Cum opresc durerile ! raspuns medic

Ulcer
Intrebare postata de d3044 cu 13 ani in urma

Buna-seara:) Intotdeauna am avut oarecare probleme cu stomacul si aveam diferite dureri cand si cand insa in ultima saptamana s-au accentuat. De 7 nopti nu mai dorm, si am niste dureri ingrozitoare. In vara am facut tratament pentru helycobacter insa nu am refacut testul e posibil sa mai am inca. Am fost la medic si mi s-a spus ca am ulcer si mi-a dat ca tratament zantac, dar nu am mai gasit si am luat ranitidina am inteles ca este un inlocuitor. Am inceput tratamentul insa durerile nu ma lasa deloc. Am facut intravenos controloc, omez, dar nu ma clameaza decat pentru 1 ora sau doua. Cand isi face efectul tratamentul cu ranitidina, si cat trebuie sa mai suport durerile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu MDr. Carmen Ruxandra Posoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Sunt necesare cateva investigatii - ecografie abdominala si endoscopie digestiva superioara pentru a putea preciza cauza durerilor. Totodata, la endoscopie se poate verifica daca mai exista infectia cu Helicobacter. Daca investigatiile confirma gastrita sau ulcer, probabil aveti nevoie de un tratament cu un medicament mai puternic decat ranitidina, de exemplu pantoprazol (controloc), esomeprazol, dar administrat pe o perioada mai lunga de timp (minim o luna, zilnic). Acest medicament trebuie insa recomandat de un medic gastroenterolog, in urma investigatiilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ulcer.

angi298310 (acum 13 ani)

Buna!
eu stiu ca omez-ul nu e bun de nimic. un medic mi-a zis k omeprazolul este cel mai bun. dar du-te si la medic! si totusi apleaza si la medicina naturista! decoctul de obligeana am inteles k este cel mai bun dar insotit de regim alimentar.
sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICOLETA (acum 8 ani)

Cel mai sigur e sa faceti endoscopia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: