Diaree cronica

Constipatie Prevenirea diareei calatorilor Diaree cronica
Intrebare postata de conico cu 14 ani in urma

Acum 3 ani am mancat niste pateuri..dupa care am avut un episod de diaree la circa 1 ora dupa ce le-am mancat, de atunci nu mai pot manca fructe si lactate..pt ca imediat apare diareea.
dupa vreo 6 luni am ajuns la spital si mi-a fost scoasa vezica biliara.
dar simptomele nu au disparut..si continui sa am diaree cu mucus...
am fost la diversi doctori..explicatia data ca toate astea se intampla ca nu mai am vezica biliara...desi problemele mele sunt de dinaintea operatiei.
am incercat n tratamente..si nicio rezolvare! tot ce am incercat dupa 2 zile revin la starea initiala!
am incercat debridat,ibutin,ursofalk, mezym forte, creon, triferment,colebil,no-spa, colospasmin, sucralan...si alte medicamente din aceeasi gama, am fost chiar si la un homeopat..dar nimic:((
dimineata dupa ce mananc apar scaunele ..respectiv de la scaun normal pana la golirea intestinului cu diaree si mucus!
s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie?
multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (55)

fahatun (acum 14 ani)

buna ziua ,,,,distinsa doamna ,,,,,,sunt medic in canada si episoade ,simptome exact ca ale dvs am avut si eu in randul pacientilor mei ......este o problema de tranzit intestinal ,va lipseste sau ati pierdut cumva din intestinul subtire o enzima care va da sensibilitate la lactoza si fructe , filmul descris pare a fi asemanator sau daca nu chiar este sindromul chron ,va rog insa un set de analize preliminare adica: o biopsie intestinala , colonoscopie, un bariu ,sau daca nu un rmn ,ex spitalul elias,cauzele ar fi multiple,parerea mea este ca nu trebuie scoasa vezica biliara ,ea ac***a un rol extrem de important in filtrarea toxinelor si altor substante toxice care invadeaza organismul uman,nu vezica este sau era cauza ,trebuie facute cateva analize amanuntite care sa va dea un diagnostic clar,pe care apoi sa il tratati ,ati consultat medici naturisti? va adresez rugamintea sa imi furnizati mai multe detalii despre simptomatologie si manifestare si sa ma tineti la curent cu rezultatele ,sau un eventual diagnostic ca apoi sa va pot ajuta cu un eventual tratament medical si natural ....va salut cu respect si inalta consideratie ....carmen

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miruna (acum 13 ani)

si eu ma confrunt cu o astfel de problema daca vrei sa vb las ami id

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

conico (acum 10 ani)

cum mai esti? scuze dar acum am vazut mesajul tau, sper ca ai gasit rezolvarea! toate cele bune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1496313341 (acum 6 ani)

Am pangastrita eritematoasa,am hipertiroidie,am scos colecistul,si am pangastrita asta de un an ,ma doare sub stern de la dreapta la stanga ca o apasare,ma ustura stomacul,am gaze urat mirositoare,si cand ma doare fac diaree si slabesc ,am facut testul de helycobacter si e negativ,cum ma vindec?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1496313341 (acum 6 ani)

Sunt florentina serdin pe fb

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

conico (acum 14 ani)

buna seara!
multumesc pentru raspuns...si ca sa completam mai mult tabloul..
am facut analiza cu bariu si nu a iesit nimic..asta acum vreo 2 ani...
pana sa imi scot vezica biliara am facut o colonoscopie la care iar nu au aparut decat niste hemoroizi asta se intampla in 2007
in 2009 am repetat colonoscopia la care a aparut un chist mic de 2 mm care spune doctorul ca nu m-ar afecta si ca trebuie sa il verificam peste 2 ani.
in decembie am efectuat si o tomografie abdominala din care a rezultat u hernie hitiala si ficat gras si putin marit..
si mi s-a propus sa fac si un alt test cu bariu sa vedem cum este tranzitul...ceea ce se va intampla dupa sarbatorile de paste.
mai mult ca sigur aveti dreptate cu scoaterea vezicii biliare...dar facusem deja tratament vreo 3 luni pt pietre si nimic..ba mai mult mi se agravase starea de sanatate,,..dar faptul este consumat..acum incerc sa gasesc o solutie la ceea ce mi se intampla.
sa va dau un exemplu clar
ieri
ora 7.30 - 2 felii de paine cu 3 cremvusti
ora 10.00-10 saratele
ora 11.30- o banana
ora 13.30 - orez cu morcov + pulpa de pui la gratar
ora 15.00 - o banana
ora 19.00 - orez cu morcov + pulpa de pui la gratar

astazi ora 7.30 scaun moale...ora 8 diaree cu mucus..am luat un varf de cutit de carbonat de calciu....ora 9.30 numai mucus...ora 12.00 iar mucus ..ora 13 am luat un loperamid...ora 14 iar diaree cu mucus..ora 15.00 am luat al 2 lea loperamid ..in acest timp dureri de burta...si intestine..multe gaze...m-am linistit pana la ora 21.00 dupa care au inceput iar bolborosismele
astazi am avut acelasi meniu!
tratament naturist am incercat cu "antidiareice", probiotice, ceai de chimen+anason, ceai de menta, musetel, sunatoare, cu sau fara smecta.dar cam fara rezultat.
daca mai aveti intrebari nu ezitati sa ma intrebati mi-as dori enorm sa gasesc o solutie la aceasta problema care ma chinuie de vreo 4 ani!
inca o data va multumesc din suflet pentru atentia si timpul acordat!
Nicoleta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilie apopei (acum 13 ani)

..buna ziu asi eu am cam aceeasi problema dar la mien dureaza din 2002 si am diaree cam de 2-4 ori pe zi si nu mai stiu ce sa fac am fost si in spital si la o gramada de doctori si nu mi-au dat nimica bun ...am luat si eu la fel o gramada de doctorii si nimic tot degeaba dar la mine este dupa ce maminc la 2-5 min incepe sa chioraie matele si stiu ca deja trebe sa merg la toaleta ...iar dimineat ala fel de 2 -3 ori trebe sa stau pe toaleta nu mai stiu ce sa fac ca deja m-a dereglat total si viata la fel....astept si eu un mic ajutor daca se poate ..va multumesc ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 10 ani)

Buna ziua distinsa doamna si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare,nu pot sa imi dau seama care este cauza sunt foarte multe alemente pe care organismul meu nu le primeste.Am 24 de ani si nustiu ce sa ma fac?O fi oare ceva grav?Ma poate ajuta cineva?Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilie (acum 9 ani)

banana creeaza diaree, nu va luati dupa toti cei care scriu pe net, BANANA PROVOACA DIAREE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 7 ani)

Sa va faceti un Examen coproparazitolgic. Pot fi ciuperci sau amoeba intestinala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 13 ani)

Buna tuturor!

Exact aceeasi treaba am patit-o si eu fix acum 3 ani de zile. Am mancat intr-o dimineata rosii, pe stomacul gol si de atunci timp de 3 luni de zile am facut diaree zilnic, am slabit 8 km in doar cateva saptamani...am incercat toate tratamentele posibile, si alopate si bionaturiste si bioenergie si clarvazatori si tot tacamul...am facut investigatii, nimic, pacientul moare sanatos! Am inceput chair sa merg la biserica, sa ma rog si acasa tot timpul...

DUpa 2 ani de zile de chin m-am decis ca este cazul s ama salvez singura, daca nimeni nu este in stare sa o faca! CUm? Ei bine, cu o vointa de fier! MI-am propus sa nu ma mai plang deloc dupa niciuns caun diareic, sa merg mai departe ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, mi-am impus sa ignor toate starile nasoale, am inceput sa alerg in parc, seara, pentru ca dimineata eram foarte slabita dupa diaree; am inceput sa fiu ft atenta la ce mananc, nu am mai tinut niciun regim strict, pentru ca ma anemia teribil si slabeam din ce in ce mai rau, mananc efectiv tot ce-mi rpieste, dar nu amestec niciodata mancarurile (gen iaurt si apoi o portocala, doamne fereste, combinatie letala!), am eliminat produsele din comert, cele foarte chimice, gen cola sau icre, ketchup etc... fac si in casa gimnastica, abdomene in special, beau ceaiuri destul de des si FOARTE IMPORTANT iau in permanenta vitamine si calciu, cu pauza de o sapt intre tratamente. Acum, dupa 3 ani de zile vreau sa va spun ca mananc salate, beau si cola, mananc si de la Mc, kfc etc fara sa am nicio pb. Desigur, ma feresc totusi, nu abuzez, dar diareea apare ft rar, gen o data la 2, 3 saptamani, mai mult pe stres. De ce nu am reusit sa scap insa sunt gazele intestinale si flatulenta, plus k regurgitez inca de dimineata, de cum ma trezesc, desi nu am mancat nimic. Am nadejdea in Dumnezeu si in mine ca voi gasi un leac si pentru asta, curand.

Aveti incredere in voi, nu asteptati sa va vindece astia, ca nu-s in stare de nimic, nu ii intereseaza, nu vedeti ca la noi in tara nu esti tratat nici macar de o raceala, iar dintr-o operatie de apendicita se moare lejer? Cautati pe net leacuri de la cititori, citit FOrmula As, eu de acolo m-am vindecat de multe, credeti si rugati-va la DUmnezeu si ambitionati-va! este cel mai important! NU va demoralizati pt nimic in lume! Toate au o rezolvare pe pamant!

Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

julia (acum 13 ani)

bravo, anca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 13 ani)

Buna !
Ma numesc Simona,si am o fetita de 2 ani si 6 luni sunt disperata nu stiu ce sa mai fac de 3 luni are scaune moi,cu mucoasa.am fost la diferiti doctori,am facut toate analizele nu are nimic dar in continuare are diaree,am tinut regim nimic am descoperit ca de la lactate si fructe crude ,legume face aproape apa,nu stiu ce sa mai fac,fetita a slabit si nu ia ingreautate nici un gram.Sunt disperata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA (acum 12 ani)

cum sa rezolvat la fetita
si eu am aceasi probl
ana_flory2006,va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

conico (acum 13 ani)

cred ca ar trebui sa mergi la un endocrinolog!
eu mi-am mai revenit dupa ce am descoperit ca am hipertiroidie!
multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Simona, problema fetitei nu se poate rezolva decat cu alimentatie potrivita, cu regim foarte strict dat de un medic si respectat. Am avut aceleasi probleme cu fetita mea, cand avea cam un an(acum are 17). Nu le-am rezolvat decat atunci cand am respectat regimul alimentar. Nu-mi amintesc acum prea bine, dar stiu ca ii dadeam orez fiert, cu morcov, carne de pui fiarta. Morcovul foarte bine fiert este foarte bun. Fetita are flora intestinala distrusa si trebuie tratament pt refacerea ei. Ocunostinta a avut foarte mari probleme cu fetita pt ca i-a dat, cand avea cateva luni, prea mult suc de portocale. In loc sa-i dea o lingurita, pt ca ii placea copilului gustul, i-a dat cateva linguri. I-a distru flora intestinala si a avut mari probleme dupa aceea. Nu mai stiu ce medicamente i-am dat, dar stiu ca medicamentele dar si regimul alimentar tinut riguros, rezolva problema. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicol (acum 13 ani)

Pentru refacerea florei intestinale eu i-am dat micutei mele Biotics Baby. Sunt prafuri care se pun in laptic si nu se simt la gust. Asigura si un tranzit intestinal normal,dar ajuta si la imunitate. Eu sunt foarte multumita de ele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 13 ani)

Exista si Biotics pentru adulti nu numai Baby si este foarte eficient in tratarea diareei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Tot Biotics i-am dat si eu baietelului meu. In cateva zile era bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeoGeo81 (acum 10 ani)

Ma confrunt cu aceasta problema de 2 luni de zile .
Totul a inceput acum 2 luni dupa o cearta urata in familie cu cinveva am plecat nervos afara si nemancat fiind am mancat o shaorma de pui ,toate bune si frumoase pana seara cand eram la un prieten si brusc mi sa facut rau cu stare de voma parca imi pierse toata pofta de viata.
Am plecat acasa in graba si am luat un dicarcbocalm si parca starea de rau incetase cat de cat voiam doar sa dorm ca sa scap de aceasta stare aiurea ,intr-un final am adormit ,insa ce a urmat a 2 zi a fost dezastruos cu urmari pana in ziua aceasta cand scriu .
A 2 zi stare de voma desi nu imi venea sa vomit ,am observat ca mi sa instalat un fel de dermatita soboreica care este prezenta si azi (pe frunte mi-au aparut niste mici broboane de culoarea pieli ,si parul a inceput sa cada mai rau ca inainte),apoi episoade de diaree cu dureri de burta si stari de lesin .
In fiecare zi scaun cu diaree (ca apa insotit de multa galbeneala) ,lipsa poftei de viata ,stare generala de rau tremurat pe alocuri ,au inceput si mici atacuri de panica care deja nici acum nu mai imi dau pace ,dureri in partea dreapta sub coaste ,in zona apendicelui ,si pe langa buric ,apoi au aparut dureri si in partea stanga ,matele bolborseau in continu la ori ce incercam sa mananc diareea aparea imediat incepusem sa am cate 4 5 scaune pe zi ,care evident erau insotite de stari de rau lipsa de concentrare numai aveam chef de nimic,intre timp am observat ca pe piele imi iesisera niste bubite rosii care ma mancau cand apareau ,nu erau multe una pe frunte 2 pe abdomen ,2 pe mana stanga si 2 pe dreapta si una mai jos pe incheitura maini.
Am intrat in panica si mai rau ,ma gandem tot timpul ce si cum am ,mai ales ca starea de rau era prezenta.
Am fost la medicul de familie si mi-a dat sa iau mezin forte ,normix (la ore fixe),motilium 3 pe zi ,meteo spasmin 2 pe zi si no spa la nevoie .
Evident nu a lipsit spaga ,50 ,40 ,30lei mereu.
Acest tratament trebuia a costat 200lei si trebuia sa il iau 7 zile dupa care trebuia sa ma duc la doamna doctor de familie .
Am luat doar 4 zile din 7 pentru ca parca mai rau imi facea si am renuntat la acest tratament.
Am sunat iar la medicul de famile sa il informez despre starea mea care nu era deloc buna ,am fost iar la el ,cica analize a 2 zi.
Mi-a luat sange si urina ,dupa 3 zile cica analizele sunt bune si nu am nimic....!!!!
Starile de rau a contiunat cu pauze 1 zi eram binisor apoi iar rau ,si evident scaunele diareeice,si starea de pofta de viata disparea se instala iar panica si stresul .
Au inceput sa apara mici punctulete rosi pe piele in diferite parti ale corpului ,ca varful de ac rosiatice care nu se mareau pe langa acele bubite care erau pronuntate ,si care dupa vindecare a lasat urma unde au fost.
Am sunat iar la doamna medic de familie care aceasta mi-a vorbit foarte rastit si nervoasa la telefon ca nu are timp de mine si ca CITEZ " SUNTETI BINE DOMNULE PERFECT SANATOS NU AVETI NIMIC NU VA MAI PLANGETI ATATA LA MINE " ...aideti ca nu am timp acum de dvs nu sunteti singurul om din lume si acum chiar nu am timp de dumneata ca am de dat o suma de banii si sunt cu un alt pacient aici ,daca e reveniti matale pe aici cand o sa mai fie eu ..si poc mi-a inchis telefonul in nas..
Aceast lucru ma facut sa schimb medicul de familie si mai tarziu am optat pentru un alt medic de familie din cadrul Medlife ,care nici el nu prea este atat de priceput.
Problemele au contiunat ...
Treptat mi-a disparut pofta de mancare ,numai ma atragea nimic putea sa fie si cea mai extra mancare posibila in fata mea ,pur si simplu numai simteam nevoia acea sa mananc ,si am inceput un regim cu supe ,piept de pui ,orez cu piept de pui ,morcovi fierti ,cartofi fierti ,mancam doar coaja de la paine fara miez ceaiuri ,totusi mancam fara a avea pofta de mancare ,insa trebuia sa mananc ceva ,pentru ca intre timp am slabit enorm .
Usor usor treburile s-au calmat ,incepusem sa mananc dar numai regim ,aveam o oarecare pofta de mancare ,dar dimineata cand ma trezeam imi era rau pentru 1 -2 ore apoi acesta stare se diminua insa persista usor.
Fiind cu psihicul la pamant si mentalul la fel numai stiam ce sa fac ,diareea tot persista ,desi au fost zile in care am facut si tare insa de culoare galbui ,incet am inceput sa fac alterat maro cu galben ,si starea mea era mai bunicica.
Incepusem sa ma simt un pic mai bine si usor mi-am revenit ,diareea numai era asa persistenta ,aveam 2 scaune unul dimineata care era tarisor dar alterat cu moale ,insa apoi la un interval de 1 ora iar diaree.
Totul a durat aproximativ 20 de zile ,dupa care cu greu incet incet am avut o perioada de revenire mai buna ca in zilele precedente.
Incepusem sa mai mananc si pofta de mancare parca mai revenise un pic ,mancam mai bine incepusem sa beau si o cafeluta si sa manac si o prajitura care initial nu mi-au facut rau .
Insa problema este pe departe de a se fi rezolvat totul a fost bine pana in data de 14 iulie cand am intrat in concediu si surpriza....
A inceput un nou episod dominat de lipsa poftei de mancare aproape totala ,si diaree in fiecare zi ,orice mananc iese diaree matele bolborosesc (cateodata fecalele plutesc si sunt subtiri) la fel si cu acea galbeneala ,parul evident ca continua sa cada la fel si sprancenele ,din cate am inteles este de la acea dermatita soboreica plus mancarimi in anumite zone ale corpului instotie dupa ce ma scarpinam de un fel de piele ca faina.
Am fost la noul medic de familie care nu a facut mare lucru pentru ca inca nu sunt luat in evidenta la el ,mi-a recomadat sa iau furazolidon ,cea ce eu mai luasem intre timp .
A urmat vizite la doctori de acolo (Medlife) ,la gastroenterologie am explicat problema etc ,si mi sa dat sa fac un set de analize + echo la ficat ,colecist si pancreas care nu costa nici mai mult nici mai putin de 650lei numai analizele si echo doar 250lei un total de 900lei care eu nu am de unde sa-i mai scot ,pentru ca banuti mei pe concediu sa dus doar pe consultati si un tratament pentru par dat de doamna de la dermatologie.
Dupa ce am discutat cu doctorul de la gastroenterologie ,mi-a dat sa iau enterol 5 (enterol 40lei) zile plus acel set de analize si echo care nici acum nu le-am facut din lipsa banilor ,salariul meu este 750lei.
Consultatia la gastro a costat doar 145lei pentru 15 minute de vorbit si doar ca ma palpat pe abdomen si mi-a prescris analizele acelea + echo.
Apoi am fost la dermato unde o doamna doctora foarte evaziva si indiferenta ,mi-a zis ca un fel de dermatita aerata si mi-a dat sa iau hairgrow si o crema plus niste pastile toate au costat 300lei.
Si ca acele bubite care apar sunt pastule si ca nu trebuie sa imi fac griji ca nu e nimic grav ..
Consultatia a fost doar 70lei
Am fost la medicul nou de familie si am explicat situatia cu analizele si costurile lor si starea mea care inca persista ,......insa inca nu am fost luat in evindenta si mai dureaza o saptamana si apoi pot face acele analize insa unele va trebui platite pentru ca cnsa nu acopera tot ,deci trebuie sa astept .
Am urmat acel tratament cu Enterol insa nu a facut mare lucru ,intre timp diareea persista matele bolboresesc orice manac iese diaree cu acel mucus galben ,am dureri surde sub coaste in dreapta ,mai jos intre coaste si incheietura piciorului ,in zona apendicelui langa buric dreapta ,si nu numai in dreapta ,dureri surde au inceput din nou si in stanga langa buric si sub buric ,si intre timp a inceput sa ma jeneze si testicolul stang cateodata si cel drept la anumite miscari plus o durere sura in spate pe dreapta sus ,acestea cateodata dispar ,dar reapar catedoata ,tin un fel de regim ,carne de pui fripta ,branza de vaci ,ceai ,apa plata ,supa si iau furazolidon care vad ca nici el nu prea isi face efectul.
Numai stiu ce sa mai fac si cum sa mai fac ,am incercat o gramada ,diareea tot persista starea mea psihica este la pamant ma gandesc ca am ceva grav imi vin tot felul de ganduri in minte ,numai pot dormi am cosmaruri ,stari de frica panica cu lipsa poftei de mancare ,sincer nu stiu ce sa mai fac simt ca inebunesc ,viata mea sa schimbat radical de 2 luni de zile ,ma gandesc cu groaza ce am sa fac cand incep din nou munca acum pe 14 august ,a inceput sa imi fie frica sa fiu singur ,parca cu ochiul stang vad un pic in ceata ,sunt alarmat complet si nu mai pot fi linistit aproape deloc .
Ma gandesc serios sa ma duc la urgenta ,insa lipsa bani este problema de baza ,.......ce este de facut pentru ca numai stiu ce sa mai fac si sunt disperat ,numai am chef de nimic parca numai sunt eu cel care am fost ....ce este de facut.?!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3