De 8 luni incerc sa raman gravida raspuns medic

Afectiuni uterine
Intrebare postata de Raluca154136917 cu 12 ani in urma

Sunt casatorita de 1 an si de 8 luni incercam sa raman gravida si nu reusim, nu am luat niciodata anticonceptionale ...am fost la un ecograf si m i s-a dat urmatorul rezultat:
Uter cu axul lung de 70 mm, diametrul antero-post 46 mm contur regulat. Ovarul drept 30/22 mm ce contine 5-6 foliculi cu diametrul sub 6 mm, ovarul stang cu aceeasi structura. Lama de lichid in Douglas. Fara formatiuni patologice asociate.
Poate fi vre-o cauza din acest rezultat de la ecograf...ajutati-ma va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ecografia arata ca exista foliculi in formare la nivel ovarian, ce se vor matura si vor elibera ovocitul. medicul ginecolog v-a comunicat si alte rezultate, in urma examinarii? ar fi de precizat ca perioada optima de concepere ar fi intre 10 si 17 zile de la prima zi a menstruatiei, cand apare ovulatia (eliminarea ovocitului) si pe verifica prin metoda temperaturii bazale, sau aspectul mucusului cervical. O problema de infertilitate se defineste prin incapacitatea unui cuplu de a concepe, timp de un an de zile, fara a folosi metode contraceptive. Atunci ar trebui investigati in acest sens ambii parteneri (teste pentru markeri virali, chlamidia, spermograma in cazul lui, dozari de hormoni FSH, LH, testosteron etc).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni uterine.

Raluca154136917 (acum 12 ani)

Acesta a fost singurul rezultat care mi s-a dat, insa dansa mi-a spus ca nu i se pare in regula cu acesti foliculi(ca sunt prea putini si ca au dimensiuni prea mici). Dupa acest rezultat din ecografie mi-a dat o serie de analize:TSH, FT4, Prolactina, LH, FSH, Androstendion, Testosteron, iar sotului Spermograma, pe care inca nu le-am facut...sperand pe fiecare luna ca minunea pe care ne-o dorim atat de mult va veni... Va multumesc din suflet pentru raspuns si sper ca bunul Dumnezeu sa ne ajute si pe noi:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca154136917 (acum 12 ani)

ce credeti Domnule Doctor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca Archip (acum 12 ani)

Raluca, bebe va veni, nu mai sta stresata ca si stresul afecteaza fertilitatea din cate stiu eu....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca154136917 (acum 12 ani)

...stiu ai dreptate...asa-mi spune si sotul meu de cele mai multe ori...am inercat dar sincera sa fiu e prea greu sa nu te gandesti si sa nu-ti faci probleme atata timp cat iti doresti din tot sufletul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca154136917 (acum 12 ani)

daca am probleme cu coagularea sangelui(se coaguleaza greu)... poate fi si asta o cauza ca nu raman insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: