sa fac un test HPV la 2 sau 3 ani, pe langa testul Papanicolau ca sa stau linistita cu rana de pe col.
Nu vreau sa te sperii, dar poate ajut pe cineva sa evite ce am patit eu.

Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gratiela. (acum 9 ani)

Multumesc. Am facut toate testele, nu am HPV sau alte bacterii, iar rana po tratez cu ovule..Multumesc inca o data

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: