Pot fi operata de doua ori de fibom?

Afectiuni uterine
Intrebare postata de elisa31 cu 13 ani in urma

Buna ziua,
sunt alina am 31 de ani. acum 7 ani am fost operata de fibom , mi s-au facut miomectomii multiple. acum dupa 7 ani problemele au reaparut..medicul mi-a zis ca trebuie facut histerectomie..ca nu am alta sansa. ma puteti ajuta?
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

marilu123 (acum 13 ani)

cere sfatul si altui medic este o operatie prea radicala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisa31 (acum 13 ani)

multumesc pentru sfat..dar ma poate ajuta cineva..fibromul se poate opera de mai multe ori?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisa31 (acum 13 ani)

a incercat cineva tratament homeopat..pt fibrom?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Eu am facut un tratament pt fibrom recomandat de fitoterapeut Adriana Vlad, de la Deva.Scrie pe Google ELITE NUTRITIA si-ti apar date despre aceasta d-na. Am facut tratament timp de 4 luni, tratament trimis prin posta rapida si dupa 4 luni, la echografie nu mi-a mai aparut fibrom. Tratamentul consta in ovule Superforte, supozitoare, tinctura, ceaiuri pe baza de produse apicole. Costa cam 250lei pe luna. Intereseaza-te si de acest tratament, inainte de a face operatia. De fibrom poti fi operata de 2 ori daca nu ti s-a scos uterul, ci numai fibromul respectiv. Cred ca a aparut alt fibrom. Nu te speria, fibrom uterin au 90% dintre femei, multe nici nu stiu ca au, ci descopera intamplator. Succes si mai vb daca vrei alte relatii. PS. Daca ai pe cineva care sa-ti cumpere tratamentul direct de la Deva, cred ca te costa mai putin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisa31 (acum 13 ani)

prima data mi s-au facut doar miomectomi..deci uterul e la locul lui...acuma dupa 7 ani..au reaparut..si sangerez f rau..prima data nu a fost asa. o sa incerc tratamentul urmat de tine. din pacate nu am pe nimeni la deva..sunt din botosani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

D-na Adriana Vlad poate fi contactata la Farmaciile "E-Lite Nutritia", Str. Mihai Eminescu, bl. H1 sau Str. I. L. Caragiale nr. 20, Complex Full Shopping Center Deva, jud. Hunedoara, tel./fax: 0254/23.10.61, tel. 0726/76.15.57, 0729/01.58.43, e-mail: [email protected]
Eu sunt din Iasi si tratamentul mi-a fost trimis prin posta, cu plata la primirea pachetului . Poti face comanda prin telefon. Cel mai bine este sa vb personal, la telefon cu d-na Vlad, sa-i spui diagnosticul exact, eventual rezultatele analizelor, pt ca tratamentul sa fie personalizat. Spune-i ca ai fibrom cu hemoragie, poate iti da ceva pt a inceta, sa-ti poti pune ovule. La mine nu a fost hemoragic, dar la sora mea, da. Si ei i-a disparut fibromul dupa tratament. Este posibil sa faci alergie la ovule deoarece sunt pe baza de produse apicole, sunt puternice si putin cam aspre. Eu am facut, dar mi-am cumparat de la farmacie niste pastile pt alergie si nu am mai avut probleme. Sanatate si mai scrie-mi ce ai facut. Cumpara vinerea revista/ziarul FormulaAS, SUNT DESEORI ARTICOLE despre Elite Nutritia si tratamentele d-nei Vlad.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisa31 (acum 13 ani)

Multumesc pt informatii..o amica mi-a zis de un Dr Vieru din Iasi..ai auzit de el..imi poti da ceva informatii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisa31 (acum 13 ani)

Si inca ceva..era mare fibromul tau?
Iti multumesc din suflet pt incurajari..m-ai facut sa fiu mai optimista.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Pot sa-ti dau nr de tel al dr VIERU, homeopat.0740594580. Stiu ca rezolva multe probleme. Personal nu am apelat la el, dar am o cunostinta care a facut un copil cu ''''picaturi'''', adica in urma tratamentului dat de dr Vieru.
Nu mai stiu ce dimensiuni aveau fibroamele mele, am avut 2 noduli fibromatosi. Repet, nu te teme prea mult. Fibromul este o afectiune benigna, necanceroasa. La mine nu a fost hemoragic si nici nu am stiut ca am fibrom pana nu mi-am facut control/echografie. Foarte multe femei au fibrom, la mine in familie a avut si mama si sora mea. Dr Viru poate sa-ti dea remedii sa-ti inceteze hemoragia, dar trebuie sa mergi la el, la spitalul CFR unde profeseaza. Suna-l si vezi ce-ti spune. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisa31 (acum 13 ani)

ok..multumesc inca o data....o sa merg la un alt doctor ginecolog din iasi..Dr Cristina Anton..sa-mi fac si o echografie..sa vad dimensiunile exacte..dupa care o sa incerc cu d-na de la Deva..imi da mai multa incredere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Daca-i spui dr ginecolog ca vrei sa faci un tratament alternativ, s-ar putea sa nu fie de acord. Sunt multi medici care nu sunt de acord cu med naturista, cu homeopatia, fitoterapia,... Poti face ambele tratamente, ori cand vb la tel cu d-na Vlad ii spui ce tratament iei, ce analize ti-au iesit, rezultate etc. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisa31 (acum 13 ani)

Nu vreau sa-i spun dr ginecolog ca vreau sa fac si un tratament naturist..din contra..stiu ca sunt impotriva...doar pt a auzi si o alta parere fata de cea a doctorului meu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arginina.ro (acum 13 ani)

Interesant cum unii medici cred ca singura metoda de a vindeca un om este medicina alopata. Intra rapid pe homeopate, poti consuma si gel aloe de la noi, nu conteaza, www.aloevera-forever.eu/Aloe-Berry-Nectar.html. Important este sa refaci sistemul imunitar.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lidiaob (acum 13 ani)

TOATE VA AMAGITI .NU VE-TI SCAPA FARA HISTERECTOMIE MAI DEVREME SAU MAI TIRZIU BOALA VA AVANSA F. TARE.SA NU FIE PREA TIRZIU.5 ANI AM CAUTAT DIFERITE TRATAMENTE SI MAI TARE MI-AU STIRNIT BOALA PINA AM AJUNS LA OPERATIE.ACUM DUPA 10 LUNI DE LA OPERATIE MA SIMT PERFECT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia (acum 13 ani)

Elisa,
Esti tanara, rezolva-ti problema la timp!
In primul rand mai cere opinia unui alt doctor ginecolog, mai destupat la minte. Discuta cu el/ea despre embolizarea fibroamelor - o inteventie mai putin invaziva, inainte sa te trimita la chirurgie.
Pentru informarea ta citeste pe http://www.infoefu.ro/ si http://www.endo-vascular.ro/ despre fibroame si tratament.
Daca se preteaza la tine embolizarea, (am vazut ca esti din Botosani) fa un efort si ajunge intr-un oras unde se fac astfel de interventii.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MariaB (acum 13 ani)

Miomectomia rezolva fibroamele existente la momentul operatiei. Dar fibromatoza (boala care determina aparitia fibroamelor) ramane.
Daca, in general, starea de sanatate este buna, poti incerca tratamente naturiste, homeopate...
Eu am rezistat cam 10 ani astfel.
Dar hemoragiile au fost tot mai abundente si nodulii fibromatosi s-au marit incet si sigur.
Acum 5 ani mi-au extras nodulul cel mai mare (6,5 cm), dar problemele au continuat. Tot ce mi s-a recomandat a fost sa iau Duphaston si Fier, dar cu observatia ca oricum ajung la histerectomie.
Acum trei ani, m-am dus la Spitalul Universitar din Bucuresti cu gandul ca: asta e, nu o mai pot amana.
Totusi, doctorul mi-a spus sa fac embolizare.
Nodulii s-au retras, dimensiunile uterului au scazut, dar cel mai important este ca am cicluri menstruale normale (cum nu am avut niciodata).
A meritat!
Dupa embolizare am putut face acupunctura si tratament homeopat.
Nu am luat niciun tratament medicamentos, nici FIer nu am mai luta, si dupa 6 luni analizele a5ratau deja bine.
Asta ca sa aman cat mai mult o eventuala alta embolizare si sa evit histerectomia.

Inainte de embolizare:
Hemoglobina 7 Fier 12 Uter 130 cm Cel mai mare nodul 65 cm
Dupa 6 luni de la embolizare:
Hemoglobina 12 Fier 24 Uter 95 cm Cel mai mare nodul 34 cm
Dupa 1 an:
Hemoglobina 13 Fier 52 Uter 80 cm Cel mai mare nodul 30 cm
Dupa 2 ani:
Hemoglobina 13 Fier 73 Uter 65 cm Cel mai mare nodul 25 cm

De trei ani ma simt bine si sper sa ajung la menopauza cu aceste valori (acum am 43 de ani).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 10 ani)

Da, fibroamele reapar! ca sa le mai intirzii aparitia, maninca sanatos, ia omega 3 cu catina si cere sfatul unui nutritionist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 7 ani)

Buna Elisa! Cum ai rezolvat pana la urma cu fibroamele? Sunt tot din Botosani, am descoperit anul trecut ca am 3 fibroame, am luat duphaston la recomandarea medicului ginecolog, apoi am urmat un tratament naturist dar nu s-a schimbat ceva. Acum ma gandeam sa incerc embolizarea. Tu ce ai facut pentru a scapa de fibroame?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: