Helicobacter Pylori

Ulcer
Intrebare postata de AlinaaG. cu 10 ani in urma

Buna ziua. De ceva timp am fost diagnosticata cu bacteria Helicobacter Pylori,si implicit gastrita cronica...Medicul mi-a dat un tratament pe baza de antibiotice dar la scurt timp am facut alergie,asa ca am mers la medicul de familie pentru a vedea care este cauza. Mi s-a spus ca este din cauza acelor antibiotice,sunt prea puternice,asa ca am facut pauza si am inceput sa le iau din nou dar cate jumatate de pastila. Ceea ce nu stiu eu,este daca ma pot vindeca vreodata de bacteria aceasta..si as dorii si eu un regim alimentar complet,nimeni nu mi-a spus nimic,pe net am gasit diferite regimuri,dar sincer nu mai stiu care este bun si care nu. Pana la urma nici nu mai stiu ce sa mananc,m-am saturat sa mananc numai piept de pui la gratar sau fiert,legume la gratar/fierte..etc. Vreau sa stiu daca am voie sa beau nectar de pere facut in casa..Sau in general ce am voie sa mananc,si ce mancaruri sa mai gatesc..ce fructe am voie,ce dulciuri..sincer nu stiu nimic :| Va rog mult ajutati-ma,si daca stiti si tratamente naturiste,am auzit ca ar fi buna si argila[capsule],tinctura de propolis,mierea manuka si alte pastile naturiste,dar nu stiu ce sa cred,toate astea le-am citit pe internet si nu stiu daca fac bine sau rau..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

buna (acum 10 ani)

Buna ziua. De ceva timp am fost diagnosticata cu bacteria Helicobacter Pylori,si implicit gastrita cronica...Medicul mi-a dat un tratament pe baza de antibiotice dar la scurt timp am facut alergie,asa ca am mers la medicul de familie pentru a vedea care este cauza. Mi s-a spus ca este din cauza acelor antibiotice,sunt prea puternice,asa ca am facut pauza si am inceput sa le iau din nou dar cate jumatate de pastila. Ceea ce nu stiu eu,este daca ma pot vindeca vreodata de bacteria aceasta..si as dorii si eu un regim alimentar complet,nimeni nu mi-a spus nimic,pe net am gasit diferite regimuri,dar sincer nu mai stiu care este bun si care nu. Pana la urma nici nu mai stiu ce sa mananc,m-am saturat sa mananc numai piept de pui la gratar sau fiert,legume la gratar/fierte..etc. Vreau sa stiu daca am voie sa beau nectar de pere facut in casa..Sau in general ce am voie sa mananc,si ce mancaruri sa mai gatesc..ce fructe am voie,ce dulciuri..sincer nu stiu nimic :| Va rog mult ajutati-ma,si daca stiti si tratamente naturiste,am auzit ca ar fi buna si argila[capsule],tinctura de propolis,mierea manuka si alte pastile naturiste,dar nu stiu ce sa cred,toate astea le-am citit pe internet si nu stiu daca fac bine sau rau..

Antibioticul acela nu o sa te vindece in veci !
Daca doctorii ar face si o mica statistica la tratamentele date s-ar speria de rezultate. Insa nu fac caci stiu ca rezultatele sunt zero. Ca urmare dau orbeste mai departe aceleasi tratamente care inaintea ta au fost date fara nici un success dar cu multe efecte secundare
le alte mii de pacienti naivi.

E ca si cum vrei sa repari un aparat cu ciocanul, dai in el, il strici si crezi ca e reparat. Daca mai vine unul la tine cu un aparat sa i-l repari tot asa dai cu ciocanul.
Si faci asa toata viata luand bani buni pe idiotenia pe care o faci.

De platit esti platit, nimeni nu te poate lua la raspundere.
Asta e jobul de medic.

Daca vrei sa te vindeci nu mai incerca sa lichidezi bacteria caci ea este urmarea bolii si nu cauza ei si bacteria aia repara incearca sa repare tesutul la stomac !
Este ca si cum vrei sa omori zidarii care iti tencuiesc casa.
Medicina de azi e mai rea decat in evul mediu, insa cu asa pacienti naivi si nestiutori se pot face bani la infinit.

Mai degrab te vindeci daca nu faci nimic sau faci pe dos de cum iti recomanda medicul decat daca faci ce ti se spune.
Numai in acest forum sunt cateva mii de fraieri cu aceeasi boala care au facut ce ai facut si tu din naivitate si p***ae.
Urmarea a fost ca si-au stricat si stomacul mai tare dar in plus si ficatul sau flora intestinala si ce-i mai rau este ca au si ajuns la disperare cu privinta la sansa de vindecare.
Si asta e cel mai rau !

Mergi la medici naturist, homeopati, etc..insa pe vanzatorii astia orbi de otrava chimica lasa-i in pace caci astia nu au vindecat niciodata pe nimeni.

Timpul vindeca sa stii. Gastrita are ca si cauza conflict de teritoriu cu cineva (acasa, sevrciciu).
Daca nu mai este activa cauza te poti vindeca de la sine fara nimic. Daca este insa activa inca, vei recidiva indiferent de ce faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlinaaG. (acum 10 ani)

Mersii pentru raspuns..o sa iau in considerare si sfatul tau,m-am gandit si eu la asta,dar crede-ma ca nici nu mai stiu ce sa fac :|

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 10 ani)

Daca esti atat de debusolata scrie-mi atunci un email pe yahoo la zane_bu_ne (insa elimina liniutele din nume) si iti arat ce sa faci sa te vindeci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlinaaG. (acum 10 ani)

Scuze dar am ceva probleme cu mail-ul si nu-l pot deschide[nu stiu pentru cat timp]...defapt nu pot scrie,decat imi arata cand primesc ceva..Nu-mi poti spune aici ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Se poate elimina aceasta bacterie cu Aloe Vera gel si pulpa. Se consuma dimineata, pe stomacul gol, cate 100ml de gel ,nediluat [ are un gust placut, acrisor] ,cu jumatate de ora inainte de masa, timp de sase luni. Este un tratament cam scump, sunt necesare aproxomativ trei recipiente de cate 1000 ml/luna. Pretul cel mai convenabil se gaseste la Medicer, cu 25 de lei / recipientul de 1000ml. Concentratie 99,9%.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlinaaG. (acum 10 ani)

Multumesc mult,am sa incerc. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic.Fares (acum 9 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Buna ziua.Pentru tratarea afectiunilor gastrice cauzate de Helicobacter Pylori sunt remedii naturale cu rezultate foarte bune cum sunt capsulele Biomicin forte care este un antibiotic natural pe baza de uleiuri esentiale si capsulele Stomac sanatos din plante medicinale pentru protectia mucoasei si reglarea secretiei gastrice.Biomnicin forte se administreaza 1 capsula de 3-4 ori pe zi, la 1-2 ore dupa masa, timp de 2 saptamani cu 2 saptamani pauza.Stomac sanatos se administreaza 1-2 capsule de 3 ori pe zi cu 15'' inainte de masa timp de 2-3 luni.
Antibioticele naturale nu au efectele adverse ale antibioticelor clasice iar actiunile lor sunt comparabile cu medicatia clasica.
Va recomand insa sa faceti un consult la un medic fitoterapeut pentru a beneficia de un tratament complet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: