Diaree postcolecistectomie

Constipatie
Intrebare postata de Stan40 cu 15 ani in urma

Acum un an am suferit o operatie de colecistectomie si de atunci am diaree imediat dupa masa, zgomote in stomac si intestine (sun buric)si flatulenta dimineata imediat dupa trezire.
Scaunul este moale dimineata si diaree dupa masa.
Se poate trata asa ceva? Am incercat diverse medicamente insa fara rezultat. exista ceva ce poate incetini productia de bila in ficat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Elena991510 (acum 15 ani)

mama are asa ceva dar o ajuta foarte mult medicamentele cu bacterii si fermenti, debridat ca sa opreasca diareea si inca un medicament care i l-a dat medicul dupa operatie !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Incearca sa fierbi 1-2 minute, o lingurita de coada de stejar, in 100 ml de apa si bea dupa mese cateva inghitituri. Si inainte de culcare bea putin. Mie mi-a facut foarte bine. La fel si capsulele de Jarro-Dophilus+Fos de la Plafar. Atentie la debridat! Exista persoane (am patit-o) care fac diaree de la medicament! Incearca asta cu coaja de stejar, are efecte imediate de linistire si mai ales si trateaza. multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1509799456 (acum un an)

Am incercat si nu a mers.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hci (acum 15 ani)

Draga mea, sfatul meu este sa tii regim alimentar dupa operatie. Nu renunta la vechile obiceiuri alimentare dar nu manca prajeli, grasimi alimentare. Elimina uleiul din alimentatie si fa mancaruri usoare gen supa, ciorba, piure, gratare fara grasime etc.
Bea sucuri neacidulate, fara coloranti, care sunt naturale.
Mananca fructe, salate, legume.
Iar daca o sa ai o criza biliara cu stare de voma ia te rog un antivomitiv Metroclopramid si un prokinetic biliar de genul Colebil. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

korina (acum 10 ani)

nu poate elimina uleiul, el are rolul lui si foarte mare in organism , un organism lipsit de grasimile din hrana va avea probleme, a, sa diminueze uleiul , da.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 10 ani)

fara fructe salate si legume proaspete totul fiert.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1509799456 (acum 2 luni)

Nu merge, eu sunt operata de 10 ani si am 3 scaune pe zi diaree curge bila

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

B.3 (acum 15 ani)

acum 5 ani am suferit si eu o asemenea interventie si cam la un an dupa au inceput si la mine probleme de genul asta..medicul mi-a recomandat fermenti pancreatici la mesele principale(triferment,kreon etc.)am observat insa ca daca mananc dimineata diareea nu mai apare peste zi mai ales daca iau fermenti pancreatici.nu trebuie insa exagerat nici cu ei..luati pe termen lung pot da efecte neplacute.incearca sa iti adaptezi regimul alimentar in functie de ce simti ca iti face bine si exclude alimentele care nu iti priesc..eu mananc multa branza,carne de pui cu pilaf de orez si in general alimente usoare.rar tocaturi cum ar fi sarmalutele sau ardeii umpluti.in momentele cand am diaree desi in ultima vreme se intampla extrem de rar acest lucru iau de regula saprosan..insa e de ajuns sa fac corectura necesara in alimentatie si problema se rezolva.multa sanatate iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1509799456 (acum 2 luni)

Fermenteaza si mai mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

si eu diaree dupa operatia de bila. nu mi-a trecut cu nimic , in final un gastroenterolog mi-a dat "quantalan" ( colecistyramina) . diareea a disparut imediat si am putut sa maninc orice.
Acest medicament nu se gaseste la noi ci doar in vest-eu l-am luat din Austria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciunel petre (acum 8 ani)

am aceleasi probleme cu diareea dupa colecitectomie iau colesteramina pentru acizi biliari care apar in cantitate mare dupa operatie dar colesteramina da in hemoroizi nustiu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel c. (acum un an)

S-a rezolvat problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

pentru diaree la nevoie TRIFERMENT IAR PE TERMEN LUNG(VEZI PROSPECTUL)-REDIGEST

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1509799456 (acum un an)

Am luat eu, nu sunt bune pentru diaree.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nathalie86 (acum 10 ani)

Si eu am aceeasi problema...doar ca eu am stat si am urmarit problema... si apare doar atunci cand mananc ce nu trebuie...
Doar ca dupa fiecare masa, la scurt timp am scaun... ceea ce nu ma supara :)) ac***a in vedere ca am muuulte kilograme in plus...poate asa mai scap de ele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nathalie86 (acum 10 ani)

Si eu am aceeasi problema...doar ca eu am stat si am urmarit problema... si apare doar atunci cand mananc ce nu trebuie...
Doar ca dupa fiecare masa, la scurt timp am scaun... ceea ce nu ma supara :)) ac***a in vedere ca am muuulte kilograme in plus...poate asa mai scap de ele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum 8 ani)

Si eu ma diarie ma fost la dottori ma facut analizele am făcut tot dar după doa zile iar a apărut ce pot face ???????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALEXANDRU-IOSIF (acum 7 ani)

Incercati cu seminte de psylium, te incheaga la stomac si se umfla in tine. Se ia o lingura rasa in jumatate de pahar de apa. Incercat sa faceti detoxifierea ficatului de andreeas moritz, va las un link cu el pe youtube adresa_web_filtrata /watch?v=Ho3cdgw7D6s , este posibil sa ai constipatie cacu ai prea putina bilalume nu prea multa. Ai infundate canalele intrahepatice de pietre de colesterol si productia de bila.nu actioneaza foarte bine asupra mancarii sa o alcalinizeze si sa extraga nutrientele si Astfel dai in diariemintea. Te incheaga foarte bine taratele dede PSYLIUM sunt foarte ieftine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21578174086 (acum 4 ani)

DIareea post-colecistectomie nu se trateaza cu medicamnetele obisnuite pentru diaree normala, pentru ca nu e diaree, defapt curge bila, care are un ph scazut si de aceea pacientii au senzație de arsură mâncărime. Asa cum au mai scris si altii se trateaza cu Colestyramina, care apara sub diferite denumiri, Lipocol Merz ( in Germania) quantalan in alte tari , impreuna cu probioticum sub diferite denumiri , am incercat de la cel mai ieftin pana cele mai scumpe, cel mai eficient in cazul meu a fost Symbioflor ( un fel picaturi, gust neutru) Dupa 2 ani de folosinta , 5 ani dupa operatia situatia mea s-a imbunatatit semnificativ, inainte ieseam din casa cu stres, cu haine de schimb, servetele umede, etc ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: