Cervicita cronica (rana pe col)

Afectiuni uterine
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Si eu am fost diagnosticata cu cervicita cronica dar nu am urmat nici un tratament.mi s-a spus sa fac o cauterizre dar nu am facut-o nici pe aceasta.am 21 de ani si poate nu am luat in serios totul,dar acum m-am pus pe ganduri.vreau sa stiu si eu dc trebuie sa fac mai intai un tratament si dupa aceea cauterizarea sau merge sa o fac fara tratament.si inca ceva.pot lua anticonceptionale atata timp cat am rana aia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (37)

maria25490009 (acum 16 ani)

depinde de ce ti-a spus doctorul.
in general se face si un tratament, dupa care te prezinti la doctor in maxim 10 zile decand ti-a venit ciclu.
Eu zic ca ar trebui sa iei rana in serios, si sa nu te iei dupa babe, daca cumva ai facut asta.
iti spun din experienta.
:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca alina (acum 16 ani)

iubita si eu am fost diagnostica cu asa ceva... mi s-a dat tratament si apoi mi-a zis ca-mi face cauterizare/.. mi-e asa de frica.... stie cineva, doare??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alessandra (acum 10 ani)

eu am facut de o saptamana cauterizarea...e o durere foarte mica eu am facut-o fara anestezie e suportabila depinde si de corpul fiecaruia eu sunt sensibila deobicei.dar e ok simti un curent in burta te doara ca si knd iti vine ciclu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

buna ziua... as vrea sa va spun ca am rana pe col si folosesc niste ovule numite cervugid...as vrea sa imi raspundeti va rog frumos cat mai repede daca mi se vindeca aceasta rana si daca pot face cancer de col uterin...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramy (acum 12 ani)

si eu am o rana naspa p col si tocmai ieri am term trat q ovulelel cervugid insa mai fac si niste spalaturi q bicarbonat d sodiu date d medic si suplimentar mi-am luat eu dn capol mew pelin si ceai d galbenele....ast sa fac aqm o luna pauza dpa cervugid si trebe sa iau alte ovule pt o infectie banala zce drul kre mi s-a depistat in urmal test pap....sper sa ma fac cat my rpd bn...si eiu am fst f disperata am crzt k am cancer d col uterin dar snt femei care au rana p col ut d ani d zile 5 7 15 ani si nu le-au tratat...pacat k este sanatatea noastra in joc...sanatate multa fetelor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

eu am fost diagnosticata cu col dizplazic si mi sapacut o amputatie de col. ma intreb mai pot avea copii? sau ciclu o sa mai am?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

rezultatul pa papanicolau =gr ll-lll -(ANOMALII ALE CELULELOR EPITELIALE ,MODIFICARI REACTIVE ASOCIATE CU INFLAMATIE,ATROFIE ?,REPARATIE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

in caz ca as avea o rana pe col nedescoperita ,si iau climen in acelasi timp cu colposeptine imi face rau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

e posibil sa nu ai simptomela rana pe col/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Afecteaza rana cu ceva sarcina mai bine zis poti ramane insarcinata daca ai rana pe col?Am rana pe col de mai bine de doi ani si nu am tratato ptr ca sunt alergica la pastile?Cum as putea sa o tratez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Eu am fost diagnosticata in urma biopsiei cu cervicita cronica chistica,mis-a facut conizatie si ma simt bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen371114645 (acum 15 ani)

Am 25 de ani..o rana ff mare pe col//.cam cat colul..cu vase de sange la suprafata si doua puncte ulceratice..e voie cauterizare sau erad in aceasta situatie? am citit penet ca unele femei se nasc cu col ectopic...mentionez ca pap e categ II si Hpv inca nu e gata..va rog recomandati=mi si mie dr specializati in probleme de col..doamna dr mihaela badea este ocupata pana in februarie!!!!!!!multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am facut in urma cu 2sapt cauterizarea,doctorul a zis ca dupa o sapt pot sa fac sex,asa sa si intimplat iar la o zi dupa mi-a pornit singerarea exact ca un ciclu,(tin sa precizez ca am avut un singur act sexual)am sunat doctorul,a zis ca e normal,sa nu imi fac grij daca nu ma doare,azi e o sapt de cind am singerarile,imi este frica,mai ales acuma cind m-am documentat,recunosc ca nu prea stiam mare lucru decit ce mi-a ex doctorul.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns,este normal ce mi-se intimpla?Sa merg la un consult de urgenta?Astept rasp cit mai repede,va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o rana pe col si fac tratament ,,,ma intreb daca ma vindec cu asta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

este mai mult o intrebare daca poate cineva sa-mi raspunda est obligatoriu sa sangerezi si inafara ciclului menstual in cazul unei rani pe col ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 13 ani)

este posibiil sa sangerez eu sangrrez dupa contact sexual ,si am fost diag. cu cervicita.Acum fac un tratament cu ovule si sper sa fie bine .Tratamentul este de 3 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

in urma cu cativa ani am fost diagnosticata cu cervicita dar abia din noiembrie fac tratament cu ovule antibiotic si mult ceai de pelin as dqri un sfat naturist care sa completeze pana la cauterizare tratamentul .in luna mai am facut pap test in italia unde mi a iesit ca nu am celule de origine maligna in noiembrie l am repetat la iasi unde spune ca sunt rare celule endometrale flora mixta inflamatie si sa repettestul dupa 6 luni risc un cancer///sau e doar din cauza infectiei multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

din ce cauza poate aparea aceasta rana,cum se poate trata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GABRIEL47125295 (acum 15 ani)

akum o luna de zile am fost la medic si mi sa spus k am o rana pe colul uterin.din ce cuza apare aceasta rana?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am facut acum 2 saptamani o excizie pe col si dupa 1 saptamana am inceput sa sangerez au trecut de atunci 2 sapt si sangerarea persista imi puteti spune daca a mai trecut cineva prin asa ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2