Regim la helicobacter? raspuns medic

Ulcer
Intrebare postata de mb80 cu 13 ani in urma

Buna seara! Ma numesc marilena si in urma cu o zi sora mea a fost diagnosticata cu ulcer gastric datorita virusului helicobacter pylori. m-am interesat si eu cat am putut, dar pe nicaieri nu spune nimic de un anume regim alimentar. Nici medicul nu i-a spus nimic. Rog un medic sa imi raspunda daca este nevoie de un regim sau nu si daca "DA", in ce consta acesta. Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Ionescu (acum 13 ani)

Asa cum nu exista o boala speciala creeata de helicobacter pylori, nu are cum sa existe nici un regim special pt. acest patogen. Exista insa afectiuni digestive URMATE de inmultirea acestui patogen, tot asa cum cucuiul este urmarea unei lovituri.
Pt. aceste afectiuni digestive- tip ulcer, gastrita, etc - exista regimuri destule pe care le gasiti peste tot.
Nu va lasati derutata deci de numele acestui patogen caci suferiti numai de o afectiune digestiva ( in caz ca aveti si simtome.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu MDr. Carmen Ruxandra Posoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este intr-adevar necesar un regim alimentar in caz de ulcer, dar acesta pe langa tratamentul care trebuie urmat pentru vindecarea ulcerului si pentru eradicarea infectiei cu Helicobacter. Probabil ca medicul care a pus diagnosticul v-a indicat un tratament corespunzator, cu un medicament pentru inhibarea acidului gastric si cu 2 antibiotice. De asemenea, retineti ca in cazul ulcerului gastric activ (banuiesc ca diagnosticat endoscopic) trebuie sa repetati endoscopia digestiva dupa 8 saptamani.
Regimul de urmat ar fi urmatorul:
De evitat:
• Fumat / alcool
• Supele si ciorbele de carne (zeama de carne creste acidul din stomac)
• Prajelile
• Rantasurile
• Fasole uscata, varza, maioneze, salata de vinete
• Carne de oaie, porc, rata, gasca
• Sunca, caltabos, piftie, chiftelute marinate, sarmale, carnati condimentati, mititei
• Condimentele de orice fel (ardei iute, sare de lamaie, mustar, ceapa cruda, usturoi, piper, kechup), muraturi, lamaie, otet, etc.
• Dulciurile concentrate (dulceata, gem, prajituri, marmelada, miere, rahat, ciocolata, etc)
• Legume si fructe crude (nefierte) - se pot manca sote-uri si compoturi
• Cafea, alcool, bauturi cu cola, pizza, mancaruri fast-food, apa minerala gazoasa
• Grasime animala (unt, samantana, slanina, untura), afumaturi
• Mancaruri prea fierbinti sau reci
• Mesele prea rare si bogate (se recomanda 4-5 mese pe zi mai reduse cantitativ)
Se recomanda:
• Supe si ciorbe de legume, cu sau fara bors
• Cartofi natur sau piure, fierti
• Lapte, lactate, branzeturi
• Carne fiarta sau fripta (nu prajita)
• Sote-uri de legume
• Placinte fara grasime
• Tocanite fara prajeala
• Compoturi nu foarte dulci
• Apa plata
• Paine veche de o zi
• Ca si condimente - marar, patrunjel, leustean.
• Mancarea poate fi sarata normal (daca pacientul nu are si alta boala in care regimul este fara sare)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ulcer.

Dana (acum un an)

Va multumesc! Bine de stiut ca e important si un regim alimentar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonim (acum 12 ani)

Se poate scapa de bacterie sau o avem toata viata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia (acum 11 ani)

in cazul cand ragaiesti,ce trebuie de facut?mentionez ca nu beau bauturi carbogazoase,nici cafea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bran florentina (acum 8 ani)

sufar de gastrita cronica si cu electobateri vreau un regim pentru tratare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana (acum 7 ani)

Mulțumesc pentru detaliile menționate. Mi-au răspuns la multe intrebari.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: