Fibrom uterin

Afectiuni uterine
Intrebare postata de t4ira cu 13 ani in urma

Buna seara, ma numesc elvira ,si am un fibrom de 6 cm. as vrea un tratamrnt naturist. momentan nu iau nici un fel de medicament,il tin sub obs. cu eco odata la 6 luni
multam .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Bacu Crina (acum 13 ani)

Medicul nu ti-a propus nici o varianta de tratament? Doar supravegherea acestuia prin ecografie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 13 ani)

Si eu am un fibrom care imi creeaza probleme in timpul menstruatiei si am cautat la Plafar preparate pt aceasta afectiune.Am gasit mai multe (mladite de merisor,zmeur,coacaz negru,tinctura de cretisoara,muguri de frasin s.a) Mie mi s-au ameliorat simptomele si cu o cura de ardei iute care este antitumoral(l-am mancat).Nu stiu cat sunt de eficiente aceste tratamente ,dar daca vrei sa incerci....Eu prefer un tratament naturist pentru ca vreau sa-mi protejez ficatul de substante sintetice,care pot fi toxice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

t4ira (acum 13 ani)

Halo Gabriela.merci de toate. si eu am incercat cam asa ceva, arin alb, zmeur, si altele, intradevar nu mai am asa un ciclu lung ...care dura la mine 10,11 zile, dar fibromul nu s-a micsorat deloc ci , a mai crescut 1 cm. Ok mai vreau sa te intreb ceva, am si noduli tiroidieni, 2,3 cam asa ceva, si gusa difuza si mai nou hipotiroida, ma tratez cu eutirox dar nu am nici o stare mai buna...mai iau si ceai de dragaica si ceva de la Donavital. ma simt destul de rau de la aceasta hipo. mentionez ca acum 5 ani am avut hipertiroida si am luat tirozol. DE fapt aceasta este cauza pt, care ma simt zilnic rau, adica nu am aer, sunt agitata si obosesc sunt f. sensibila la orice si ma doare capu des, etc.sanatate si numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria151 (acum 13 ani)

mergi la un medic naturist si cere tratamentul

eu am gasit un medic homeopat
am facut si acupunctura
dupa 6 luni, nodulul de 6,5 cm s-a micsotatr la 4
acum (dupa 2 ani) are doar 2 cm

inainte de tratamentul homeopat am facut embolizare uterina
aveam o anemie severa datorita menstruatiilor abundente
de la embolizare am scapat de mentruatiile abundente si mi-a revenit fierul la normal
dar nodulul cel mare nu se embolizase - s-a rezolvat cu tratamentul homeopat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

t4ira (acum 13 ani)

multumesc Maria.bine ca nu m-am hazardat la procedura emolizare.ca aveam o teama,citisem multe pareri contra acestui procdeu.acum o sa mai incerc si acupunctura care ma va ajuta si pe sistem endocrin,
multa sanatate sa ai.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

annemary1115 (acum 13 ani)

si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine,adica am hipotiroidie pe care o tratez cu eutirox un chistulet de1cm pe glanda si polifibromatoza uterina cu cel mai mare nodul de44,6mm.am stari de rau asa cum le-ai descris si tu de la glanda iar in legatura cu fibromul nu raspunde la nici un medicament in sensul ca mi s-au schimbat atatea medicamente ca sa mi se poata regla ciclul si sa nu mai fac hemoragii fara nici un rezultat.am urmat o luna cu propolicium dupa care am renuntat pt ca mi s-a scos tratamentul iar fara tratament sangerez aproape continuu si nu-l mai pot continua.mie mi-a fost foarte bine de la acest medicament care e suta la suta natural

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: