Despre cancer ovarian

Afectiuni uterine
Intrebare postata de clarisa1142747 cu 13 ani in urma

Cum se trateaza cancerul de ovare ?mar interesa mult de tot?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

(acum 13 ani)

Optiunile terapeutice depind de stadiul de evolutie in care se descopera cancerul. Acestea ar fi: chirurgia, chimioterapia si eventual radioterapia.
Gasesti aici mai multe informatii:
//sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/cancerul-de-ovar_5885#Tratament

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bil (acum 11 ani)

Pentru cele care sufera de aceasta boala as vrea sa va prezint urmatorul caz incurajator.
Mama mea a fost diagnosticata in februarie 2012 cu cancer ovarian de gradul 3 malign. Vestea a fost una destul de socanta pentru intreaga familie.
A suferit in aceeasi luna o interventie chirurgicala dupa care au urmat 6 sedinte de citostatice. Concomitent a facut si un tratament cu biobran si unul naturist cu napraznic. A tinut de asemenea un regim alimentar corespunzator cu putina carne si a mancat constant fructe de culori cat mai diferite (mere, portocale, kiwi, banane, prune, struguri, pepene).
Dupa 6 luni (in august) cand a refacut analizele, acestea au iesit bune. La un an (luna trecuta in februarie) cand a refacut din nou analizele, acestea au iesit foarte bune iar marcarii tumorali s-au incadrat in limitele normale.
Nu pot spune care din toate tratamentele urmate a fost cel mai bun, dar sunt sigur ca fiecare a avut un rol in vindecare si nu pot decat sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru sprijinul acordat mamei mele si implicit familiei mele.
Sfatul meu pentru toate persoanele cu aceasta boala cumplita este sa fie optimiste, sa lupte si sa nu se dea batute chiar daca unele tratamente sunt cumplite si te afecteaza vizibil la exterior (citostaticele). Un alt aspect important este cei suferinzi sa fie sprijiniti de familie, sa nu dramatizeze si sa se roage la Dumnezeu (si ei si cei apropiati daca este cu putinta) pentru a se face bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bil (acum 11 ani)

Pentru cele care sufera de aceasta boala as vrea sa va prezint urmatorul caz incurajator.
Mama mea a fost diagnosticata in februarie 2012 cu cancer ovarian de gradul 3 malign. Vestea a fost una destul de socanta pentru intreaga familie.
A suferit in aceeasi luna o interventie chirurgicala dupa care au urmat 6 sedinte de citostatice. Concomitent a facut si un tratament cu biobran si unul naturist cu napraznic. A tinut de asemenea un regim alimentar corespunzator cu putina carne si a mancat constant fructe de culori cat mai diferite (mere, portocale, kiwi, banane, prune, struguri, pepene).
Dupa 6 luni (in august) cand a refacut analizele, acestea au iesit bune. La un an (luna trecuta in februarie) cand a refacut din nou analizele, acestea au iesit foarte bune iar marcarii tumorali s-au incadrat in limitele normale.
Nu pot spune care din toate tratamentele urmate a fost cel mai bun, dar sunt sigur ca fiecare a avut un rol in vindecare si nu pot decat sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru sprijinul acordat mamei mele si implicit familiei mele.
Sfatul meu pentru toate persoanele cu aceasta boala cumplita este sa fie optimiste, sa lupte si sa nu se dea batute chiar daca unele tratamente sunt cumplite si te afecteaza vizibil la exterior (citostaticele). Un alt aspect important este cei suferinzi sa fie sprijiniti de familie, sa nu dramatizeze si sa se roage la Dumnezeu (si ei si cei apropiati daca este cu putinta) pentru a se face bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LUMI (acum 10 ani)

In 2012 am fost diagnosticata cu cancer ovarian si rect.Am fost operata ,mi s-a pus anus contra naturii,am facut citostatice,dupa care mi s-a repus tranzitul intestinal la normal.Dupa operatie mi-au crescut marcarii tumorali CA125 fffffffff mult(1700).Am facut citostatice cu gemcitadina si au scazut marcarii la 900.Am mai facut o serie de citostatice ,radioterapie ,dar markerii nu scad.Acum am 700.Ce as putea sa fac?Daca cineva a mai trecut prin asa ceva si a avut rezultate dupa un tratament va rog sa-mi trimiteti si mie .Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sorin (acum 9 ani)

Din pacate cancerul nu poate fi tratat daca nu este inlaturata cauza. Chiar daca te operezi si ti se scoate locul in care este tumoarea, ea va reveni pentru ca nu a fost inlaturata cauza. Asta ca sa nu mai vorbim de citostatice si radioterapie care iti otravesc corpul si iti distrug foarte multe celule sanatoase. De accea este foarte important sa intelegeti de ce v-ati imbolnavit. Principalul motiv este o suparare, o nemultumire sau o problema la care va ganditi foarte mult(in general mai mult de 6 luni). De exemplu decesul unei persoane apropiate cauzeaza cancer la san. Frica de moarte cauzeaza cancer la plamani. Fiecare cancer are o cauza bine definita si terbuie doar sa o cautati. Sunt multe carti, articole pe net, videoclipuri pe youtube ce dezvaluie aceste lucruri. Cautati singuri si va veti convinge. Puteti cauta cauzele spirituale ale bolilor pe google, sau videoclipuri cu Lazarev pe youtube. Ca si rezumat trebuie sa iti transformi frica, nelinistea si problemele la care te gandesti in fiecare zi in iubire fata de tot ceea ce ne inconjoara si mai ales in iubire fata de Dumnezeu. Bolille (mai ales cancerul) este de fapt o incercare a divinitatii de a ne intoarce pe calea cea dreapta care este iubirea, bucuria de a trai si transformarea noastra in niste oameni mai buni si mai ingaduitori. Persoanele care nu vor sau nu reusesc sa se schimbe vor fi eliminati de boala. Iata cateva tehnici foarte eficiente de a te vindeca de cancer. 1. Inalatura toate problemele si necazuri si grijile din gandirea ta, ca si cum nu s-au intamplat niciodata. Gandeste-te doar la lucruri bune si pozitive. Doreste bine tuturor persoanelor din jurul tau. 2. Spune de aproximativ 1000-2000 de ori pe zi (in gand sau cu voce tare) cu bucurie"Iti multumesc pentru vindecarea mea". Daca faci asta timp de cateva luni sentimentele tale vor fi unele de multumire si vei incepe sa te simti mai bine pentru ca va incepe sa fie inlaturata cauza. In aceasta perioada trebuie sa inlaturi tot ceea ce iti poate cauza un stres.Daca sunt persoane negativiste sau agitate, nu te mai intalni cu ele. Daca ai un serviciu in care sunt doar influente negative. I-ati concediu medical sau fara plata. Incearca in perioada de vindecare sa te plimbi prin natura si sa incepi sa apreciezi tot ceea e vezi si te inconjoara. Acasa fa doar lucruri ce iti creaza o placere deosebita . Te poti uita la filme de comedie de exemplu. Repetand in fiecare zi "Iti multumesc pentru vindecarea mea" acest lucru va incepe sa se manifeste in viata ta. In mod normal in cateva luni de gandire de bine(pozitiva) lipsit de orice stres si neliniste va inlatura cancerul cu totul din organismul tau. 3. Un produs naturist extraordinar pe care l-am mai recomandat unor persoane ce au avut niste rezultate remarcabile (impreuna cu inlaturarea cauzelor) este Canticer. Acest produs contine un mix de plante care transforma celulele canceroase in celule normale. Atentie! daca nu inlaturam cauza celulele canceroase se vor inmulti in continuare chiar daca urmam orice tip de tratament iar in cele din urma organismul nostru va ceda! 4. O alta metoda folosita de mine cu succes in tratarea unei boli netratabile (de catre doctori) este sa stai linistit si sa inchizi ochi de cateva ori pe zi si sa iti imaginezi cum boala ti se vindeca si tu incepi sa te simti din ce in ce mai bine. Este bine sa iti imaginezi cum o energie cu rol vindecator se duce inspre organul afectat si il vindeca. Aceasta meditatie este extrem de puternica si m-a ajutat sa ma vindec de tromboflebita la varsta de 27 de ani si de miopie cand aveam 33 de ani. O combinatie din metodele ce le-am enumerat mai sus va va duce cu siguranta la vindecare. Important este sa va schimbati modul de a gandi, pentru ca asta va va schimba modul de a simti, iar acesta va va ajuta sa va vindecati. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: