Flatulenta

Constipatie
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Eu am zilnic mult mai multe gaze si nu neaparat dupa c mananc,in plus ma mai supara si balonarile.de ce anume as putea sa sufar,in acest caz si cu ce as putea scapa de acest"obicei" al sistemului meu digestiv?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

ANDREEA28 (acum 15 ani)

de cand te confrunti cu starile astea? Eu am starile astea de 20 de ani ,diagnosticul pus este de colon spastic . Acum fac un tratament cu ibutin si normix .Te sfatuiesc sa te duci totusi la medic sa-ti prescrie un tratament . Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

Buna Elena,

balonarile pot avea multe cauze.
In primul rand, mancatul in graba, deoarece mancand repede inghitim mult aer si nu mestecam suficient alimentele.
Balonarile pot fi provocate si de stres, alimentatie dezordonata si neadecvata, afectiuni ale sistemului deigestiv - colon spastic (asa cum spune si reli), ulcer duodenal, etc.

Evita alimentele cu indulcitori artificiali ( bauturile racoritoare, guma, dulciurile) sau bauturile carbogazoase, varza, mazarea, fasolea, conopida, ceapa sau usturoiul, sau orice alimenta la care ai observat ca ai aceasta sensibilitate.

Exista o serie de remedii naturiste: infuzii de tei, menta, chimen, cimbru, ghimbir, ceaiul de papadie si anghinare si incearca o cura de detoxifiere a organismului.

Morcovul poate fi un bun remediu pentru calmarea gazelor.

Sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor!
Numai bine!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Ce pot sa fac sa am cat mai multe gaze si sa fie cat mai urat mirositoare particip la un concurs de genu si vreau sa stiu o reteta multumesc anticipat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ma necajesc gazele cumplite de care sufar. E aparent o afectiune ce nu te trimite la medic, dar cind te trezesti obosit dupa o noapte in care ai avut gaze incontinuu nu e chiar placut...
Si, deasemeni, aceasta afectiune nu te poate duce nici la medic, care... poate are mult mai multe pb de rezolvat! Am rugamintea sa imi explicati ce se intimpla de am gaze mereu.... unele sunt chiar dureroase in sensul ca le elimin fff greu...si mi le conturez mental ca pe niste bile care isi fac loc pe linga ceea ce urmeaza a fi eliminat din intestinul gros... sa nu mai vorbim de miros... este absolut cumplit si insuportabil. Diminetile ... trebuie aerisita neaparat incaperea in care am dormit,..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

as dorii sa stiu daca este vreun remediu pentru gazele si balonarile pe care le am frecvent.Nu neaparat daca mananc anumita mancare si pur si simplu mereu am gaze .deasemenea am si o scurgere vaginala care inainte de menstra este mai abundenta dar nu este mirositoare si nici colorata.as dorii sa stiu daca este vreo legatura intre aceste simptone.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Balonarea apare in urma colitelor, a bolilor de ficat, a indigestiei, a constipatiei, etc. Balonarea poate fi provocata de mancatul in graba, nemestecarea hranei, in deficientele dentare, care induc probleme de masticatie, in cazul ingerarii de alimente in cantitati prea mari, care duce la supraincarcarea stomacului si a intestinelor. Bolurile alimentare putrezesc in colon in loc sa fie digerate de stomac. Eh... greu sa numaram pana inghitim... cat? cat varsta pe care o aveti! exista tratament natural 100%... succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victor16 (acum 14 ani)

si eu am pb de flatulenta.. poate fi din cauza ca am o gastrita pe care o tratez cu omez de 3 ani??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gheorghe (acum 13 ani)

dar daca ai si diaree o data pe zi si gaze urat mirositoare atunci ce poate fii?astept raspunsurile voastre

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 12 ani)

si eu am flatulente si am incercat sa mananc morcov m-AU mai linistit.Dar imi este rusine de sot ca-ci noaptea nu ma lasa stomacul.scuze dar nu mai rezist. va supar si pe voi cu asa probleme rusinoase

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 12 ani)

Dragilor,

Va scriu din experienta ... si eu am problemele descrise aici, insa daca cateva zile mananc doar legume (cele care nu baloneaza) nu mai m nici o problema. Deci atentie la meniu... si la mdalitatea de a manca. De acolo pleaca cele mai multe probleme.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 12 ani)

Oana ..ce legume mananci tu mai exact?..si de cat timp aveai problema? mediul..stim caci conteaza; Multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ady (acum 11 ani)

Eu am astfel de probleme sub actiunea stresului, a emotiilor sau cand ma concentrez. Sa fie din cauza sistemului nervos, sau din cauza ca mai tot timpul sunt obosit fiindca nu dorm bine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 11 ani)

Draga Ady la mine stresul si oboseala au o mare parte la astfel de probleme*. Din proprie experinta iti zic.. oboseala are un rol important in problema data. Consider ca a avea un organism odihnit e important in asta. NU am remediu pt asa ceva caci si pe mine m-a zapacit de cap, dar stres/ oboseala .. sunt factori importanti. Hai sa zic.. stresul e mai greu de temperat (sa zicem ca e incontrolabil in mare parte), dar macar somnul sa iti aloci pt odihna organismului tau, asta tine chiar de tine.
Numai de bine tuturor! si daca aveti experiente: bune sau rele impartasiti-ne si noua!
Numai de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea PELEA (acum 10 ani)

Flatulenta se datoreaza in primul rand alimentatiei si stresului. Asadar, avti grija sa va alimentati cat mai sanatos sa consumati multe legume si sa va odihniti mai mult in cazul in care va simtiti epuizati fizic si psihic.
Va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tincuta (acum 10 ani)

am foarte multe gaze,orice maninc ma deranjiaza ce pot sa fac sa ma opresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: