Gastrita de reflux?

Ulcer
Intrebare postata de angye73 cu 15 ani in urma

Buna,

am si eu o mare problema. de vreo 2 luni ma simt rau de tot,in sensul ca mi-e greatza nonstop, am o stare de oboseala permanenta, gust amar in gura si uneori acru,dureri in zona ficatului si stare generala p***a. la inceputul lunii decembrie am facut analize de sange, urina, ecografie, ex. coproparazitologic si inclusiv gastroscopie. toate analizele au iesit bune, negative la paraziti sau orice bacterii. la gastroscopie mi-a spus ca am o gastrita de reflux, si esofagita. in consecinta am primit tratament cu motilium si lanzap pe 20 de zile. simptomele s-au ameliorat putin dar nu au trecut. asa ca am revenit la medic. mi-a dat alt tratament cu arghirol, mezim si lanzap... insa nu vad mare schimbare. este adevarat ca il fac doar de 2 zile... precizez ca acum am si palpitatii si imi tremura mainile si am stare de lesin cateodata. medcul de familie a spus ca este normal de la gastrita cu reflux sa ma simt asa, dar nu mai stiu ce sa cred. ma simt efectiv sfarsita si fara chef de nimic. in plus tot timpul imi este somn si nu ma pot concentra...
va rog sa ma ajutati daca se poate.este normal sa am toate aceste simptome doar de la gastrita?
deja sunt disperata si nu mai stiu ce sa fac.
multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna,
Nu doar aceste pastile te va face bine. Parerea mea este ca trebuia sa-ti prescrie si un regim corespunzator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela292 (acum 15 ani)

eu am o jena, de fapt e ca o tinere la suprafata in partea stanga sub stern spre coaste de vreo 2 luni. si nu-mi dau sema ce ar putea fi. am reflux gastro-esofagian de vreo 3 ani. si in zona in care am jena e si mai umflat putin decat in rest. ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angye73 (acum 15 ani)

da stiu ca doar cu pastile nu o sa ma fac bine!
tin si regin de mai mult de o luna. fara prajeli si grasimi, fara cafea, alcool, citrice si multe altele.

vroiam doar sa stiu daca este normal sa am toate aceste probleme de la o banala gastrita.
inainte de asta nu am avut nici un fel de probleme de sanatate niciodata si am 25 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriel (acum 10 ani)

este posibil sa ai stari de anxietate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11708634082 (acum o luna)

Bună cum ai trecut peste asta și sunt la fel.Multumesc de un răspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Da, din pacate chiar o gastrita amarata poate sa dea niste senzatii incredibile...ti-o spun din experienta proprie, ajungi sa te intrebi daca nu esti pe duca, sa zic glumind. Dar cand incepe sa se remedieze situatia si starea generala revine. Orientativ, te poti uita la ce am postat la problema "dureri de abdomen" semnalate de Dodo, poate te inspira...Sanatate deplina!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 15 ani)

Eu ma gandesc sa nu fie asociate si niste atacuri de panica (in urma stresului excesiv) la gastrita de reflux...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 11 ani)

buna sant Ionela si am si eu gastrita si boala de reflux si la fel ma simt si eu.stai linistita ca nu patesti nimic,dar trebuie sa ai mare grija ce mananci.eu iau in fiecare dimineata cate o lingurita de ulei de masline pe stomacul gol,te faci foarte bine dupa iel garantat. incearca cu incredere. numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 11 ani)

dragele mele si eu am gastroduodenita, am avut helycobacter, fac tratament de doua luni cu nexium, debridat, dar ma simt f rau; nu pot sta in picioare, am ameteli, nu pot iesi din casa;analizele sunt bune dar ma ingrijoreaza starea asta de oboseala; oare o sa imi mai revin vreodata ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nelutu moise (acum 7 ani)

incearca un psiholog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11543997577 (acum 4 luni)

Ați găsit cauza, cum mai sunteți?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexa (acum 10 ani)

buna si eu am hp si tot asa ma simt molesita obosita numai pott simt ca mor ,..practic nus eu :( nush ce sa mai fac am chiar si palpitati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 10 ani)

pietre la fiere? la rinichi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lulu veres (acum 7 ani)

Buna si eu ám aceaslas diagnostic si ám facut tratament de 90 de zile stomacul tot asa ma doare cu toate ca tin si regim si va rog sa imi spuneti ce sa mai fac...... Vamultumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mladinu (acum 6 ani)

Si cum te simiti acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1503602666 (acum 6 ani)

Buna seara!Disconfort partea stanga sub coaste,lichid vascos in gat cu miros urat,strat alb pe limba,palpitatii,picioare reci transpirate,tremur ale mainilor,presiune in cap in unele momente.Toate astea au inceput acum o luna dupa o mare suparare si dupa multi ani de stres.Am senzatia ca ma prabusesc,lipsa de energie si doar ganduri negre ca o sa ma sting am in cap majoritatea zilei.Precizez ca locuiesc in Anglia unde si clima cred ca are o influenta.Dupa ce au inceput acesre simptome am o frica imensa deoarece pana ajungi la un doctor dureaza saptamani.Abia am reusit sa ma inscriu si sa imi faca un consult si analize.Analizele au iesit bine si urmeaza abia pe 9 septembrie ecograful.Doctorul nu mia dat nici o reteta decat nystan pt albul de pe limba.Am cumparat de la farmacie pontoloc control si gaviscon dar nu am mari modificari.In ultimul timp parca e mai bine,merg la munca dar traiesc un cosmar de frica sa nu patesc ceva.Am inceput sa ies la doua zile cu scaunul chiar trei in schimb am inceput sa mananc dar total schimbat.Nu mai am stari de voma.In schimb dimineata ma scol asa cu rau.Sunt niste simptome ciudate uneori simt ca imi pierd controlul...nu stiu ce sa mai fac m-am resemnat si sper ca pana la ecograf sa rezist..daca ma poate ajuta cineva ar fi o mare incurajare ca sunt normale si e doar anixietare si reflux..multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mladinu (acum 6 ani)

Salut, si eu sunt de doua luni tot asa, cel mai mult m-a ajutat Nexium si regimul dar tot nu ma simt bine. Cred ca nu o sa ma mai pot duce la lucru, am slabit 12-16kg. Dupa o luna mi-au spus ca am gasrita eroziva si reflux tip A. Dupa o endoscopie si am continuat cu Nexium si alte chesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1503602666 (acum 6 ani)

Sal!Te simti rau tare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1503602666 (acum 6 ani)

Din pacate de ieri a inceput sa am iar simptomele de acum doua luni..nu stiu ce am

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1503602666 (acum 6 ani)

ai probleme identice?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2