Greata raspuns medic

Ulcer
Intrebare postata de art47z cu 10 ani in urma

Eu am in fiecare dimineata greata la stomac imi vine sa vomit si vomit dar nu prea am ce , mia mult saliva , si nici nu am pofta de mancare nu pot baga nimic in gura . stie cnva motivu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Paraziti intestinali? (acum 10 ani)

Parazitii intestinali sunt specii vii care supravietuiesc, in interiorul unui organism viu, hranindu-se cu substantele nutritive ale acestuia. Acesti paraziti ajung in interiorul corpului pe calea aerului, apei sau prin mancare. Pentru a se multiplica, parazitii intestinali se hranesc atat cu substantele nutritive din alimentele consumate, cat si cu mucoasa zonei unde se gasesc. Se pot stabili oriunde in corpul uman, intestinul constituie mediul perfect pentru dezvoltarea si multiplicarea parazitilor.

Inamicii sanatatii din toata lumea sunt parazitii si viermii intestinali. Un studiu publicat in ziarul american Chicago Tribune a demonstrat frecventa ridicata a parazitilor intestinali. Au fost analizate mostre de materii fecale de la 414.820 de persoane. Rezultatele au aratat ca o persoana din sase are unul sau mai multi paraziti intestinali. Pe scala marimii, acestia se situeaza intre microorganismele microscopice si teniile de pana la 50 de cm. Cand materiile fecale contin proteine digerate partial, asa cum se intampla la o digestie necorespunzatoare, in colon se dezvolta un mediu propice pentru o mare varietate de bacterii si de paraziti.

Problema cea mai mare a intestinelor se datorateaza fie viermilor cilindrici, cum sunt ascaridul, tricoce-falul, trichinella, strongyloides, ankylostoma sau oxiurul, fie viermi plati ca tenia, denumita si viermele solitar sau cum este Fasciolopsis sau cum sunt schistosomele. Lungimea lor e diferita, de la cativa milimetri (oxiurul) la mai multi metrii (tenia). Acesti viermi produc tulburari digestive diverse: diaree, varsaturi, pierderea poftei de mancare, constipatie si dureri abdominale. Cateodata insa nu apare nici un simptom.

Semne ale existentei parazitilor la adulti si copii:

Alergii - Multe alergii sunt cauzate de infectiile cu viermi. Tesutul corpului devine inflamat si reactioneaza la alimente atunci cand numarul celulelor albe creste din cauza lor. Pot aparea eruptii cu pustule, cresterea sensibiltatii si alergii la mancare.
Anemia - Viermii fura substantele nutritive din organism cauzand anemia. Cand sunt in numar suficient de mare pot crea o pierdere de sange care declanseaza anemia sau lipsa de fier.
Constipatie - Unii viermi pot obstructiona anumite organe cum este colonul (cauzand constipatie) sau ficatul.
Diareea - In cele mai multe cazuri diareea este calea naturii de eliminarea toxinelor din organism.
Oboseala - Simptomele includ si oboseala, simptome de gripa, apatie, depresie si lipsa puterii de concent rare.
Gaze stomacale si balonare - Unii paraziti pot cauza si gaze stomacale si balonare.
Disfunctii ale sistemului imunitar - Parazitii destabilizeaza sistemul imunitar diminuand imunoglobulina A.
Nervozitate - Eliminarea resturilor toxice ale parazitilor irita sistemul nervos, rezultand anxietatea si starea de neliniste.

Parazitii nu sunt daunatori, dar pot produce o puternica mancarime rectala, de obicei noaptea, cand depun ouale in jurul orificiului anal. Cand ne scarpinam din cauza mancarimii, ouale intra sub unghii. Copiii au tendinta sa duca mana infectata la gura, unde ouale vor fi inghitite si vor infecta din nou intestinul, formandu-se astfel un cerc vicios de reinfectare.

Modul in care actioneaza parazitii este diferit de la un parazit la altul: se prind de peretele intestinal si pot provoca diaree, se localizeaza in colonul ascendent sau in cel descendent, in intestinul subtire, trec de bariera mucoasei si infecteaza intreg organismul (trichineloza) sau pot fi daunatori corpului uman prin metabolitii lor.

Acesti paraziti reprezinta o problema majora de sanatate. La nivel mondial, numarul cazurilor de infestare parazitara s-a marit considerabil in ultimii ani. Desi infectia cu oxiuri este una comuna, care nu ridica probleme serioase de sanatate, nu putem spune la fel despre alte infectii cu paraziti, cum ar fi cea cu trichineloza, care poate fi periculoasa. De aceea, nici o infestare cu paraziti nu ar trebui tratata cu superficialitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Este un sindrom dispeptic ce trebuie investigat de catre un medic internist sau gastroenterolog ( buletin de analize, ecografie abdominala, endoscopie digestiva superioara- dupa caz).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ulcer.

art47z (acum 10 ani)

Dap dar mie frica de analizele alea care iti baga ceva pe gat sau pe partea cealalta....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 10 ani)

si eu am aceeasi problema cu voma dimineata.am 39 ani m_am lasat de tigari acum 2 ani si la fel am stari de voma.mentionez ca am facut endoscopie la sp.sf.ioan si bariu la sp municipal.mi_au spus ca am o mica gastrita atita tot.dar eu ma simt tot timpul balonat am ameteli vomit tot daca mananc mai mult si obosesc de parca as avea 80 de ani.am 1,75 si 83 kg.anul trecut in luna mai am facut operatie de hernie inghinala in ambele parti. mi_au facut o groaza de analize inainte de operatie si ....nimic.ce as putea sa am ?????? va multumesc.

-

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IONUT (acum 10 ani)

am uitat sa va mai spun am facut si o groaza de ecografii abdominale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

art47z (acum 10 ani)

Ionute eu nu stiu ce sa zic mie mia mai trecut , is 1 mie de motive , poate fi si din cauza ficatului si alte rahaturi . Eu iti recomand un tratament cu Iarba Medicinala , iti reda pofta de mancare si e ok totul , pacat ca aici e ilegal si va trebui sa te zbati putin pana sa faci rost . Faci cum stii tu dar eu ti-am zis ca astai singuru care te va scoate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: