Diaree din senin raspuns medic

Constipatie
Intrebare postata de mamiyannis cu 12 ani in urma

Nu am schimbat nimic in alimentatia mea; cu 2 zile-n urma, dupa ce am luat o gura de cafea (asta fac in fiecare dim.),dintr-o data a pornit o diaree apoasa si in ziua respectiva am iesit de 9 ori. Ieri am fost la medic si am primit un praf de dizolvat intr-un litru apa de baut in 24h(Oralite). Mai am Potion Riviera 1 si 2 cu recomandarea de 3 linguri din fiecare/ pe zi. Diareea nu inceteaza. Am mancat orez fiert (brun) si morcovi fierti. Ce ma sfatuiti, va rog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Va sfatuiesc sa apelati la un medic specialist de boli infectioase pentru a exclude o enterita infectioasa, sau un specialist de medicina interna.
Diareea este un semn al multor afectiuni : sindrom de colon iritabil, enterita infectioasa (agent viral, bacterian sau parazitar), intoleranta alimentara, boli inflamatorii intestinale etc.
Continuati un regim alimentar pe baza de orez, paste fainoase, cartofi, kefirul este permis; nu consumati grasimi, conserve, fruct crude ;
Se poate utiliza Smecta 3plicuri/zi si solutii de rehidratare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Constipatie.

mamiyannis (acum 12 ani)

Multumesc foarte frumos, Doamna sau Domnisoara Dr. Cristina Irina. Tratamentul pe care l-am insirat, a fost dat de un medic din clinica de care apartine compania la care lucrez...nu am mentionat ca sunt departe de tara (in Kuwait); inseamna ca va trebui sa ma duc la un spital privat...
Inca o data, mii de multumiri pentru raspunsul dumneavoastra prompt.
Va doresc toate cele bune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rovemta dorel (acum 11 ani)

ia debridat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: