Interpretare rezultat ecografie

Afectiuni uterine
Intrebare postata de TeoM cu 12 ani in urma

Buna ziua,

as dori si eu un raspuns de la un medic, daca se poate.

Am facut o ecografie al carui rezultat, pentru uter, este:
Dimensiuni: 66/53 mm
Ecostructura: contur regulat, globulos, miometrul hiperecogen, usor neomogen (aspect fibromiomatos).

Este o dimensiune normala?
Nu stiu exact ce inseamna faptul ca este globulos miometrul hiperecogen, usor neomogen (aspect fibromiomatos).

Cat de grav este?
Se poate rezolva medicamentos sau trebuie interventie chirurgicala.
Faptul ca este fibromiomatos - poate duce, in timp, la cancer? Mentionez ca am in familie un caz de cancer uterin.

Cu multumiri!
Teodora

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Iuli (acum 12 ani)

Nu ar trebui sa puneti aceste intrebari medicului ginecolog care v-a recomandat ecografia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TeoM (acum 12 ani)

multumesc pentru raspuns.

Nu m-a trimis nici un medic sa-mi fac ecografie.

Mi-am facut-o din proprie initiativa, ca un control de rutina.

Medicul de la ecograf mi-a interpretat ecografia abdominala superioara, iar la cea inferioara a spus "restul scrie aici".

Cu siguranta voi ajunge si la medicul ginecolog, dar asta o pot face peste 2 saptamani cand revine la cabinet.

Sincer, as fi vrut sa am niste informatii preliminare ceva mai repede , sa nu ma perpelesc atata - daca e grav sau foarte grav ceea ce s-a vazut la ecograf.

O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Pe ecografie se banuieste ca ar fi un pic de fibrom uterin, atat. Multe femei sufera de asa ceva si setrateaza, in masura posibilului. Cat despre cancer, nimeni in lume nu va poate da un raspuns, cred ca stiti acest lucru. Sunt femei cu mii de probleme ginecologice care nu au facut cancer si altele care au descoperit ca au asa ceva fara nici un semn sau alta afectiune. Daca o ruda de gradul 1 a avut o forma de cancer, aveti eventual o anumita predispozitie. Oricum tot ce puteti face este sa faceti analize regulat, ca in cazul ca este ceva, sa descoperiti din timp. Altceva nu se poate face in aceasta privinta. In rest asteptati consultull medical, nu cred ca este cazul sa va ingrijorati in nici un fel, dar va felicit pentru ca aveti grija de sanatatea dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TeoM (acum 12 ani)

Ufffffffffff

Va multumesc foarte mult

M-am mai linistit un pic

Ac***a in vedere ca ambii parinti cat si bunicile au murit de cancer consider ca am o predispozitie marita la acest tip de boala.

Cand am fazut problemele decelate la ecografie - m-am cam speriat, stiind prin ce a trecut mama.

O sa fiu foarte atenta cu astfel de controale

Va multumesc , inca o data!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: