Ce pot sa fac?

Intrebare postata de anonim_328784 cu 2 ani in urma - 5 raspunsuri MExista raspuns de la medic
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Tulburari psihice

Buna ziua!Ma numesc George iar de un an si 2 luni am luat tratament pt depresie paxetin 1 capsula pe zi problema mea principala este ca din martie din cand doctorul mi lea intrerupt brusc, pana in prezent ma simt foarte rau am greata ameteli senzatie de voma lipsa de pofta de mancare daca stiti pe cnv care a trecut prin asa ceva sami raspunda si mie sunt foarte ingrijorat pt sanatatea mea mentionez ca am 20 de ani.va rog frumos sa ma ajutati multumesc.

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (5)

Salut George!

Cel mai bine ar fi să mergi la medicul tău de familie sau chiar la medicul specialist care ți-a prescris tratamentul și să-i prezinți situația.
În prospectul medicamentului scrie că nu este recomandat ca tratametnul să fie întrerupt brusc, existând riscul de sevraj.
Redau mai jos textul:
„La oprirea bruscă a tratamentului pot să apară simptome de sevraj. De obicei acestea sunt moderate ca
intensitate şi dispar în cel mult două săptămâni. Ocazional însă pot fi mai severe şi cu durată mai
lungă. Pentru a evita apariţia acestor reacţii, medicul vă va reduce doza treptat cu câte 10 mg la
interval de câte o săptămână.
5
Reacţii care apar la întreruperea tratamentului: greaţă, tulburări de vedere, senzaţii de şoc electric,
tremurături, tulburări ale somnului sau vise intense, anxietate, dureri de cap.
Mai puţin frecvent pot apărea: agitaţie, stare de rău, dureri oculare (un simptom al glaucomului),
tremurături, confuzie, tulburări de vedere, halucinaţii, transpiraţii, instabilitate emoţională, fluctuaţii
ale comportamentului, iritabilitate, diaree.
Dacă oricare din reacţiile mai sus menţionate apar şi sunt severe sau de lungă durată contactaţi
medicul cât mai p***aând posibil.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.”

Sper ca aceste informații să-ți fie folositoare.

Sănătate și multe gânduri bune!

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari psihice.

Inscrie-te aici!
anonim_328784 (cu 2 ani in urma)

am fost la medicul psihiatru dar a spus ca nu este de la tratamentul pe care mi l-a intrerupt brusc dar au trecut aprox 3 luni decand lam intrerupt sunt cam ingrijorat

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
anonim_328784 (cu 2 ani in urma)

sal incep din nou iar mai apoi sal intrerup treptat?

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

În cazul acesta nu pot recomanda decât să obți și o a doua părere de la un alt medic psihiatru. Simptomele descrise de tine semănă foarte bine cu cele specificate în prospectul medicamentului la oprirea bruscă a tratamentului.
Îți înțeleg îngrijorarea și îți doresc ca starea de bine să revină cât mai p***aând.

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
anonim_328784 (cu 2 ani in urma)

mam trezit astazi cu aceleasi stari de voma si de neliniste sigur sa merg sa ma vada din nou un doctor sau sa mai astept poate dispar de la sine?

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.