Helycobacter raspuns medic

Ulcer
Intrebare postata de Sim13 cu 12 ani in urma

Buna ziua! Am si eu o intrebare: mama mea in varsta de 47 de ani a fost diagnosticata cu Helycobacter acum apx. 1 an. Desi a consultat mai multi medici, nici un tratament recomandat de dumnealor nu i-a fost de ajutor. Balonarile, durerile etc. inca persista imediat dupa incetarea tratamentului. Va rog sa ma indrumati, sa-mi spuneti ce trebuie facut pentru a se putea vindeca! Exista un tratament special pentru acesta? Operatie? Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Pentru eradicarea Helicobacter pylori se foloseşte pentru început dubla terapie care include un antibiotic si un inhibitor al pompei de protoni (rata de eradicare prin acesta metodă fiind de aproximativ 75%).
Dacă în urma folosirii primei scheme de tratament nu se obţin rezultate se va folosi tripla terapie bazată pe un antiacid şi două antibiotice în variate combinaţii precum: Amoxicilina, Metronidazol, Claritromicină administrată pe o durată de 7-10 zile.
Dacă schemele de prima şi a doua linie nu sunt eficiente se propune schema de linia a treia care include folosirea unor noi medicamente precum Furazolidonul şi Rifabutina dupa efectuarea unei antibiograme .
Toate aceste scheme de tratament pentru eradicarea H. pylori trebuie să fie stabilite de către medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ulcer.

Raspuns (acum 12 ani)

Medicina nu gandeste si de aceea greseste. Microbul nu este cauza bolii ci numai urmarea ei. Lasati niste apa cateva zile intr-o sticla si veti vedea ca vor aparea o multime de microbi. Microbii apar acolo unde ceva este dereglat, este o rana sau o stagnare. De aceea nici nu au cum sa ajute otravurile care sunt date numai la eliminarea microbior (si care vor afecta si mucoasele, flora si intregul organism). Practic nu o sa gasiti pe nimeni vindecat cu astfel de tratatamente prostesti, daca cautati prin forumuri va puteti convinge si singur. Desi tratamentele nu dau rezulatat, medicii, cum nu fac nici o statistica, nici nu vad ceea ce dvoastra ati remarcat dupa 1 an de zile: ca tratamentele sunt nu numai inutile, dar si daunatoare. Trebuie sa va tratati cu remedii naturiste sau homeopate daca doriti vindecare si nu tratamente inutile care nu aduc decat profite celor care le c***a si prescriu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

din pacate mesajul utilizatorului ''''raspuns'''', postat mai devreme, nu va va ajuta in tratarea afectiunii dumneavoastra.
recomandarile domnului doctor sunt corecte si ar trebui urmate ca atare, in urma tratamentului rata de vindecare este mai mare de 95%.
problemele posibile ar putea fi:
1. dupa tratament nu v-ati intors la control pentru refacerea analizelor.
2. nu s-a recoltat analiza corecta pentru detectarea prezentei actuale a Helicobacter ci o analiza care arata doar ca a existat candva aceasta infectie (aceasta neac***a semnificatie)
3. nu s-a urmat tratamentul conform schemei.
4. in cazul in care H pylori a fost descoperit incidental, fara ca pacientul sa aiba simptomatologie digestiva, nu se trateaza.

daca dupa tratamentul si dovedirea eradicarii infectiei cu H pylori mama dumneavoastra are in continuare simptomatologie digestiva, evident afectiunea doamnei are alta cauza care trebuie investigata. cel mai frecvent se face un tranzit baritat (radiografie dupa administrarea unei solutii de bariu), o ecografie abdominala pentru afectiunile date de ficat si vezica biliara si o endoscopie digestiva superioara (unde se poate recolta si proba bioptica pentru detectarea H pylori).

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sim13 (acum 12 ani)

As mai avea o rugaminte la dvs. Va rog, daca se poate, sa-mi recomandati un spital bun sau un doctor din Buc.unde as putea sa merg la consultatii cu mama mea pt. Helycobacter sau cum pot lua legatura cu dvs. in vederea unei consultatii.Ma ingrijoreaza situatia ei pt ca a luat toate tratamentele de care vorbeati fara nici un rezultat din pacate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

pentru utilizatorul ''''raspuns'''': daca lasati o sticla de apa cateva zile pe masa, microbii nu apar din senin, ei exista inca de dinainte in apa, de fapt in orice apa, mai putin in cea etichetata: ''microbiologic pura'', dar lasata in aer liber, si in aceasta microbii isi vor face aparitia din aer, apa fiind un mediu prielnic dezvoltarii acestora.
in rest, tot ce este scris este o propaganda care poate sa fie doar in dauna pacientilor, existand persoane care au ajuns sa creada ca se pot trata pentru boli grave precum cancerul cu ceaiuri si se prezinta in stadii terminale la doctor, cand nu se mai poate face nimic.
rata de vindecare a infectiei cu H pylori este mare, iar eradicarea acestei infectii la pacientii cu simptomatologie digestiva este importanta datorita existentei in timp a riscului de cancer.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sim13 (acum 12 ani)

Va multumesc foarte mult pentru toate informatiile!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

KORLUK (acum 12 ani)

Stimata Doamna
Pe langa tratamentul prescris de medicul specialist, va recomand o cura cu zeolit. Acest mineral este undetoxifiant extraordinar, deoarece este incarcat cu sarcina negativa si exrtage din organism inclusic virusi si bacterii, regleaza pH-ul si imunitatea.Nu are efecte adverse sau secundare si se elimina la 6-8 ore de la ingerare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Vă recomand Spitalul Fundeni sau Spitalul Universitar de Urgenţă

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sim13 (acum 12 ani)

Am inteles. Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

intradevar, tratamentele medicamentoase pe langa efectul curativ, au si efecte adverse. totusi acestea nu apar la toata lumea, iar in multe boli, fara aceste medicamente nu se poate ajunge la vindecare, celelalte tratamente ramanand doar suplimente alimentare sau adjuvante in tratamentul principal.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

KORLUK (acum 12 ani)

Stimata Doamna
Suplimentele alimentare sunt certificarile oficiale ale unor medicamente naturiste. Din cauza concurentei cu marii giganti farmaceutici ele nu sunt certificate ca ...medicamente naturale. In cele mai multe cazuri ele pot inlocui cu succes linia de tratament compusa numai din medicamente chimice, respectiv acolo unde medicina alopata este neputiincioasa. Sunt de altfel medici specializati in tratamente alternative. Dar sunt si medici alopati care nu inteleg acest lucru. Facultatea de Medicina Ayurveda dureaza 5 ani si nimeni in India nu pune la indoiala capacitatea unui medic Ayurveda. Sa nu uitam ca pacientul are dreptul sa aleaga. Eu de fapt am recomandat sa se mearga in paralel cu tratamentul prescris de medic. Punctum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 8 ani)

Buna seara!Ma numesc Ionut si am 27 de ani.aceeasi problema am avut si eu,am fost la Tg.Mures pt niste investigatii si printre altele mi-a gasit si asta.din pacate nu va pot ajuta acum pt k nu gasesc reteta.din ce imi amintesc luam un antibiotic cu pansament(refflor forte)de 2xzi,si Controloc 40mg 2xzi.o sa revin cu numele antibioticului.mie mi-a facut bn.trebuia sa ma duc dupa 3 luni la control dar nu am mai fost.multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: