Efecte postoperatorii adenom hipofizar raspuns medic

Tumori cerebrale
Intrebare postata de i.doru cu 11 ani in urma

Buna ziua.
As dori sa va cer parerea in legatura cu o problema a mamei mele in virsta de 76 ani. Anul trecut in septembrie a suferit o operatie de tumora hipofizara. Acum este bine, putin comportamentul il are schimbat, insa eu sunt multumita ca mama traieste.
Dupa operatie, la vreo 3-4 luni a inceput sa aiba salivatie abundenta zi si noapte, lucru care o deranjeaza, si care ii creaza probleme si cu vorbirea, aceasta devenind greoaie. Ce este drept se ineaca de multe ori si cu mancararea si cu medicamentele. Imi spune ca "i s-a scurtat limba". Ce este drept, nu mai isi poate misca limba ca inainte - de exemplu in cerul gurii pur si simplu nu o poate ridica.
Medicul care a operat-o a spus ca asa se intampla dupa o asemenea operatie, ca de acuma incolo nu mai este nevoie sa mergem la control, ca ce a tinut de dansul - adica operatie - mama este acum in regula.
Insa eu as vrea sa va cer o parere, unde as putea merge cu mama, sa vedem ce se poate face cu ceea ce v-am spus mai sus.
Astept cu nerabdare un sfat din partea dvs. Va multumesc. Ioana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Va recomand sa consultati un medic de neurolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: